Душа бажає свята

Душа бажає свята

Сьогодні українці з усіх боків чують поради, як, у чому, де і за яким столом потрібно зустрічати Новий рік, щоб він вийшов вдалим.Фахівці в області фен–шуй рекомендують чіпляти на святкове дерево сріблясті прикраси і класти під ялинку пучок моркви. Езотерики кажуть, що в ніч із 31 на 1 відбувається потужна закладка енергетики на весь майбутній рік, тому до події треба ретельно готуватися і все робити за певними правилами. Ворожки радять чіпляти обереги «на удачу», екстрасенси — «вимітати» з будинку сварки та докори... Утім, як стверджують професійні психологи, насправді успіх свята залежить не від зовнішнього антуражу, а від внутрішнього стану людини. І сварки «під ялинкою» не зіпсують весь наступний рік, а шикарне застілля вартістю в місячну зарплату не гарантує достаток eпродовж наступних 365 днів. Про це «УМ» дізналася в розмові із психологом, психотерапевтом, дослідником у галузі психічної саморегуляції Юрієм Садовським.

Вечірка без наслідків

Вечірка без наслідків

Новий рік наближається! А з ним — традиційне для нашої хлібосольної нації питання: як зробити так, щоб на свято смачно їсти і не переїсти, випити, але не перепити? Бо ж так добре буває поспівати пісень про ялинку, зайчика і два дубки на горі, але так не хочеться на ранок 1 січня валятися з хворою головою і з тазиком біля ліжка... Виявляється, якщо шанувати символи нового року та прислухатися до потреб власного організму, можна відсвяткувати без проблем. Як розповів «УМ» завідувач відділу фітотерапії медичного лікувально–оздоровчого центру «Енергія життя», лікар із 20–річним досвідом Борис Скачко, увечері важливо не довести до відчаю підшлункову залозу, а вранці — не спустити клітини мозку в унітаз.

Плюс повне взяття влади

Позавчора надвечір прес–служба Банкової оприлюднила низку кадрових указів Президента Віктора Януковича. Глава держави, користуючись повноваженнями, наданими старою–новою Конституцією, одноосібно змінив трьох «губернаторів», одного міністра, зняв «знакового» голову Держкомітету й призначив відповідальних за реформи на період до 2014 року.

Пенсіонер із голлiвудською посмішкою

Пенсіонер із голлiвудською посмішкою

Якби рік тому хтось розповів ветеранові Великої Вітчизняної війни, одеситу Георгію Безпечному, що він зможе спокійно хрумтіти сухарями, гризти свіжі яблука та моркву, хто б у це повірив? Не маючи в роті жодного зуба, дідусь упродовж тривалих років користувався пластмасовим протезом — громіздкою конструкцією, яку на ніч треба класти в склянку з водою. Протез ранив ясна, муляв, навіть коли дідусь жував кашу. Які тут яблука... Але 84–річному ветеранові несподівано пощастило. Цього року він безкоштовно отримав вартісні штучні «зуби», які практично не відрізняються від справжніх. Це сталося в рамках акції «Якість життя для наших батьків», організованої Асоціацією імплантологів України. Завдяки акції, яка пройшла в Сімферополі, Києві, Одесі, Львові, Севастополі, Харкові, омріяні зуби отримали вже 125 ветеранів. Лікарі за власні гроші приїжджали з різних куточків держави, брали свої інструменти, витрачали з сімейного бюджету кошти на готель та харчі. Дорогі імплантати безкоштовно надали фірми–виробники. А діагностичні кабінети, палати й операційні на базі обласних лікарень та військових госпіталів запропонували МОЗ та Міноборони.

Журналістка «УМ» зустрілася з ініціатором акції — президентом Асоціації імплантологів України, доктором медичних наук, професором Ярославом Заблоцьким. І дізналася, як його мама вплинула на долю ветеранів, як це — мати в роті два «мобільні телефони», і чим протези на штифтах кращі за щелепи у склянці.

Захворів? Сиди вдома!

Захворів? Сиди вдома!

