«Передплата» на газ

Не встигли громадяни звикнути до нових тарифів на природний газ та електроенергію, як надійшло повідомлення про наступний ціновий бар'єр, який належить подолати споживачам уже до кінця 2006 року. Це випливає з постанови Кабінету Міністрів від 29 квітня №605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Про намір Національної комісії з регулювання енергетики (НКРЕ) поступово, до 2008 року, підняти ціни на електрику та «блакитне паливо» оголошували раніше.

Балансовий казус

Парадокси українського енергетичного балансу вже не один рік досліджують науковці Національної академії наук. Щоправда, поки що з нульовим результатом. Як уже не раз підтверджувалося на практиці, найближчий шлях до реалізації будь-яких проектів у галузі енергетики ( і не тільки в ній) пролягає не через кабінети міністерств і відомств, а через парламентські комітети. У даному разі йдеться про впровадження Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і житлово-комунальні послуги (ЄДСМ). За цією довгою і складною назвою стоїть звичайна цікавість. Автори проекту спробували співставити два потоки — натуральний, у вигляді енергоносіїв, і фінансовий, після чого дійшли до своєрідного відкриття. Виявилося, що різниця між спожитими і оплаченими енергоресурсами обраховується десятками мільярдів гривень.

Ковдра одна на двох

Ковдра одна на двох

Найбільш наочно це виявилося в історії щодо повернення державного пакета акцій на Нікопольському феросплавному заводі. Обидва відомства так і не спромоглися навести лад на підприємстві, а перипетії навколо передачі пакета, до того ж, показали всю залежність державної влади від потужних фінансово-промислових груп. Серією поразок увінчалося намагання вплинути на управління держпакетами на інших великих заводах. І якщо ця залежність є непереборною, як стихія, то варто було б принаймні хоча б на відомчому рівні визначитися, чого ж не вистачає для чіткого процесу приватизації і управління об'єктами державної власності. Адже кожне з відомств трактує це по-своєму, тим паче що законодавство і нормативні акти цілком сприяють такому різнобою.

Не бiйтеся «страшилок» про «Нафтогаз»

Не бiйтеся «страшилок» про «Нафтогаз»

«Нафтогаз України» ще не розрахувався за імпортне «блакитне паливо», спожите у березні, і не має чим заплатити за розмитнення квітневого траншу енергоносіїв. Це при тому, що, за словами голови НАКу Олексія Івченка, взяті у найбільших банках світу кредити пішли на купівлю закордонного газу. Про це головний газiвник країни повідомив учора на прес-конференції. Ясна річ, що за таких справ ніякої мови про затвердження фінансового плану компанії на 2006 рік не може бути, що і стало зрозуміло під час розгляду цього питання на минулому засіданні Кабінету Міністрів 19 квітня. Проте пан Івченко рішуче наполягає на тому, щоб фінплан таки було затверджено. А розраховуватися з бюджетом пропонує векселями, які компанія погасить протягом 180 днів. Міністр фінансів Віктор Пинзеник, навпаки, погоджується, щоб податок на додану вартість було сплачено вчасно і тільки у вигляді коштів, а для цього пропонує Олексію Івченку взяти ще один банківський кредит.

«Час королів і принцес уже минув»

«Час королів і принцес уже минув»

Прем'єр-міністр Юрій Єхануров, xоч як би він намагався зосередитися на питаннях української економіки, водночас продовжує проводити переговори з керівниками блоків і партій, які перемогли на виборах до Верховної Ради. Про це він повідомив у вступному слові, відкриваючи вчора засідання Кабміну. «Переговорний процес має відбуватися на основі таких понять, — зазначив Прем'єр, — як стратегія, програма, і це не може бути програма власних інтересів навіть дуже достойних людей. І взагалі, я вважаю, що в Україні час королів і принцес уже минув». Такою програмою, за словами пана Єханурова, міг би стати документ, в якому буде розписано певні соціально-економічні показники і часові рамки їх досягнень. Саме за виконання цих показників, стверджує керівник уряду, має взяти на себе відповідальність майбутня коаліція. До переліку показників Прем'єр запропонував віднести розміри середньої і мінімальної пенсії, зарплати бюджетників, приріст інвестицій, ставки оподаткування і витрати, що припадають на базовий кошик продуктів харчування.

