Мирослав Дочинець: Мукачів часто дарували васалам, але не мукачівців!

Мирослав Дочинець: Мукачів часто дарували васалам, але не мукачівців!

Невелике місто на берегах Латориці. За останнім переписом тут проживає 80 тисяч мешканців. На третину менше, ніж в Ужгороді. За українськими мірками, Мукачів — великий райцентр. Але саме це місто останнім часом асоціюється із Закарпаттям. Кількість згадувань у всеукраїнських та світових мас-медіа про Мукачів далеко перевищила кількість згадувань про обласний центр.
Чому? Чи є тут глибинні причини, чи це тільки цьогочасна ситуація? Про це наша розмова з одним з найавторитетніших мукачівських дослідників — журналістом і краєзнавцем Мирославом Дочинцем.

Закарпаття є концентрованою моделлю України

Закарпаття є концентрованою моделлю України

Бiльш як півроку на Закарпатті працює інституція, яка професійно досліджує політичні процеси в краї. За десять мiсяцiв до президентських виборів ми вирішили поговорити з керівником Закарпатського інституту політичних досліджень Віктором Пащенком про мiсцеву специфіку.

Область з «обличчям» Петьовки

Неформальний журналістський клуб «НеТаємна вечеря», який об'єднує незалежних журналістів Закарпаття, визначив власний рейтинг головних подій минулого року. У результаті таємного голосування названо переможців у понад десяти номінаціях, серед яких на чільному місці — «Успіх року». Таким працівники мас-медіа визнали перемогу Василя Петьовки на виборах мукачівського міського голови. Власне «Подією року» для журналістів стала скандальна виборча кампанія в Мукачевому, яка надала цьому містечку загальноукраїнської популярності. А «Обличчям-2003» обрано все того ж «нашоукраїнця», про існування якого ще рік тому знало дуже вузьке коло закарпатців. Конкуренцію у боротьбі в цій номінації йому склали «губернатор»-есдек Іван Різак та нардеп Сергій Ратушняк, який встиг змінити п'ять фракцій. Але Петьовка переконливо переміг: він зібрав 15 журналістських голосів проти 3 у Різака та 2 — у Ратушняка.

Віктор Балога: Жоден театр не зможе зіграти комедію, яка нині відбувається в Мукачевому

Мукачеве знову на вустах усієї України. Це горде місто над Латорицею, яке влітку обрало мером представника «Нашої України» Василя Петьовку, опирається спробам прибрати ратушу до рук об'єднаної соціал-демократії, що господарює в решті області. Інформація з Мукачевого нагадує фронтові зведення — як уже повідомляла «УМ», минулої п'ятниці в міськраді заправляли ставленики СДПУ(о), а підходи до ратуші, не пропускаючи депутатів від «Нашої України», охороняли озброєні «беркутівці». Прокоментувати ситуацію ми попросили народного депутата України, обраного по Мукачівському виборчому округу, колишнього мера міста, керівника «Нашої України» на Закарпатті Віктора Балогу.

Ті, що в «Скелі» сидять

Зимовий відпочинок у Карпатах стає не менш привабливим, ніж літній. І річ тут не тільки в можливості покататися на лижах та полюбуватися чудовими краєвидами. Щороку зростає як якість послуг, так і їх різноманітність. Це підтверджує один із найбільших на Закарпатті тур-операторів «Содіс-Карпати».

Хто на кого «наїхав»?

Що саме діється на Закарпатті, де хтось нібито захопив громадську приймальню народного депутата Сергія Ратушняка, з інформаційних повідомлень з'ясувати доволі складно. Деякі загальнодержавні телеканали оголосили, що до Ужгорода (а не до Мукачева, як учора помилково повідомила «УМ») приїхали народні депутати від «Нашої України» й побили ні в чому не винних людей («в одного зламана нога, у двох струс мозку, в іншого — вибиті зуби»); деякі інтернет-сайти, навпаки, повідомили, що якісь бандюги ледве не повбивали парламентаріїв...

Книжку під подушку

Ужгородський книжковий ярмарок видрiзняється тим, що він — єдиний, який відбувається у звичайному обласному центрі, а не в мегаполісі на кшталт Києва, Львова, Харкова чи Одеси. Тим приємніше, що цю досить нелегку роль взяв на себе невеликий Ужгород, підпертий з чотирьох сторін державними кордонами.

Східна стіна Євросоюзу

Східна стіна Євросоюзу

Поступово західний кордон України стає візовим. Після Словаччини, яка першою наважилася на такий крок, 1 жовтня візовий режим запровадила Польща. З 1 листопада це зробила Угорщина. Останьою безвізовою країною залишається Румунія, але навряд чи це надовго. Що це дасть — змогли на власні очі побачити журналісти з України, Білорусі та Польщі, які протягом тижня вивчали ситуацію на польсько-українському кордоні.

Владика Юрій Джуджар: На Закарпатті я провів чудові роки

Владика Юрій Джуджар: На Закарпатті я провів чудові роки

Нещодавно було створено Апостольський екзархат для греко-католиків Сербії та Чорногорії. І першим його екзархом став Юрій Джуджар, який донедавна був помічним єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії. Перед від'їздом на Батьківщину владика Юрій поділився своїми враженнями про два з половиною роки, які провів на Закарпатті. Закарпатцям він запам'ятався насамперед освіченістю, інтелігентністю та вишуканою українською мовою.

Прийде час?

Відомо, що з історичного Закарпаття до Америки емігрувало близько мільйона осіб. Але тільки одиниці спромоглися отримати загальноамериканське визнання. Зіркою світового масштабу став Енді Воргол, творець поп-арту й один із символів ХХ століття. Народжений у сім’ї русинів-українців, які переселилися з маленького села Микова на Пряшівщині, Андрій Вархола до кінця життя залишився вірником греко-католицької церкви, а його брати дотепер говорять меджилабірським діалектом.