Корисні сніданки

Корисні сніданки

Напевно, святкове перенасичення смачними наїдками змушує згадати про корисний для будь–якого організму мінімалізм. І починати запрова­джувати його краще — тільки–но прокинешся. На сніданок дуже доречні прості салати, заправлені олією, із сиром або яйцем.

М’ясо з «кишенею» та у «вдяганці» зі спецій

М’ясо з «кишенею» та у «вдяганці» зі спецій

Ви хочете приготувати м’ясо не так, як завжди?! Можливо, вам сподобаються ось ці варіанти.

Щоб приготувати свинину у паніровці зі спецій, потрібно: 1,5 кг свинячої корейки, по 2 чайні ложки гірчиці та меду, для приправи — суміш перців, насіння гірчиці, крупнокристалічна сіль, часник, мелені горіхи, гвоздика, сухий гранат.

Майонез без яєць

Майонез без яєць

Спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз протестували вісім марок майонезів 67–процентної жирності: «Олком», «Торчин», «Чумак», «Столовий Провансаль», «Королівський смак», «Вигідна ціна завжди», «Щедро organic» та «Провансаль Союзный». Один із несподіваних висновків: для виробництва промислових майонезів не завжди використовують яйця.

Вдихнемо запах свіжих яблук

Вдихнемо запах свіжих яблук

Щоб спекти прісний пиріг із яблуками, для тіста потрібно 2 склянки борошна, 0,5 чайної ложки соди, 7–8 столових ложок води, 0,5 склянки олії, сіль, 2–3 столові ложки цукру; для начинки — лише кілька яблук і трохи цукру та кориці. Спочатку треба замісити прісне тісто на олії та соді з цукром. Розкачувати разів 3–4, перемащуючи олією, щоб вийшло тісто на зразок листкового.

Солодкий спомин про літо

Солодкий спомин про літо

Якщо полюбляєте випічку із не дуже великою кількістю борошна, пиріг із вишнями — саме те, що вам потрібно. Отже, беріть 500 г вишень без кісточок (консервованих або морожених), 250 г пшеничного борошна, 150 г цукру, 125 г охолодженого вершкового масла, 120 г волоських горіхів або мигдалю, яйце, 4 білки.

Мама поганого не порадить

Мама поганого не порадить

Перегляд більшості телепрограм нічого корисного не приносить дітям. Утім саме завдяки телевізору впродовж останнього часу популяризувався вислiв «мама поганого не порадить». Ці слова можна прив’язати практично до будь–якої ситуації. І до харчування також.

Осіннє різото по–італійськи

Один із найдоступніших овочів восени не тільки в Україні, а, скажімо, і в Італії — гарбуз. Велика кількість варіантів його приготування, помножено на національні традиції, дає можливість помітно урізноманітнити меню. Для багатьох італійців, особливо на півночі країни–«чобітка», однією з улюблених осінніх страв є різото — страва смачна і яскрава.

Сметана з олією

Сметана з олією

Сметану господині купують часто: і борщ із нею смачніший, і салат, і млинці. До того ж цей кисломолочний продукт часто використовують, коли готують випічку. Тому справжня якість такого товару цікавить бага­тьох. А вона, як з’ясувалося під час тестування 8 зразків сметани із заявленою жирністю 20—22 проценти, у продукції кількох виробників помітно «шкутильгає».

Корисне число 12

Корисне число 12

Існують вітаміни, які наш організм не може виробляти самостійно. Щоб насититися ними, потрібно їсти продукти, зокрема овочі, в яких природа припасла для людей ці невидимі багатства. Подаємо довідничок, який допоможе згадати, у чому і яка користь захована. Це підказка, чого на кожному столі має бути побільше.