Сьогодні в усіх великих містах України можна побачити на вулицях плакати і сіті–лайти з інформацією про грип. Поради від фахівців МОЗу та ЮНІСЕФ дуже прості: «Захворів? Сиди вдома!», «Уникай скупчення людей», «Повноцінно харчуйся», «Відсипайся» тощо. Скептики кажуть, що це — нераціональне витрачання грошей. Мовляв, люди і так знають, що при хворобі треба нормально спати. А спеціалісти, навпаки, переконані: хоч населення і знає про методи профілактики грипу і про банальні правила поведінки під час хвороби, фактично цього ніхто не дотримується. Причому трудоголіки у першу чергу наражають оточуючих на небезпеку. Як пояснили «УМ» лікарі, найбільш інтенсивно віруси грипу виділяються від хворого в перші два–три дні після початку захворювання. На десятий день хвороби людина, як правило, стає не заразною. Можливо, якщо українці про це дізнаються більше, вони не будуть переносити грип на ногах і «наділяти» інфекцією колег та попутників у транспорті.

Один укол — і грип не страшний

У найближчі три роки людству стане доступна унікальна вакцина, яка гарантує захист від усіх штамів вірусів грипу на все життя, пише «Дейлі мейл». Лондонська компанія — розробник вакцини обіцяє, що після отримання всіх необхідних дозволів та погоджень їхній винахід стане імунним щитом як від сезонного грипу, так і від небезпечних епідемій пташиного, свинячого або ще якогось пандемічного грипу.

Шкода від розумної машини

Шкода від розумної машини

Комп’ютерні класи, сенсорні шкільні дошки, електорнні підручники, домашні завдання он–лайн — усе це, з одного боку, модернізує процес навчання та полегшує життя вчителів та учнів. Але лікарів це не дуже тішить. На думку португальських невропатологів, якщо такі тенденції збережуться, то вже через 10—15 років ніхто не буде писати від руки. Діти будуть змалечку бадьоро стукати по клавіатурі комп’ютерів, а звичайна ручка перетвориться на такий самий пережиток минулого, що й чорнильне перо. Спеціалісти не заперечують цінність і необхідність комп’ютерної грамоти, але медики переконані, що діти повинні багато писати від руки. А все тому, що володіння ручкою, олівцем, фломастерами розвиває мозок набагато краще, ніж набір тексту на клавіатурі, повідомляє агенція «Медлінкс».

За волосину від смерті

За волосину від смерті

Чому стареньким людям так важко робити операції? Бо не факт, що пацієнт переживе втручання під наркозом. Навіть найфаховіші спеціалісти, з використанням найсучаснішого обладнання, не можуть гарантувати, що дідусь чи бабуся не помре під скальпелем. І чи не найважчий момент у хірургічному лікуванні довгожителів — провести анастезію так, щоб не відмовили життєво важливі органи. З огляду на це, робота лікарів Московської лікарні № 13 заслуговує найвищої оцінки. Як повідомляють «Медновини», фахівці успішно провели ендопротезування кульшового суглоба 101–річному пацієнту. У Москві аналогічних операцій людям, яким перевалило за сто років, раніше не проводили. У світі ж подібні випадки можна перелічити на пальцях.

Лікарня, потрібна, як повітря

Лікарня, потрібна, як повітря

Швейцарський Центр параплегічних досліджень — це модерна лікарня, збудована посеред зеленої галявини. Найбільша клініка такої спеціалізації в Європі успішно лікує та повертає до нормального життя паралізованих дітей і дорослих. Кореспонденту «УМ» випала нагода зустрітися з керівником цієї суперклініки — доктором Гвідо Цехом. Пан Гвідо розповів, яким чином його команді вдається ставити на ноги скалічених пацієнтів і чому жодна інша клініка світу не може досягти такого високого відсотка працевлаштування своїх пацієнтів. А ще відомий швейцарський лікар пояснив, чому вважає будівництво дитячої лікарні майбутнього (Всеукраїнського центру охорони здоров’я матері і дитини) кроком, надзвичайно важливим для України.

ВІЛьна вакцина

Першого грудня відзначали Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Напередодні журналістка «УМ» зустрілася з виконавчим директором Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ Володимиром Курпітою та дізналася про нові підходи до профілактики та лікування ВІЛ–СНІДу.