Піднесіть собі… гарбуза

Піднесіть собі… гарбуза

Цілющі властивості гарбуза українці викори­стовували здавна: ним лікували ожиріння, підвищували чоловічу силу, підтримували організм при діабеті. Дієтологи називають його справжньою­ «коморою вітамінів», зокрема в м’якоті гарбуза багато каротину (провітаміну А), вітамінів D, В і С, пектину, який сприяє виведенню холестерину з організму, а також солей заліза і фосфору, незамінних для кровотворення.

«Ревізія» в аптечці

«Ревізія» в аптечці

«Не уявляєш, що це таке — викидати мотлох із домашньої аптечки, — розповідає знайома телефоном. — За останній час зібралося декілька пакетів із пігулками, сиропами, інгаляторами. Збираємося на море, тож деякі ліки треба взяти в дорогу. Кинулася до своїх запасів, а там майже половина — препарати, термін використання яких минув або добігає кінця. Аж втомилася кілька годин відбирати зайве і викидати у смітник».

Дратуєтесь? Не їжте!

Аюрведа — давньоіндійська методика, яка допомагає максимально оздоровити душу і тіло. З санскриту це слово перекладається як «наука життя». У ній важливе місце посідає профілактика хвороб, дотримання здорового способу життя та зближення з природою. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала Аюрведу найефективнішою системою альтернативної медицини. Ось 10 основних принципів харчування згідно з давньоіндійським вченням.

Морозиво з «сюрпризом»

Морозиво з «сюрпризом»

Час від часу преса, радіо і телебачення розповідають нам про випадки харчових отруєнь, які трапляються у різних куточках України. Останнім часом такі випадки почастішали. Причина проста — спекотна погода. Загальновідомо, що висока температура скорочує термін придатності майже всіх харчових продуктів. Але є і «лідери прокисання», від яких у ці гарячі дні краще триматися подалі. Лікарі називають основні продукти, що можуть таїти небезпеку. Про якість українського морозива написано в онлайн-газеті Медум.

«Приходить хлопчик — «робот» iз ноутбуком»

«Приходить хлопчик — «робот» iз ноутбуком»

Під час співбесіди педагогічно–медична комісія дійшла висновку, що шестирічній Іринці краще піти до школи через рік. «Дитина не змогла відповісти, що таке клен і в який колір «пофарбоване» небо. Сказали, що донька не мислить образно, не знає віршиків, не концентрує увагу, — обурюється мама дівчинки Олена. — Пояснили, що маю рік, аби надолужити у розвитку дитини». У такій ситуації опинилася не лише моя знайома: оформляючи дитину до школи, багато батьків раптом відкривають для себе прогалини у розвитку свого чада, про які, кажуть, навіть не здогадувалися. Бо довіряли «виховання» комп’ютеру. І не тільки через це...

«І шумить, і гуде... Голова моя де?»

«І шумить, і гуде... Голова моя де?»

Більшість людей, за спостереженнями лікарів, насамперед бояться онкологічних та інфекційних недуг. Тоді як «лідерство» за смертністю — і не лише в Україні, а у світі в цілому — належить серцево–судинним захворюванням. До того ж щороку проблема «молодшає»: нині навіть 20–рiчні нерідко мають захворювання судин. Найпоширеніші поміж них — гіпертонія та гіпотонія. Недооцінювати їх небезпечно. Тож як ці недуги розпізнати і «обеззброїти»?

«Зубасте» питання

«Зубасте» питання

Красиві і здорові зуби хоче мати кожен. Але чи всі знають, що від їхнього стану залежить не лише наш зовнішній вигляд, а й здоров’я, адже багато недуг провокує карієс? Хворі зуби можуть викликати запальні процеси в кістках, органах травлення, ускладнити функцію органів виділення. Тому лікарі нагадують: аби уникнути неприємностей, слід доглядати за зубами регулярно і правильно.

Гумова дилема

Гумова дилема

Жувальну гумку винайшли в Сполучених Штатах Америки майже сто п’ятдесят років тому. І нині в США її більше ста видів. Середньостатистичний американець за рік зжовує понад триста пластинок жувальної гумки. А в цілому громадяни витрачають на неї майже два мільярди доларів. Після Другої світової війни жуйка завоювала весь світ.

«Солодощі руйнують красу»

Літо — золота пора для тих, хто дбає про здоровий раціон: овочі, фрукти, ягоди самі «просяться» на стіл. Причому безупинно — на зміну полуниці приходять малина з чорницею, смородина, огірки з помідорами, абрикоси, сливи і так далі — аж до середини осені, коли доїдаємо останні сезонні «трофеї» — кавуни, солодкий перець, яблука... Щоправда, яблука, груші, інші літні смаколики з саду–городу можна припасти на зиму, аби завжди мати здорові страви в щоденному меню. Чи можливо наїстися фруктів–овочів «про запас», не зашкодивши здоров’ю, і як зберегти їх до лютих холодів, не розгубивши цінних вітамінів? Говоримо про це з лікарем–дієтологом Світланою Фус.

«Таких пацієнток, як Анджеліна Джолі, у нас стає дедалі більше»

«Таких пацієнток, як Анджеліна Джолі, у нас стає дедалі більше»

Побутує міф, що рак молочної залози (МЗ) — це вирок, смертельна хвороба, яка не піддається лікуванню. Тому багато жінок відчувають тривогу і страх перед профілактичними оглядами. І навіть виявивши у себе підозрілі симптоми, зволікають із візитом до лікаря. У багатьох слово «онколог» викликає панічний жах, а відвідування спеціалізованого лікувального закладу перетворюється на тортури. Але реальність така, що саме завдяки своєчасним обстеженням і регулярним візитам до лікаря–мамолога захворювання вдається виявити на тій стадії, коли воно легко піддається лікуванню, і тоді прогнози на одужання — оптимістичні. Статистика свідчить, що рак молочної залози посідає перше місце у структурі злоякісних захворювань у жінок: щороку у світі реєструють мільйон випадків раку молочної залози, в Україні — майже 16 тисяч за рік. Які причини такої тривожної тенденції, говоримо з завідувачем відділення Київської міської онкологічної лікарні, хірургом–мамологом Миколою Анікуськом.