Ярмо замість ковбаси

Ярмо замість ковбаси

Українцям не звикати до скрути: нас уже не здивуєш гречкою «по талонах» чи зарплатою у вигляді емальованих відер. Однак знову повертатися у часи хронічного безгрошів’я нікому не хочеться. А про них люди зараз усе частіше говорять: чи виплачуватиме Янукович пенсії («обіцяв піднять, а вже п’ятий день не несуть!»), чи буде робота й зарплата?..

Експерти запевняють: на суттєве підвищення пенсій та заробітних плат годі сподіватися: обіцянка — цяцянка, а казна — порожня. Мінімальні зобов’язання — виплату пенсій та зарплати «бюджетникам» — уряд намагатиметься забезпечити. Але якою ціною: державними боргами по вуха (які, до речі, однаково віддаватимемо ми з вами) чи «намальованими» гривнями, які лише розкрутять маховик інфляції?

«Панська» математика

«Панська» математика

Для кожного з нас (якщо пощастить і доживемо) колись настане «момент істини» — час призначення пенсії. І не дивуйтеся, якщо ваш «доробок» лише трохи перевищуватиме мінімальну пенсію, — значить, ви нормальний, «чорний», пенсіонер. Так живе півкраїни, до речі. Інша річ, якщо ви — держслужбовець, митник, прокурор чи бодай помічник народного депутата. Ця «братія» живе непогано, отримуючи солідні пенсії і відчутно «підриваючи» державну скарбницю. В умовах кризи виплачувати пенсії по 10—20 тисяч гривень — просто аморально. Тим більше що у бюджеті «світить» дірка майже у 80 мільярдів гривень. Але позбавити ситого і заможного життя «спецпенсіонерів» можуть лише... майбутні ситі «спецпенсіонери» — народні депутати себто. А на таке «харакірі» вони точно не підуть.

Йому дванадцятий минало?

Йому дванадцятий минало?

Останнім часом відразу кілька відомих політиків із різних таборів висловилися за повернення в українські школи 10–річного навчання. Зокрема, наприкінці січня таку заяву на зустрічі з виборцями зробив Віктор Янукович, який ось–ось стане Президентом України. З аналогічною ініціативою і навіть уже готовим законопроектом виступив народний депутат Анатолій Гриценко. Зміни до законодавства щодо повернення «десятирічки», ініційовані Гриценком спільно з колегою Борисом Беспалим, навіть внесені до порядку денного пленарного засідання Верховної Ради 23 лютого. З критикою цих ініціатив уже виступили Міністерство освіти й Академія педагогічних наук.

Хабарів Герої не беруть

Герой України, син головнокомандувача УПА Юрій Шухевич міг би віднедавна отримувати непогану пенсію — 10 тисяч гривень йому, як Герою України за особливі заслуги перед Батьківщиною призначив уряд. Цією ж окремою постановою Кабмін «ощасливив» не тільки пана Юрія — крім нього, доплату до пенсії отримали всі інші Герої України: Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, повні кавалери Ордена Трудової Слави, особи, які нагороджені чотирма та більше медалями за відвагу (це за умови, що їхня нинішня пенсія не перевищує 15 тисяч гривень). Однак Юрій Шухевич вирішив... гроші не брати. «Бо сприймаю це як підкуп перед виборами, — запевняє «УМ» Юрій Шухевич, — з одного боку, уряд говорить, що немає грошей для підвищення соціальних стандартів, з іншого — витрачає величезні кошти на окремо обраних людей. У час, коли дуже багато українців опинилися на межі виживання і не мають можливості купити найнеобхідніше чи оплатити комунальні послуги, брати такі великі гроші, я вважаю, Герої України не мають морального права».

