У небі, на воді й під водою

Цього тижня в ході українсько–американських військово–морських навчань «Сі бриз–2010» із залученням інших країн відбулося вже кілька великих тренувань. У вівторок у Військовій гавані Одеського порту підрозділ українського морського спецназу «звільняв» судно, яке, за легендою навчань, захопили пірати. А тим часом інша група з бойових водолазів Данії, України і США проводила підводні зварювально–ріжучі роботи на «затонулій баржі», передає УНІАН.

«Льодовий» підводник у Криму

«Льодовий» підводник у Криму

Головнокомандувач Військово–морського флоту РФ адмірал Володимир Висоцкій цього тижня представив членам військової ради та керівному складу ЧФ РФ нового командира цього формування — віце–адмірала Володимира Корольова. Колишній уже командувач ЧФ РФ Олександр Клєцков зараз у плановій відпустці перед звільненням, термін його служби закінчується в серпні цього року, коли йому виповниться 55 років. Новий командувач ЧФ віце–адмірал Корольов переходить на Чорне море з посади заступника командувача Північного флоту РФ.

На своєму місці

На своєму місці

Відповідне рішення цього тижня ухвалила Верховна Рада. У постанові ВР сказано, що на цьому цвинтарі ховатимуть «ветеранів Великої Вітчизняної, війни в Афганістані, учасників інших військових конфліктів, військовослужбовців, у тому числі звільнених у запас або у відставку, членів їхніх сімей, а також інших осіб, які здійснили героїчні подвиги в ім’я українського народу». Місцем для цвинтаря обрали околиці села Биківня під Києвом. Уряду доручили за два тижні створити оргкомітет зі спорудження цвинтаря. Комітет складатиметься з представників Міноборони, мерії Києва, Київської облдержадміністрації та Держкомітету у справах ветеранів. Відповідальність за розробку проекту, будівництво та функціонування меморіального цвинтаря поклали на Міністерство оборони.

Гра у «навпаки»

Гра у «навпаки»

У понеділок, 12 липня, в наших водах Чорного моря починаються чергові військово–морські українсько–американські навчання із залученням інших країн «Сі бриз–2010». Це «найполітичніші» з усіх навчань, у яких беруть участь українські військові і які відбуваються на території нашої країни. Щороку після Помаранчевої революції два тижні «Сі бризу» були золотим часом для всіх «антинатовських», а заразом і українофобських сил, можливістю досхочу розпіаритися на гроші, які з усією очевидністю надходили із сусідньої країни — чорноморського сусіда — єдиної, яка не бере участі в навчаннях. Перший «синій» «Бриз» ще раз показав, що в діях теперішньої партії влади — нуль ідеології та 100% політичної доцільності. Вперше за останні роки «Сі бриз» проходить майже без істерик, а тих, хто намагається їх влаштувати — чекає міліцейський «автозак».

«Несе мене ріка...»

Звіт міністра оборони Михайла Єжеля за сто днів діяльності на посаді, оприлюднений першого липня, є, швидше, зрізом ситуації в українському війську, аніж переліком діянь окремого чиновника. Той же стан справ, який наразі є у Збройних силах, є результатом частково програм і тенденцій, закладених задовго до вступу пана Єжеля на посаду, частково — проросійський курс нової влади відобразився й на обороні, а ще почасти на ній позначається фінансування війська за «залишковим принципом», що не змінилося і з приходом «біло–синього» керівництва МО.

20 років «прямої дії»

Майже чотири сотні бійців та ветеранів Української національної асамблеї — Української національної самооборони (УНА–УНСО) зібралися цього тижня в Києві, аби відсвяткувати двадцятиріччя із заснування своєї організації, згадати непересічне минуле й замислитися над майбутнім. Збори очолював провідник — незмінний, незважаючи на свій похилий вік, Юрій Шухевич, син головного командира УПА Романа Шухевича й багаторічний політв’язень. Та УНСО не старіє — на святковому 14–му з’їзді організації впадала в око присутність численної молоді, хлопці трималися скромно і з суб­ординацією. Після Державного гімну та гімну УНСО, яким додали колориту хлопці, які били на сцені в козацькі литаври, зібрання привітав єпископ і речник Української православної церкви Київського патріархату Євстратій (Зоря), якого часто можна побачити на заходах УНСО.

