Дієти геть!

Дієти геть!

Учені з’ясували, що різноманітний раціон краще від суворої дієти впливає на здоров’я. Одна річ, коли жорсткі обмеження в харчуванні тривають недовго — кілька днів, і зумовлені серйозними причинами (наприклад, до чи після операції, нападу гострого панкреатиту, печінкової кольки тощо). Такі заходи призначає лікар, який, на відміну від пересічного пацієнта, знає, що і як треба їсти, як це впливає на стан організму, коли та як треба переходити на повноцінне харчування. І зовсім інша ситуація, коли людина на власний розсуд вирішує сісти на дієту, залишивши в холодильнику буквально два–три види продуктів.

Оселедець якийсь прісний...

Учені вже давно помітили, що смак їжі, різні відтінки у сприйнятті солоного, солодкого, кислого тощо залежать від багатьох чинників. По–перше, кожна людина від самого народження призвичаюється до харчових традицій певного народу. В одних країнах споживають більше солі, в інших — гірких приправ, а в країнах колишнього СРСР, наприклад, науковці відзначають понаднормове поїдання цукру, особливо в газованих напоях. Виробники популярних в усьому світі «газировок» кажуть, що в Німеччині або Велико­британії у водичку з бульбашками додають значно менше цукру, ніж в Україні чи Росії. Міжнародна компанія, врахувавши смаки різних народів, змінила рецептуру спеціально для братів–слов’ян. Тому те, що німцеві видається надто солодким, для українця буде в самий раз, а те, що буде нормальним за гостротою для корейця, наш брат відразу виплюне.

Терпець уривається

Відтоді, як спеціалісти Антимонопольного комітету України (АМКУ) оприлюднили факти стосовно нечесної реклами цілої низки ліків та пообіцяли покарати недобросовісних фармвиробників, минув майже місяць. Але проведіть трохи часу перед «блакитним екраном» і зрозумієте, що ситуація не змінилася. Ролики, які на всі лади розхвалюють гомеопатичні краплі «Пумпан» (виробник — компанія «Бітнер»), ферментні таблетки «Мезим» та «чоловічий» засіб «Простамол» (німецьої компанії «Берлін Хемі») так нікуди і не зникли. Хоч і лікарі, і чиновники називають купу причин для заборони (про які «УМ» писала в номері за 29 вересня). Виникає запитання — у чому річ?

Аптечний детектив

Після скандального викриття підпільного цеху з виготовлення підробних ліків у Василькові (містечку під Києвом) українці дізналися про одну вельми неприємну річ. Виявляється, спритні ділки навчилися настільки майстерно виготовляти упаковку медичних препаратів, фасувати незрозуміло що під виглядом ліків та штампувати «елементи захисту» на пачках, що відрізнити фальсифікат від справжніх ліків може тільки спеціаліст. А в деяких випадках розібратися, де справжній засіб, а де підробка, допоможе тільки лабораторне дослідження.

Промивання мізків по–українськи

Промивання мізків по–українськи

Раніше «УМ» писала про скандал навколо китайських «чудо–капсул» для схуднення, які містили сибутрамін (заборонений стимулятор центральної нервової системи, який дає 44 ускладнення і навіть призводить до смерті), та про злочинні схеми шахраїв, які агресивно рекламували на ТБ дорогущі «медичні» прилади «від усіх хвороб», а насправді продавали людям звичайні побутові електроприлади. Тоді здавалося, що дурити народ та «втюхувати» нам із вами різний непотріб можуть тільки маловідомі фірми, переважно компанії–одноденки. Але, як з’ясувалося, нечесною рекламою грішать і крупні іноземні виробники, які, за твержденням фахівців Антимонопольного комітету, «масово поширюють оманливу інформацію щодо властивостей медичних препаратів». Комітет уже оштрафував виробника «Лазолвану» на мільйон гривень, покарав виробників препаратів «Мумійо», «Промед», «Турапрін». А наразі в АМК тривають розслідування щодо реклами більшості гомеопатичних крапель австрійського «Біттнера» та препаратів: «Мезим», «Простамол Уно», «Еспумізан» німецької компанії «Берлін Хемі».

Пухлина й організм — хто кого?

Пухлина й організм — хто кого?

Провідні політики найвпливовіших країн світу колись поставили перед медичною спільнотою завдання — до 2000 року повністю вирішити проблему раку. У XX столітті здавалося, що від перемоги над пухлинними процесами людство відділяють буквально декілька кроків. Мовляв, розшифруємо геном, розкладемо все по полицях, ну невже після цього в раку залишаться якісь секрети? Утім гучні відкриття відбулися, але про повну перемогу над важкою патологією говорити не доводиться.

Боротьба за місце під сонцем

Боротьба за місце під сонцем

«УМ» продовжує «лікнеп» для батьків, які цієї осені повели діточок до школи. У номері за 9 вересня ми почали розповідь про те, як уберегти дівчат і хлопчиків від найпоширеніших «професійних» шкільних захворювань, зокрема, порушень акомодації, короткозорості й сколіозу. Сьогодні йтиметься про лікарські вимоги до шкільних меблів, формулу підбору парти під кожну конкретну дитину та про «зорові» й «застудні» принципи, за якими вчитель має розсаджувати дітей у класі.

А руки мив?

Сьогоднішня школа в так званих «цивілізованих» країнах — місце з перегином в один бік. Там у дитячі голови вбивають масу знань, абсолютно відірваних від практики, і дають украй мізерну частку навичок, корисних у повсякденному житті. З малят, які добросовісно вчать усі уроки та виконують нескінченні стоси завдань, нерідко виростають «ботани», які можуть годинами дискутувати на тему будови атома, але не вміють навіть ґудзика до сорочки пришити. У сучасних школах математика, мова й такі мозкодробильні предмети, як фізика та хімія, вважаються набагато важливішими, ніж фізичне й трудове виховання. Це проявляється як у кількості годин на тиждень, так і в загальному ставленні батьків, дітей і самих учителів до цих предметів. Діти знають, що за пропуск уроку математики може добряче влетіти, а от «фізру» можна безкарно прогуляти, і нічого страшного не буде.

Троє грипозних «друзів»

Троє грипозних «друзів»

Як розповів «УМ» директор Українського центру грипу та ГРІ МОЗ України, доктор медичних наук Олександр Гриневич, на Україну насуваються три штами грипу, які вже бували на нашій території. Це штам групи А «Каліфорнія» (він же пандемічний, він же «свинячий») Н1N1, штам А «ПЕТС» Н3N2 та штам грипу В «Брізбан». Ці три штами, за прогнозами ВООЗ, будуть циркулювати в північній півкулі (відповідно, і в нас теж) в епідсезоні 2010—2011 років.

Зобов’язайлівка від «айболитів»

Цілком можливо, що вже в наступному році вступить у дію наказ про обов’язкову диспансеризацію населення нашої країни. Профільне міністерство вже оприлюднило документ, згідно з яким кожен громадянин України — від новонародженої дитини до найстарiшого дідуся — мусить щороку проходити медичний огляд. Наказ, який набере чинності після реєстрації в Мін’юсті, покликаний допомогти медикам отримати повну картину захворюваності українців різного віку та своєчасно виявляти різні патології. За попередніми підрахунками, всеукраїнська диспансеризація обійдеться приблизно в 6 мільярдів гривень. Реалізація програми почнеться після того, як її узгодять у Кабміні. А для того, щоб ініціатива не стала черговою формальністю (коли люди просто купують у лікарів довідки, навіть не пройшовши того медогляду), МОЗ обіцяє карати як нечесних пацієнтів, так і лікарів, які штампують такі папірці.