Вода зійшла — біда лишилась

Вода зійшла — біда лишилась

Води вже нема. Не віриться, що кілька тижнів тому тут, на вулицях села Прутівка у Снятівському районі ІваноФранківської області, нуртувала стихія. У Прутівці під час повені загинуло найбільше людей — восьмеро. Сільський голова Роман Білик показує на паркані слід від води і каже, що біля деяких будинків вода сягала підвіконь. Побачивши голову, підходить бабуся, Симотюк Ганна. «Я сьогодні півгорода скопала і набрала лише відро бульби», — зітхає вона. «Будемо переходити на макарони», — віджартовується пан Білик. До бабусі підбігає дівчинка. У неї на косичці чорна траурна стрічка. «В Аліни під час повені загинула бабуся, — пояснює Ганна. — Перекинуло човен, утопилося п’ятеро дітей і троє дорослих. Аліна каже, що тепер я буду її бабцею», — пригортає до себе дитину пані Симотюк.
Незабаром у селі почнуть зводити будинки для людей, які втратили житло. Це першочергове завдання влади. Керівництво підтоплених районів поплатиться посадами, якщо не встигне до 15 листопада. Однак намурувати будинків — це одне, натомість значно важче буде вирішити інші проблеми: відновити дороги, збудувати мости, насипати дамби. На це піде не один мільярд гривень і не один місяць роботи...

Реакція на воду

Реакція на воду

Масштаби стихійного лиха на Західній Україні, людські жертви і величезна шкода, завдана повенями, наштовхують на питання: невже цьому ніяк не можна було запобігти? Складається враження, що вода раптово звалилася на наші голови і все, що ми змогли, — це кволо розгрібати наслідки біди, яку вона наробила. Повінь, як виявилося, ворог країни №1: чи готові ми оборонятися від нього?

За два тижні епідеміологічна ситуація може ускладнитися

Те, що зараз у районах повені ще не поширилися інфекційні захворювання, може означати, що їх збудники просто проходять інкубаційний період. Як повідомив Анатолій Пономаренко, в. о. головного санітарного лікаря України, «цей період у різних інфекцій може бути різної тривалості — від двох–трьох тижнів до місяця, тому ми прогнозуємо ускладнення епідеміологічної ситуації вже за два тижні. Спалахи інфекцій імовірні в середині й наприкінці серпня, а також на початку вересня».

Гроші хороші. Руки чіпкі?

Гроші хороші. Руки чіпкі?

На допомогу постраждалим від повені на Західній Україні та ліквідацію наслідків стихійного лиха держава виділила безпрецедентно великі кошти — 5,5 мільярда гривень. З них Івано–Франківська область отримала 949 млн. 270 тисяч гривень, Чернівецька — 521 млн. 200 тисяч, Львівська — 252 млн. 500 тисяч, Тернопільська — 96,9 млн., Вінницька — 49 млн. 850 тисяч і Закарпатська — 26 млн. 600 тисяч. Гроші давали областям адресно і розподіляти їх мали на рівні облдержадміністрацій. Одразу традиційне для українських реалій запитання: а де гарантія, що ці гроші не розкрадуть? Безпрецедентно великі кошти — безпрецедентно великі «відкати»?

Удесятеро більше. Наразі авансом

Удесятеро більше. Наразі авансом

На вчорашньому засіданні Кабінету Міністрів Прем’єр Юлія Тимошенко щиро дякувала своїм міністрам за «ефективне подолання наслідків паводку». Вона повідомила через http://www.newsukr.net/ онлайн, що нині лишилося тільки три населені пункти, де поки що не відновлено електропо­стачання. Щодо газопостачання, то на даний момент його немає в 51 населеному пункті. Ще треба відкачати воду з підвалів затоплених будинків і криниць, і найголовніше — виплатити реальну компенсацію постраждалим і розширити коло цієї категорії.

Кількість жертв зросла до 38 осіб

За останніми даними Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, кількість жертв повені зросла до 38 осіб (враховано й безвісти зниклих), з–поміж них восьмеро — діти. Нагадаємо, що ще на початку тижня людські втрати вважалися меншими — 31 особа.

Нова хата — за три місяці

Нова хата — за три місяці

Учора Президент України Віктор Ющенко побував у селищі міського типу Коропець Монастириського району Тернопільської області. На­передодні селище відвідала і Прем’єр–міністр України Юлія Тимо­шен­ко, бо цей населений пункт є одним із найбільш постраждалих від повені в Західній Україні. В Коропці підтоплено 150 житлових будинків.

Віктор Ющенко: Стихія принесла б менше біди, якби мали чітко продуману політику

Віктор Ющенко: Стихія принесла б менше біди, якби мали чітко продуману політику

Майже тиждень глава держави, відмовившись від відпустки у Криму, їздить областями, понівеченими повінню. Буковина, Івано–Франківщина, Львівщина, учора — південь Тернопілля та Вінниччини. Віктор Ющенко зробив кілька висновків, завдяки яким країна може все–таки завбачливо готуватися до повеней і мінімізувати їхні наслідки. Про це, а також про «перегини на місцях» і актуальність поточних повеневих проблем він розповів на розширеній нараді за участі київських урядовців та керівників обласного рівня у Чернівцях.

Ліс рубають — вода приходить

Ліс рубають — вода приходить

Значною мірою причина страшної повені, яка накрила шість областей Західної України, полягає «не в непередбачуваності й неконтрольованості стихії, а в людському чиннику». Так вважає Президент України Віктор Ющенко. Виступаючи на нараді в обласному управлінні МНС Буковини, він заявив: «Більшої безграмотності і безпорядку щодо вирубування лісів, ніж у Чернівецькій області, я не бачив ніде». Президент зазначив, що в області 17 тисяч пилорам, з яких офіційно зареєстровані лише... 39. «Ліцензування такої діяльності — компетенція місцевих органів влади», — нагадав він і наказав упродовж 30 днів провести відповідну інвентаризацію і визначити законність діяльності таких пилорам. У масштабах усієї ж держави Віктор Ющенко вимагає від уряду розробити принципово нову політику в галузі лісового господарства. Отже, мета така: якомога швидше позасаджувати лісами все вирубане і взагалі все, що можна, а також створити національні парки та заповідники.

Сироти повені

Були підстави побоюватись найстрашнішого ще 25 липня, коли після сильних дощів піднявся рівень не тільки великого Дністра, а й зросла течія в його подільських напівгірських притоках. У ту п’ятницю ввечері подружжя з села Борщівці Могилів–Подільського району — тридцятитрирічна Тетяна Непійко та тридцятип’ятирічний Станіслав Данильчук — поверталися з дня народження. На мокрій дорозі біля самого крутого берега Тетяна послизнулась і злетіла в річку Немійку, що бурхливо нуртувала під ногами. Станіслав кинувся їй допомагати, але його теж знесло водою.