Наша мета — 2015

Військове керівництво вкотре озвучує дату, коли армія стане контрактною: «Ми плануємо до 2015 року забезпечити повний перехід Збройних сил України від змішаної системи комплектування на нову систему — на професійній основі», — заявив цього тижня начальник голов­ного управління особового складу Генштабу ЗС генерал–майор Сергій Кропивченко. За його словами, наразі за контрактом служать понад 52% солдатів і курсантів. Головними проблемами переходу на повністю професійну армію залишається, зокрема, «ресурсне забезпечення» та «підвищення привабливості та конкурентоспроможності військової служби за контрактом», констатує генерал–майор Кропивченко.

13–та «вахта» в Ліберії

13–та «вахта» в Ліберії

Нова зміна українського 56–го окремого вертолітного загону, що є частиною миротворчих сил ООН в африканській Ліберії, приступає до служби. Нагадаємо, минулого тижня до Ліберії прибули перші 150 миротворців нової ротації. А вчора, коли верстався номер, рейсом літака Ан–124–100 «Руслан» для контингенту мали доставити чотири «свіжі» вертольоти Мі–8МТ, замість тих, які вже попрацювали в тропічних умовах. Заключний, третій, етап ротації відбудеться 30 червня — 1 липня, до Ліберії вилетять 125 військових, а додому повернеться 151.

Нічого неможливого?

Нічого неможливого?

Міністр оборони України Михайло Єжель вважає, що оновлення Чорноморського флоту Росії, який базується в українському Севастополі, новими кораблями і підводними човнами — може бути предметом переговорів. «У нас є угода з Росією щодо базування Чорноморського флоту. Потрібно сідати за стіл і вести переговори», — сказав пан Єжель на спільній прес–конференції зі своїм російським колегою Анатолієм Сердюковим, після зустрічі міністрів у містечку Партеніт у Криму. Так Михайло Єжель прокоментував заяву командувача ЧФ РФ адмірала Владіміра Висоцкого про те, що до 2020 року російський флот у Севастополі поповниться 15 новими кораблями, зокрема фрегатами новітньої розробки та новими підводними човнами класу «Лада». Михайло Єжель запевнив, що всі питання щодо базування й посилення ЧФ РФ будуть обов’язково узгоджуватися з українською стороною. Натомість Анатолій Сердюков висловився лаконічно і впевнено: «На Чорноморський флот будуть надходити нові кораблі».

Дмитро Штибликов: Бізнес у Новоросійську не зацікавлений потіснитися для Чорноморського флоту

Дмитро Штибликов: Бізнес у Новоросійську не зацікавлений потіснитися для Чорноморського флоту

Коли рівно 26 років тому нас, випускників журфаку Львівського вищого військово–політичного училища, полковник–кадровик із Москви розподіляв по військових округах і флотах, то, пригадую, жоден із дванадцяти однокурсників — «мореманів» — не виказував щонайменшого бажання потрапити в розпорядження командувача Червонопрапорного Чорноморського флоту. Геть усі воліли писати свою офіцерську біографію тільки на Північному, Тихоокеанському чи бодай на Балтійському. Навіть тоді ЧФ («чи флот чи не флот» — так із–поміж самих моряків однозначно розшифровувалась ця коротка абревіатура) не вписувався в омріяну романтику дальніх морських походів і справжньої бойової служби. Прийнятний варіант — замінити в курортний Крим хіба що під «дембель», але вже назавжди. Цей меркантильний інтерес до «вартового» південних морських рубежів перенесено і в нові «формульні» російсько–українські газові домовленості. Із цим погоджується мій співрозмовник — керівник міжнародних програм севастопольського Центру «Номос», експерт, колишній розвідник Дмитро Штибликов.