Не така генетика

Не така генетика

40 років тому, в травні 1966-го, в Москві відбувся установчий з'їзд Всесоюзного товариства генетиків і селекціонерів. Саме цей з'їзд став початком відродження генетики в СРСР. Адже до 1965 року генетика вважалася в СРСР псевдонаукою і перебувала під забороною. І хоча у 20-ті й до середини 30-х років радянська генетична школа вважалася найсильнішою у світі, базові відкриття у цій галузі були зроблені на Заході — в 40—60-х роках ХХ століття. Саме після того, як найвидатніші радянські генетики вже були розстріляні.
«Революцію» в радянській біології у 30—60-х роках минулого століття здійснював виходець із українського селища Карлівка, що на Полтавщині, Трохим Лисенко. Він обійняв низку найвищих державних та академічних постів у СРСР. Доки тривало лисенківське «правління», Захід спантеличено спостерігав за цим воістину середньовічним погромом у науці. Пізніше у США і Європі було написано чимало книг та наукових праць про «радянське диво», яким став Трохим Денисович Лисенко.

Перша ластiвка японiстики

Перша ластiвка японiстики

Українці здавна цікавилися країнами Далекого Сходу. Проте японознавство в нашій країні почало розвиватися лише за часів незалежності. Незважаючи на відносно молодий вік вітчизняного сходознавства, вже є вагомі здобутки в цій галузі. Дослідників цікавлять не лише передові технології та економіка. Мова, література, фольклор, мистецтво, історія — ті грані японської культури, які здавна чарують західний світ своєю неповторністю й iнакшiстю.

Спочатку — Київська, а потім — Русь

Спочатку — Київська, а потім — Русь

Ката Ока, аспірант кафедри фольклористики при Київському національному університеті ім. Шевченка, досліджує східнослов'янський фольклор більше 13 років. В Японії вважають, що для цього достатньо вивчити російські традиції та культуру, про українську культуру взагалі не згадують. І це, на думку дослідника, неправильно, адже «ставить воза перед конякою». Після того як Ката Ока більше 10 років досліджував російський фольклор та близько трьох років український, він дійшов висновку, що українська традиція є значно глибшою, старішою та містить дуже багато рис культури тих часів, коли євразійці ще мали ознаки єдиного народу.

Ефір — незалежне джерело багатства, або Помилка Ейнштейна

Ефір — незалежне джерело багатства, або Помилка Ейнштейна

Було б дивно, якби людина розумна на одному з етапів свого розвитку, пробуривши газову свердловину, не замислилася над тим, що їй робити далі. І це зрозуміло — на світі все колись минає. Запаси природних ресурсів теж не виняток. Ще більшою помилкою було б вважати цей згубний для планети спосіб енергозабезпечення таким, що не має альтернативи. Вона є. Причому у вигляді готових розрахунків і навіть уже створених зразків унікальних установок.

Космос — живий! По-своєму...

Космос — живий! По-своєму...

Космос швидше живий, ніж мертвий. Але для того щоб переконатися в цьому остаточно, людство мусить відповісти спочатку на доволі складне запитання: «А що насправді слід вважати живим?» Теперішні уявлення про матерію, що нас оточує, викликають в астрофізиків усе більший сумнів. Результати досліджень космічного простору протягом року, який минув, — лише ще один цьому доказ.

Наукові відкриття 2005 року: літаючі автомобілі, ліки від раку, клонований людський ембріон та відкриття невідомих планет

Наукові відкриття 2005 року: літаючі автомобілі, ліки від раку, клонований людський ембріон та відкриття невідомих планет

2005 року людство почало активніше шукати альтернативні джерела енергії. Адже поклади природної нафти та газу не лише не вічні, а й можуть стати причинами політичних спекуляцій та економічного тиску одних держав на інші.
Одним із перспективних напрямів є спроби отримати паливо з органічних відходів. Користь подвійна — економія ресурсів та очищення нашої планети від «продуктів життєдіяльності» (а сюди входять не лише продуктові відходи, гній, а й деякі види пластмас). Єдиний «мінус» — поки що виготовлення біопалива є надто дорогим.

