Скальпелем і молитвою

Скальпелем і молитвою

Рівно 200 років тому, 25 листопада (за новим стилем), у родині рядового московського службовця народилася 13–та дитина. Хлопчика назвали Миколою. У дитинстві він дуже любив гратися в «доктора». А оскільки сім’я була чималенька, то «лікувати» завжди було кого. Батьки тоді і не здогадувалися, що їхній непосидючий допитливий нащадок усе життя покладе на допомогу людям, служіння Богу і стане всесвітньо відомим ученим, лікарем, педагогом і громадським діячем. Ідеться про Миколу Івановича Пирогова — неповторного експериментатора, який поєднав науку і віру і став прикладом для багатьох поколінь лікарів. Саме він уперше у світі використав ефірний наркоз у воєнно–польових умовах, став «батьком» гіпсової пов’язки при переломах і засновником військової хірургії, власноруч провів десятки тисяч операцій. А ще доктор Пирогов вирощував лікарські рослини, займався селекцією зернових культур, боровся з пияцтвом і безграмотністю на селі, писав непогані вірші та мемуари...

Ідеальний нуль

За рахунок ефективних тендерних закупівель ліків для хворих на ВІЛ–СНІД Україні вдалося заощадити 77 мільйонів гривень. Як зазначає заступник міністра охорони здоров’я Валерій Бідний, зекономлені кошти до кінця року будуть використані для придбання антиретровірусних препаратів — ліків, украй необхідних для пацієнтів. Завдяки тендерній економії державі вдасться забезпечити безкоштовними ліками на 40% більше хворих із ВІЛ–СНІДом, ніж у попередні роки.

Щоб не кортіло!

Щоб не кортіло!

Чому інколи прописані лікарем пігулки не допомагають подолати біль у животі, збити жар чи вгамувати кашель? Начебто і діагноз зрозумілий, і терапія питань не викликає, і лікар хороший, і пацієнт усіх рекомендацій дотримується, а результату немає. Перше, що спадає на думку, — препарат виявився неефективним, і його треба замінити. До речі, чимало хворих так і роблять. Утім, як застерігають спеціалісти, причина може бути зовсім інша. Саме цьому конкретному пацієнту міг потрапити до рук не справжній препарат, а його підробка. Це або пігулка зі значно меншим умістом належної діючої речовини, або «дещо» незрозумілого походження та складу, із відверто шкідливими для організму компонентами. Тому ліки й не принесли очікуваного полегшення.

Морозна зараза

Морозна зараза

Чи буде цьогорічний грип настільки ж страшним, як торік? Які віруси вже «хазяйнують» в Україні, яких слід чекати найближчим часом? Із цими запитаннями «УМ» звернулася до директора Українського центру грипу та ГРІ МОЗ України, доктора медичних наук Олександра Гриневича.

Беззахисна малеча

Беззахисна малеча

Курці у своїй гонитві за нікотиновим кайфом найчастіше не зважають ні на протест оточуючих, ні на ризик для власного здоров’я, ні на очевидну небезпеку для своїх малюків. Кілька років тому «УМ» наводила слова київських дитячих алергологів та інфекціоністів. Медики бідкалися, що до них дуже часто потрапляють малі хворі з бронхіальною астмою та хронічними захворюваннями (такими як тонзиліт — запалення мигдаликів), що майже не піддаються лікуванню. Такі діти отримують найкраще лікування, добре харчуються, але все одно не вилазять із болячок. У більшості випадків з’ясовувалося, що тато чи мама (а то й обоє батьків) палять у квартирі, на балконі чи на сходах у під’їзді. І саме сигаретний дим, який потрапляє в повітря, та отруйні часточки, що осідають на одязі і шкірі курців, спричиняють різні «поламки» дитячого імунітету та запускають механізми хвороби.

«Наша мета — жити до ста!»

«Наша мета — жити до ста!»

