Дайте данцям вітру в руки

Учора Президент Віктор Ющенко почав візит до Данії з «прикладної» справи — відвідання в мiстi Орхус науково-дослідного та виробничого центру «Вестас вінд системз», що спеціалізується на вітряних турбінах. Ця компанія має намір увійти на український ринок з інвестиціями в десятки або й сотні мільйонів доларів, також «Вестас» готовий адаптувати свої технології до нашої країни.

Літпроцес, рухомий грантами

Якщо почати з крилатої фрази Леоніда Фінкельштейна, директора видавництва «Факт», про лінійку як найдоцільніший метод вимірювання об'єму української літератури на книжковому ринку, то польську, в такому разі, слід вимірювати товщиною долоні. Підходите у столичній книгарні до полиці з українською чи польською літературою, дістаєте лінійку або долоню — і встановлюєте «ємність ринку». Сумно. Зате просто.

Іван Дзюба: В Європі немає держав, які не мають універсальних енциклопедій... Крім України

Іван Дзюба: В Європі немає держав, які не мають універсальних енциклопедій... Крім України

Інститут енциклопедичних досліджень маленький-маленький. Як мізки нації — хотілося саркастично кинути. Втім, мізки у нації більші, точно. Грошей на них у державної машини не вистачає. Тому скажу так: Інститут енциклопедичних досліджень, розташований в одному крилі старої будівлі на Терещенківській, своїм декаданським iнтер'єром метафоризує ту мізерну увагу, яку держава приділяє мізкам нації.
Відідлів у інституті всього два. Один з них — загальних енциклопедичних досліджень — очолює академік Іван Михайлович Дзюба, якого часто пафосно називають «совістю нації». А позаяк совісті в нації менше, ніж мізків, то ми з приємністю констатуємо це рідкісне поєднання. Іван Дзюба очолює групу з підготовки проекту Універсальної Енциклопедії. Держава без власної повномірної енциклопедії — це начебто розумово відстала дитина, такий собі постколоніальний продукт компрачікосів, який ще не отямився після сидіння у діжці. Згадана група є й справді просто групою високочолих ентузіастів, а не спеціально запрошеним державою під карколомні гранти хуралом. Панів Дзюбу, Поповича, Стріху, Панченка, Лісового, Гловаху ніхто до напрацювань «Великої української енциклопедії» не припрошував. Це суто їхня ініцатива. Сказано ж — совість нації. Отже, сидячи у високому робочому кабінеті Івана Михайловича на Терещенківській, скупо обставленому нудними, ще радянськими шафами, ми говоримо тільки про можливість (неможливість) видання в Україні власної Універсальної Енциклопедії.

Віршований спротив

Віршований спротив

Ця збірка відома кожному студенту — і тому, хто вчився у 90-х, і тому, хто штудіює філологію зараз. Тому що вона легендарна і тому, що вона... єдина й понині. Починаючи з кінця 50-х, коли Єжи Гедройць замовив Юрію Лаврiненку створити підбірку найкращих поезій українських «некомуністичних» авторів. Майже всі вони, за одиничним винятком, були або розстріляні, або замордовані, або — як Хвильовий — устигли звести рахунки зі світом раніше, ніж злочинний світ сам узяв їх за горло.

Археологія злочину

Археологія злочину

Уже довгий час доктор підводної археології і дослідник середньовічних мостів з університету Торуня Анджей Кола працює не зовсім у своєм напрямi. На прохання Ради охорони пам'яті боротьби і мучеництва Польщі він очолює експедицію польських археологів, котрі досліджують місця ганьби людства, тяжких злочинів «червоних» і «коричневих».

НезаСТУСованість великих

НезаСТУСованість великих

Дмитро Стус у розмові не називає його «батьком», а тільки —Василь Стус. Прізвище — це карма, обов'язок, потреба. «Привид батька Гамлета». Зберегти, систематизувати, архівізувати, вивчити спадщину Стуса — це життєва місія Дмитра. І слава Богу, бо без нього Василь Стус — найяскравіший українець ХХ століття — прийшов би до нас зі значно більшою кількістю «білих плям».
Сьогодні, вважає Дмитро, основний масив матеріалу збережено і вивчено, але водночас Василь Стус лишається неосмисленим, бо... Тут є кілька причин. Одна з них — робота думки потребує грошей, думати безплатно, як з'ясовується, — важко. Держава ж шкодує грошей на своїх героїв. Напевно, їй теж важко думати безплатно, тим більше безплатно думати про гроші.

Вибране Венцловою. Ручна робота

Вибране Венцловою. Ручна робота

Видавничий дім Дмитра Бураго планує наступної весни видати білінгву Томаса Венцлови. Переклади українською та російською у виконанні, відповідно, Володимира Цибулька та Дмитра Бураго. Добре, коли класик живий. Томас Венцлова обіцяв власноруч вибрати з вибраного — 20—30 найкращих, на авторський погляд, поезій, — скласти детальний підрядник, «запакувати» його в електронну скриньку й відіслати київським перекладачам. «Ми чекаємо від Томаса підрядників, щоб почати роботу», — пояснює Бураго.

Кінець Чечні?

Кінець Чечні?

Про намір перейменувати Чечню заявив цього понеділка президент республіки Алу Алханов. Про те, що це не просто навіжене слово, що вискочило з рота навмання, свідчить і відповідне розпорядження Алханова, яке, за його словами, вже «отримали фахівці». Які саме фахівці, якої національності і до якого політичного табору вони належать — невідомо, проте зауважмо інше: заява про можливу «ліквідацію» Чечні пролунала в Санкт-Петербурзі, північній столиці Росії, куди пан Алханов прибув як провінційний кавказький васал. А отже, свідомо чи мимоволі, заява ця стала інформацією для широкого вжитку і трактувань, а не винятково приводом для внутрічеченської дискусії, якою вона б стала, якби пролунала у Грозному.

Не побачимо ми Неньки поміж зграї «яструбів»

Не побачимо ми Неньки поміж зграї «яструбів»

Це цілком логічна, ба, навіть природна реакція — Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив, що через нестабільну політичну ситуацію в Україні не можна говорити про терміни її вступу до Альянсу. Такий попередній вирок, як свідчить УНІАН, Генсек виніс, відправляючись до латвійської столиці, де вже почали готуватися до листопадового саміту НАТО.

Посол США в Україні Вільям Тейлор: Ми зацікавлені, щоб демократія в регіоні, центром якого є Україна, розвивалася

Посол США в Україні Вільям Тейлор: Ми зацікавлені, щоб демократія в регіоні, центром якого є Україна, розвивалася

Позавчора новий амбасадор Сполучених Штатів вручив вірчі грамоти Президентові України. Того ж вечора відбулася перша з'ява Вільяма Тейлора «на люди»: він постав перед фото- та телеоб'єктивами понад півсотні журналістів. На першій у Києві прес-конференції амбасадора Тейлора представляли урочисто, як зазвичай представляють у США президентів: «Пані та панове, шостий посол Сполучених Штатів Америки в Україні Вільям Тейлор».