Змiни без змiн

Змiни без змiн

Кандидат технічних наук харків'янин Владислав Федорович Познахирєв уже добрих чверть десятиліття переконує вчений світ у тому, що відкрив зовсім новий тип науки — таку собі динамічну оптимальну систему... створення нових систем. За допомогою своїх універсальних формул він уже зумів встановити по три світових рекорди в галузі турбобудування та підготовці спортивних команд і чотири — в царині створення систем автоматичного проектування. Цей результат приніс йому неабиякий успіх і забезпечив місце під сонцем. Але, на жаль, світлі ідеї харківського науковця і понині залишаються не затребувані суспільством у цілому. Причину такого перебігу подій він сам сформулював так: «У нас усі прагнуть позитивних змін. Але при цьому хочуть, аби нове було максимально подібним до старого».

Куди сягає космічна телепавутина

Куди сягає космічна телепавутина

В українському телепросторі все потужніше постає проблема вдосконалення телекомунікаційних мереж. Улітку за участю Президента розглядали космічну проблематику. Як наслідок — з'явився указ, яким було доручено уряду розробити до 1 квітня 2006 року проект нової загальнодержавної національної космічної програми України на 2007—2011 роки. З-поміж проектів, які планується розвивати, згідно з указом, — створення національної супутникової системи зв'язку, складовою якої є система супутникового телебачення.

Нагадаємо, в Україні почали будувати державну супутникову розподільчу мережу радіомовлення і телебачення, відповідно до президентського указу від 1997 року. До речі, космічну частину роботи забезпечує російський супутник «Експрес — АМ22», який розташований на відстані сорока тисяч кілометрів і «висить» над екватором. Земний сегмент розподільчої мережі такий: центральна приймально-передавальна супутникова станція з діаметром рефлектора антени в 7 метрів у складі телепорту ДП «Укркосмос» та низка супутникових приймальних станцій — майже в усіх областях України та за кордоном. Причому загалом розпочато роботи на 190 об'єктах.
Про деякі перспективи України в цій сфері — в інтерв'ю з головним конструктором супутникової розподільчої мережі інформаційного забезпечення (СРМІЗ) ДП «Укркосмос» Іваном ГОРБАЧЕМ.

«Ми — істоти космічні»,

«Ми — істоти космічні»,

Людина може спокійнісінько пройти свій земний відрізок часу, так і не збагнувши до кінця, навіщо подібна нагода їй трапилася взагалі. Але, мабуть, і найпрагматичніший із прагматиків бодай раз у своєму житті завмирав перед нетутешньою красою зоряного неба. Усе земне на його тлі маліє до дріб'язку, і треба, очевидно, бути аж надто закостенілим матеріалістом, аби не розгледіти у цьому факті для себе глибокий зміст. Проте як би людство впродовж багатьох віків не напружувало свої могутні мізки, таємниця небесного купола Землі так i залишається до кінця не розкритою. Розмова з директором Харківського планетарію, астрофізиком Галиною Железняк, — тому ще один доказ.

Останнiй прихисток космічного блукальця

Останнiй прихисток космічного блукальця

Якихось сто років тому, коли по-справжньому розгорнулося наукове вивчення кратерів на Місяці й було встановлено їхнє метеоритне походження, в астрономів цілком резонно виникало питання: а що ж наша матінка-Земля? Але тоді на жодне з таких питань учені дати відповіді не могли. Крига скресла після 1905 року, коли американець Д. Баррінджер розпочав багаторічні дослідження величезного кратера в штаті Арізона, який заглиблювався в земну поверхню на 175 метрів і мав діаметр 1200 метрів. Учений знайшов неспростовні докази, що ця гігантська структура, походження якої доти відносили до наслідків вулканічної діяльності, насправді є слідом від удару об Землю величезного метеорита. Було встановлено і його вік: 30 тисяч років. Відтак один за одним почали виявляти інші метеоритні кратери — в США, Австралії, Саудівській Аравії, Естонії. В науковий обіг на їх позначення навіть ввели спеціальний термін: «астроблема» (в перекладі з грецької — «зоряна рана»). Не стала винятком у цих пошуках і Україна, яка теж може «похвалитися» кількома власними астроблемами.