Фактор ризику

Фактор ризику

Для того щоб футбольний чемпіонат Євро–2012 пройшов на справді європейському рівні, наша країна мусить подбати не лише про модерні стадіони, пристойні готелі для вболівальників, туалети на вулицях та людські дороги. Лікарні, поліклініки, амбулаторії та інші медичні заклади також мають бути готові до зустрічі «футбольних» пацієнтів. Щоб порозумітися з пацієнтом, лікарям треба вивчити англійську мову. Щоб не довести до істерики гостей, які звикли до стерильної чистоти в лікарнях, треба бодай прибрати плісняву в коридорах та відремонтувати палати. Але найголовніше — лікарні слід забезпечити життєво необхідним обладнанням, препаратами та витратними матеріалами, які не є проблемою в будь–якій клініці європейського рівня. А з цим у нас великi проблеми.

Діти злякалися уколів

Діти злякалися уколів

Днями в деяких вітчизняних ЗМІ з’явилася інформація, нібито в Україні заборонили проводити дітям туберкулінову пробу (пробу Манту) через випадок у Криму. Групі школярок стало зле після введення препарату, тому по території всієї країни до з’ясування обставин цей тест нікому не проводять. Учора цю «суперновину» вже розтиражували російські інтернет­видання. Але, як з’ясувала «УМ», насправді МОЗ не скасувало проведення туберкулінодіагностики, її роблять по всій країні. А тимчасове призупинення поширювалося лише на одну серію препарату — ту, що кололи семикласницям у Сімеїзі. Та й то після розслідування комісії МОЗ це тимчасове обмеження зняли, бо причина була зовсім не в препараті...

Відвойовані у смерті

Відвойовані у смерті

Дивлячись на фотографії немовлят із такою важкою вадою розвитку, важко навіть уявити, що лікарі здатні якимось дивом виправити ситуацію. І не просто зберегти життя щойно народженій дитині, чиї внутрішні органи випали з черева, а зробити так, щоб малюк виріс абсолютно здоровим, без жодного натяку на інвалідність, і міг працювати та займатися спортом, скільки душа забажає. І це — не банальне враження непідготовленої людини. Сумніви стосовно життєспроможності дітей із діагнозом «гастрошизис» виникали і в лікарів. Та що казати, якихось 10—15 років тому смертність при цій ваді розвиту в Україні становила майже 100%... Незважаючи на складність патології, київські ескулапи змогли зменшити смертність таких немовлят до 11%! Спеціалісти з Інституту педіатрії, акушерства і гінекології розробили та запровадили в практику власну, унікальну методику допомоги таким дітям. «УМ» з’ясувала, у чому полягає унікальність операцій, які не роблять більш ніде у світі, крім Києва. А також дізналася, з яких причин у дитини може розвинутися така вада, і яку небезпеку для вагітної може становити аспірин, вжитий під час застуди.

Тхне, як попільничка

Тхне, як попільничка

Упродовж останніх двох місяців — грудня 2010–го та січня 2011–го — волонтери проекту «Київ без тютюнового диму» активно моніторили столичні бари, кав’ярні та ресторани. Добровольці мали з’ясувати, як у цих місцях дотримуються законодавства щодо права людини на чисте повітря, не забруднене тютюновим димом. Перш ніж вийти «в поле», чоловіки та жінки різного віку прослухали лекцію від юриста (які норми містять закони щодо обмеження тютюнокуріння у громадських місцях, на що слід звертати увагу в приміщеннях, як треба поводитися у різних ситуаціях тощо). Для моніторингу випадковим чином обрали 100 закладів, у яких дозволено курити: кафе, бари, паби, ресторани (окрім «фастфудів») — як у центрі, так і в інших районах Києва. Результати моніторингу були вражаючими навіть для найбільш песимістично налаштованих учасників. Порушення «антитютюнового» законодавства були виявлені аж у 79% випадків!

Токсини геть!

Завдяки технічному прогресу науковці та медики можуть користуватися найдосконалішим обладнанням для діагностики та лікування різних видів пухлин. Утім проблема раку досить важко вирішується, тому що науковцям досі не вдається встановити першопричину цього захворювання. На сьогодні існують десятки теорій, але однозначно й безапеляційно сказати, що працює та чи інша, неможливо. Про це під час «круглого столу» журналістам розповів директор Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р.Є. Кавецького НАН України, академік Василь Чехун.

Інформація на вагу золота

Інформація на вагу золота

Українські онкологи переконані, що за рахунок нормальної профілактики ми могли б на третину зменшити кількість нових випадків раку. Але для того, щоб отримати гарний результат, програму профілактики слід зробити багатокомпонентною, послідовною і добре фінансованою.

Побороти «малою кров’ю»

Завтра планета вкотре відзначає Всесвітній день боротьби з раком — захворюванням, яке набуває масштабів пандемії і невпинно збільшує кількість хворих, незважаючи на старання вчених, лікарів i фармацевтів. Проблема для України серйозна — щодня в нас фіксують 442 нові випадки раку або 18 — щогодини. Ризик захворіти на рак упродовж життя має кожен третiй–четвертий чоловік та кожна п’ята–шоста жінка. Щодня від раку помирають 239 українців, або 10 — щогодини. Утім лікарі обнадіюють: діагноз рак на сьогодні — це аж ніяк не вирок. Якщо вчасно встановити діагноз, то вилікувати пацієнта можна «малою кров’ю» і без важких наслідків. Як наголосив головний онколог МОЗ України, професор Ігор Щепотін, запорука успіху полягає у профілактичних заходах та у виявленні хвороби на ранніх стадіях.

Не було б щастя...

Ще не так давно грипозний вірус–мутант А (H1N1), відомий як «свинячий» грип, доводив людей до паніки. Лікарі й науковці фіксували стрімкий перебіг захворювання, тяжкі ускладнення, високу заразність цієї інфекції та значний відсоток летальності при несвоєчасному лікуванні.

Збій файлів

У це важко повірити, але розлади поведінки, «шизоїдні» вчинки та відверті дивацтва можуть бути викликані не проблемами з головою, а діяльністю окремих бактерій. Це підтверджують яскраві приклади, зафіксовані в історії медицини.

Гуртом хворобу краще бити

Гуртом хворобу краще бити

У Києві вже діє Муніципальна лікарняна каса (МЛК), і всі бажаючі можуть вступити до цієї благодійної організації. Усього за 30 гривень на місяць члени МЛК зможуть безкоштовно проходити діагностику та отримувати сучасні медикаменти при лікуванні більшості поширених захворювань. Про це «УМ» розповів виконавчий директор благодійної організації «Муніципальна лікарняна каса» у Києві, кандидат медичних наук Володимир Долот.