Чи «живий» сирний десерт

Слова «нешкідливо» і «корисно» — не ідентичні за значенням. Особливо слід про це пам’ятати, коли йдеться про їжу, якою люблять ласувати діти. Бо організмам, які ростуть, потрібні корисні для здоров’я продукти. До списку небагатьох з тих, які більшість хлопчиків та дівчаток визнають їстівними, входять, зокрема, сирні десерти. Але чи все те, назва чого милує слух мам, корисне? У цьому допоможе розібратися тестування семи сирних десертів зі смаком полуниці, яке провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз.

Нові образи традиційних овочів

Цього тижня, коли розпочався Великий піст, згадався вислів: ми їмо, щоб жити, а не живемо — щоб їсти. Стриманість у виборі страв, незалежно від того, віруюча людина чи атеїст, — це вміння організуватися і досягати задуманого. А пісні страви корисні для здоров’я. У більшості випадків вони синонімічні дієтичним.

Ще Піфагор знав про користь капустоцвітих

Давно відомо, що всі види капусти: і звичана білокачанна, цвітна, броколі, й екзотична романеску — так звані капустоцвіті — містять у собі багато корисних для людського здоров’я складових. Мінеральні солі кальцію, калію, фосфору, клітковина, фітонциди, вітаміни А, В1, Р, С і ще купа всього суперкорисного. Маючи такий потужний арсенал, будь–яка капуста перешкоджає старінню людського організму та запаленням. До речі, якщо не знаєте, цінував лікувальні властивості капусти і займався її селекцією у Давній Греції Піфагор, якого всі знають як філософа і математика. Нещодавно наполегливо рекомендували щожня їсти капустяні страви дієтологи з голландського Лейденського університету, акцентуючи на тому, що капуста здатна попередити навіть окремі види жахливого раку. Крім того, капустоцвіті — прекрасний профілактичний засіб проти захворювань дихальної та серцево–судинної системи.

Напевно, у вас не лишилося сумніву, що треба щодня готувати страви з капусти. Для цього можна використовувати як запаси свіжої чи квашеної білокачанної або пекінської, так і заморожені суцвіття цвітної, броколі чи романеску.

Сир не для мишоловки

У список обов’язкових покупок навіть найощадливіша господиня зі скромним сімейним бюджетом намагається включити твердий сир. Цей, в ідеалі — своєрідний, концентрат корисних речовин молока урізноманітнює раціон і робить страви смачнішими і ситнішими: просто шматок хліба, відварені рис чи картоплю, салат або суп.

Запорука стрункості — в оливці

Запорука стрункості — в оливці

Тим, хто прагне стежити за своєю фігурою з користю для здоров’я, варто звернути увагу на оливки та маслини. Плоди, у кожному з яких не більше 6 калорій, гармонійно доповнять салати, перші і другі страви або будуть прекрасною закускою. Отже, спробуємо готувати за рецептами, які поширює Федерація виробників оливок та маслин Іспанії — однієї з країн, символом якої вони є.

Пельмені як символ багатства у Піднебесній

Пельмені як символ багатства у Піднебесній

Одна з традиційних страв Китаю — пельмені. Пригощання ними означає не що інше, як демонстрацію поваги до всіх, хто зібрався за столом: чи то рідних, чи гостей. За китайськими звичаями, весь процес приготування і куштування пельменів наділений особливим змістом — щось на зразок нашої Святвечірньої куті. У селах люди зліплювали і зліплюють краї пельменів ніби косичками, що нагадують пшеничний колос — це символізує багатий урожай у новому році. Насамперед китайці залишають пельмені померлим предкам. Далі — божествам, наприклад покровителю–дозорцю домашнього вогнища.. Часто люди старшого віку, коли їдять пельмені, безупину приказують: «Цай до. Цай до». Це своєрідне припрошування до оселі «багатства».

У школу — на шашлики

Молодші школярі ще досить слухняно кладуть у свої портфелі бутербродниці з наїдками. Втім досить часто додому приносять все не з’їдене. Щоб діти були ситі, варто застосовувати деякі хитрощі.

«Серйозне» чаювання

«Серйозне» чаювання

У холодну пору частіше, ніж улітку, хочеться чаювати. Отже, кожна сім’я потребує більше припасів, які можна «похрумати» разом iз гарячим напоєм. Пропонуємо кілька варіантів смачної випічки.

Третя кутя — пісна

Третя кутя — пісна

Останнє ритуально–тридиційне застілля у різдвяно–новорічний період, коли основною стравою ставала кутя, у православних християн є переддень Водохреща. Як і у Святвечір, 18 січня люди постували. Старші, які вже думали про спасіння душі, нічого не їли з самого ранку.

Пшениця — це життя, мед — здоров’я

Пшениця — це життя, мед — здоров’я

Людям властиво створювати ритуали і традиції. І вірять у них упродовж століть, бо хочеться сподіватися на добро, щастя і любов. Одна з кулінарно–духовних традицій новорічно–різдвяного періоду в християнському світі — кутя.