Упродовж трьох осінніх тижнів українці мали можливість пройти медичні тести, дізнатися про стан власного здоров’я та поговорити з лікарем, не витрачаючи на це гроші та не вистоюючи величезнi черги до різних кабінетів у поліклініці. Дорослим та малим треба було з’явитися в мобільному пункті, розгорнутому в рідному місті. Київ, Житомир, Полтава, Харків, Одеса... Два автобуси із сучасним діагностичним обладнанням та кваліфікованими лікарями їздили по всій Україні, побувавши у 18 містах. У кожному з регіонів фахівці працювали від 2 до 4 днів, приймаючи сотні відвідувачів та фіксуючи дані. Результати дослідження вийшли не дуже втішними. Загалом українці ведуть неправильний спосіб життя, погано харчуються, вживають алкоголь і мають схильність до ожиріння. Про це та багато іншого «УМ» дізналася від організаторів акції та лікарів, які працювали в регіонах.

Обережно, астма!

Лікарі з’ясували, що майбутні мами, які захоплюються арахісом чи арахісовим маслом під час вагітності, наражають своїх малюків на ризик. У таких дітлахів невдовзі після народження може розвинутися алергія на арахіс — одна з найпоширеніших у США. Це захворювання досить серйозне, із прогресуючими формами і навіть потенційно смертельним результатом. Як повідомляє «Медпортал», про це днями заявили нью–йоркські імунологи з інституту, який займається масштабним вивченням проблем алергології.

«Панацея» від смертельного цукру

«Панацея» від смертельного цукру

Із кожним роком цукровий діабет уражає все більше і більше людей — як пенсіонерів, так і зовсім крихітних малят, яким не виповнилося й року. Уряди всіх країн світу  визнали, що це неінфекційне захворювання становить для людства не меншу загрозу, ніж ВІЛ–СНІД, туберкульоз чи малярія. Експерти ВООЗ трактують проблему цукрового діабету як неінфекційну епідемію. І прогнозують, що в найближчі 10 років смертність від цієї хвороби значно зросте, незважаючи на всі досягнення сучасної медицини. 14 листопада, у Міжнародний день боротьби з цукровим діабетом, про ці проблеми будуть говорити в усіх куточках земної кулі. Лікарі разом із пацієнтами, посадовцями та громадськими діячами намагатимуться розібратися, як захистити людей від діабету, як вчасно діагностувати патологію та як зробити якомога повноціннішим життя людей із таким діагнозом.

Секрети «зомбоскрині»

Секрети «зомбоскрині»

Готуючи матеріали на тему нечесної реклами ліків («Промивання мізків по–українськи» в номері за 28.09.2010, «Терпець уривається» за 19.10.2010), журналістка «УМ» з’ясувала: телевізор недарма називають «зомбоскринею». Тому що насправді в природі не існує реклами, яка б не промивала людям мізки. Будь–яка професійна реклама — не лише таблеток, а й пива, горілки, прального порошку чи зубної пасти — спрямована на те, щоб обминути логіку, інтелект, проманіпулювати підсвідомістю, зробити так, щоб людина, сама не розуміючи, як і чому, купила саме цей продукт. Спеціалісти в галузі психології та психіатрії кажуть, що тексти й зображення в жанрі НЛП (нейролінгвістичного програмування) допомагають рекламникам нав’язати населенню потяг до необґрунтованих покупок. НЛП — це американський напрям психології, який сьогодні активно застосовується в Україні. Найбільш удалою вважається така реклама, коли люди не помічають маніпуляції, впливу на їхній вибір, але слухняно купують саме те, «що треба».

«Посушливі» болячки

«Посушливі» болячки

Улітку ми страждаємо від спеки, відчуваємо спрагу, тому частіше згадуємо про необхідність поповнення водних запасів. Холодної пори року більшість людей про це забуває. Тим часом лікарі нагадують: навіть якщо надворі не спекотно, а ми не активно рухаємося, а просто сидимо і нічого не робимо, то все одно втрачаємо енергію, а разом із нею — воду. Незалежно від того, чим ми займаємося, хоч цілий день валяємося на дивані, вода все одно залишає організм. І витрату слід обов’язково компенсувати, інакше за втомою, головним болем та погіршенням концентрації можуть прийти закрепи, хронічні інфекції сечових шляхів та інші болячки. Утім не будь–яка вода є безпечною та корисною для людського здоров’я. «УМ» з’ясувала: для того, щоб вибрати найліпший напій, треба уважно читати таблички на бюветах та етикетки на пляшках.