Кандидати в цифрах

Ніч із неділі на понеділок українські соціологи провели у роботі — оприлюднювали результати екзит–полів першого туру президентських виборів. Як уже писала «УМ», соціологічне опитування серед виборців проводили чотири організації — усі вони «синхронно» спрогнозували п’ятірку лідерів перегонів. А ось із прогнозами щодо голосів виборців, які отримали Віктор Янукович та Юлія Тимошенко, вийшло непорозуміння. Дані трьох опитувань — екзит–полу «Савік Шустер Студіо», «Інтера» та ICTV — майже не відрізнялися і показували розрив між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко у 10–11%. Натомість, за даними Національного екзит–полу (його проводили Фонд «Демократичні ініціативи», КМІС і Центр Разумкова), розрив між Януковичем і Тимошенко склав трохи більше 4%. Така різниця у результатах не змусила довго чекати на реакцію політиків. Юлія Тимошенко назвала усі екзит–поли, крім Національного, сфальсифікованими. А керівник штабу Тимошенко Олександр Турчинов, зокрема, заявив, що результати екзит–полу «Савік Шустер–студіо» було змінено під тиском. «Найкращий результат був у нас у екзит–полі Шустера — вони не відрізнялися від результату Національного екзит–полу. Але за півгодини до оприлюднення вони були змушені поміняти цифри», — сказав Турчинов (це змусило Савіка Шустера виправдовуватися: мовляв, подібна інформація не відповідає дійсності). Партії регіонів, навпаки, не припали до смаку результати Національного екзит–полу — там вважають, що саме це опитування куплене.

Ціновий «сказ»

Ціновий «сказ»

Минулий рік неабияк спустошив гаманці українців: ціни на харчі били багаторічні рекорди, а доходи не додавали оптимізму. Експерти відзначають: несприятливим економічним реаліям в Україні «підіграв» не тільки «дорогий» долар, а й стрімке підвищення цін на продукти на світових ринках: дорожчало усе — цукор, солодощі, молочні продукти, крупи, алкоголь. При цьому якість українських товарів подекуди гіршала — виробники «воюють» за ціну. «Розслаблятися» не радять аналітики українським споживачам і в новому році — готуйте щонайменше зайві 200 гривень щомісяця.

«Інвестиції» в майбутнє

Поки заможні українські політики ламають списи і вправляються у красномовстві, поруч звичайні люди мовчки рік у рік роблять справжні Справи. Уже дванадцять років поспіль американські та українські благодійники на зібрані пожертви дбають про вихованців інтернатів: купують ліки, книжки, роблять ремонти. Вони підтримують сиріт навіть після закінчення інтернату і мріють про інтелектуальні «інвестиції» у своїх вихованців.

«Лакмус» для абітурієнта

Міносвіти України хоче виявляти активних та здібних студентів ще зі шкільної парти. Освітяни планують дізнатися, наскільки успішно зможе вчитися майбутній абітурієнт у вищому навчальному закладі. Відтак школярі, крім зовнішнього незалежного оцінювання, тепер проходитимуть тести на «загальну навчальну компетентність».

«Кожух» для оселі

«Кожух» для оселі

Із початком холодів українці незлим тихим словом починають згадувати комунальників, усю нашу систему обігрівання квартир та кругленькі суми у квитанціях за комунпослуги. Зігрітися у власній квартирі однаково вдається мало кому, відтак більшість шукає вихід із «морозостійкої» ситуації в оселі. Варіант — самотужки утеплити свою квартиру. Це ефективно, швидко, але досить дорого. Дешево зробити фасад можна тут, а ще дадуть гарантію на утеплення.

Закон є, грошей немає

Закон є, грошей немає

Відучора в Україні почали діяти нові соціальні стандарти — закон, який їх встановлює, опублікували у газеті «Голос України». Відтак із 1 листопада мінімальна пенсія має становити 573 гривні, мінімальна заробітна плата — 744. Мають також підвищити й усі виплати, прив’язані до прожиткового мінімуму. Підписаний закон стосується також і «бюджетників», які отримують зарплату за Єдиною тарифною сіткою, — їм мають перерахувати зарплату залежно від розряду.