Один ніж на всіх

Один ніж на всіх

Минулого четверга Президент Віктор Ющенко провів нараду, на якій ішлося про бюджетні ризики та їхній вплив на економічну стабільність. Підстав для занепокоєння з цього приводу вистачає. Про ризики у бюджетній сфері говорили давно, посилаючись на ціновий фактор. У Мінфіні 6 квітня заявили про можливе невиконання державного бюджету на 2006 рік. Серед макроекономічних ризиків для України в 2006 році експерти називають, окрім невиконання бюджету, ще й підвищення Росією ціни на газ. Ні те, ні інше не було для уряду несподіванкою, тим паче що Мінекономіки ще у січні змінило макроекономічний прогноз, знизивши прогнозний показник рiчного зростання ВВП до 2,6 вiдсотка. Проте, як не парадоксально, ще 15 березня заступник міністра фінансів Володимир Матвійчук висловлював припущення, що, можливо, вдасться за підсумками 2006 року виконати макропоказники, передбачені в Законі «Про державний бюджет України на 2006 рік».

Шинелька на виріст

Шинелька на виріст

На початку 2007 року Європейська Комісія, можливо, розпочне переговори з Україною про укладення угоди про зону вільної торгівлі. Про це заявила минулого понеділка представник Європейської Комісії Софія Албарран Муньоз, яка взяла участь у презентації звіту «Перспективи поглибленої торгівлі між Європейським Союзом та Україною». Документ було підготовлено на виконання контракту генерального директорату з питань торгівлі Єврокомісії науковцями з Брюсселя (Центр європейських політичних досліджень), Кіля (Інститут світової економіки) і Києва (Міжнародний центр перспективних досліджень). Цю подію можна розглядати як початок неофіційних консультацій щодо структури та змістовного наповнення майбутньої угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, вважають у Мінекономіки. І наголошують: у цьому контексті вступ України до Світової організації торгівлі (СОТ) є обов'язковою умовою надання статусу переговорам про створення такої зони.

Фінплан — «у студію»!

Фінплан — «у студію»!

Президент України вирiшив переконатися у фінансовому благополуччі НАК «Нафтогаз України». Утім виглядало це так: у середині лютого глава держави доручив урядові негайно розглянути фінансовий план компанії на 2006 рік, про що в інтерв'ю одній із газет повідомив міністр економіки Арсеній Яценюк. Проте швидко розглянути це питання не вдалося. Лише на 8 квітня Кабмін запланував нараду, щоб заслухати звіт робочої групи з представників міністерств економіки і фінансів. Саме цій групі доручили, як зауважив пан Яценюк, здійснити надзвичайно ретельний аналіз фінансового стану НАКу.

Вразливі долари

Вразливі долари

Українські банки належать до категорії «високої вразливості». У цьому наші вкладники час від часу пересвідчуються на власному досвіді. Черговими жертвами останнім часом стали вкладники банків «Гарант», «Інтерконтинентбанк» та «Київський універсальний банк». Клієнти, які поплатилися своїми грішми, нагадують про своє існування Національному банку і Генпрокуратурі, проводячи пікетування і розсилаючи петиції. Генпрокуратура, у свою чергу, порушує кримінальні справи. Для НБУ і Асоціації українських банків (АУБ), ясна річ, це неприємно...

Донеччан пропускають вперед

Учора засідання уряду проходило в режимі «нон-стоп», і міністрів при цьому підживлювали чаєм. На цьому наполіг Прем'єр Юрій Єхануров, посилаючись на великий обсяг роботи. З-поміж сімдесяти основними визначили фінансові питання. Зокрема, міністр економіки Арсеній Яценюк доповів про ситуацію на грошовому ринку, якою вона була минулого кварталу. Зважаючи на цей чинник, за словами глави уряду, є всі підстави вважати, що «нічого не відбулося», «незважаючи на «кликушество». «Може, перегнули трошки? — артистично, на свій манер поцікавився пан Єхануров. — Затиснули там цих бідних цукровиків чи бензинників?».