Останній день юліанського календаря

Останній день юліанського календаря

Учора Верховна Рада відправила у відставку уряд Тимошенко. За резолюцію недовіри проголосувало 243 депутати.

Нагадаємо, в грудні 2007–го за її призначення проголосувала мінімальна більшість — 226 парламентаріїв із фракцій БЮТ і «НУНС». За цей час навіть у «пост помаранчевих» фракціях з’явилося чимало недругів Тимошенко. За великим рахунком, якраз і вони — 22 депутати БЮТ і «НУНС» — вирішили долю вчорашнього голосування.

Юлія Тимошенко хоч і обіцяла покинути кабінет Прем’єр–міністра в разі невдалого для неї голосування ВР, формально лишається виконувачем обов’язків глави уряду. Тягнути лямку до затвердження наступника її змушує Контситуція. Але вочевидь вона цього не робитиме де–факто. Учора надвечір Тимошенко подякувала її співробітникам у великому залі засідань Кабміну за продуктивну роботу впродовж двох років і попрощалася, привітавши жінок із 8 Березня. Пані Юлія попросила колег «пильно» працювати з новим складом Кабінету Міністрів. Гідну опозицію Януковичу вона знову забезпечить.

Чого не було — того й не стало

Як і очікувалося, коаліція БЮТ, Блоку Литвина та «Нашої України — Народної самооборони» розпалася в другий день весни, погідний і блакитний. Вона ніколи не налічувала 226 депутатів і вважалася коаліцією суто формально. Після того як набув чинності новий Регламент ВР, а посаду Президента обійняв Віктор Янукович (важливими, безумовно, є обидва фактори), виникли нові політико–правові реалії. Десять днів тому Володимир Литвин закликав коаліцію зібрати документи, які б підтвердили існування більшості. Учора цей термін добіг кінця.

«Станом на сьогодні в апарат Верховної Ради не подані документи фракцій, що у грудні 2008 року сформували Коаліцію національного розвитку, стабільності та порядку, які б підтвердили існування в неї передбаченої Конституцією кількості голосів. Тому я оголошую про припинення діяльності коаліції», — оголосив Голова парламенту.

Від Я. до А.

Наступний вівторок — перше «зважування» Президента Януковича. Віктор Федорович буде главою держави неповний тиждень, але цього терміну вистачить, щоб з’ясувати, наскільки сильним є його вплив на політику. Тест відбудеться в парламенті. Там очікується оголошення про розвал коаліції БЮТ, Блоку Литвина та «НУНС», а також розгляд постанови про недовіру уряду. Розчистивши поле, «регіонали» візьмуться за побудову своєї коаліції та призначення нового Прем’єр–міністра.

У 2005 році, після перемоги Віктора Ющенка, «кучмівський» парламент штахетами лягав перед новим Президентом: за кадрові призначення та ініціативи глави держави попервах голосувала конституційна більшість. Янукович не матиме такого подарунка хоча б через велику чисельність опозиційної фракції БЮТ. Але підстави сподіватися на появу нової більшості — є.

До цього важко буде звикнути

До цього важко буде звикнути

Віктор Янукович заступив на пост Президента України. Він став четвертим главою держави в історії незалежної України. Від учорашнього дня це питання звучить іще дзвінкіше: наскільки незалежною буде наша держава після каденції Януковича? Того самого Януковича, який, балотуючись на виборах, виступив за надання російській мові широких преференцій, погодився ділитися газотранспортною системою, допускав, що російський флот залишиться в Україні після 2017 року...

Янукович тепер — даність. Ті українці, які стояли на помаранчевих Майданах, мусять готуватися до нової боротьби і нової опозиції. Буде важко. Янукович — тест на міцність демократії. Ті українці, які підтримали Януковича, спершу радітимуть. А потім — розчаровуватимуться, шукатимуть нових лідерів. У цьому нема сумнівів. Найважливіше, щоб після цих випробувань зрештою перемогла Україна.

Весна прийде — розтане коаліція

Наступного вівторка Голова Верховної Ради Володимир Литвин звернеться до учасників коаліції з проханням надати документи, які підтверджують її, коаліції, існування. Про свій намір спікер заявив учора в інтерв’ю журналістам: «Дайте 226 підписів про будь–яку коаліцію, я оголошу, що нова, стара, модернізована коаліція існує». Володимир Михайлович вважає, що на депутатів може вплинути загроза розпуску парламенту, яка виникне у випадку розвалу коаліції. «99% депутатів іти [на дострокові вибори] не хочуть, якщо їм навіть пообіцяли місця у прохідних списках», — цитує Литвина УНІАН. На його думку, у народних обранців є єдиний вихід — «зціпивши зуби, мобілізуватися і працювати».

Іще один Віктор пішов

Новим головою партії «Реформи і порядок» обрано народного депутата Сергія Соболєва. Він замінив на посаді Віктора Пинзеника — багаторічного лідера ПРП, який через незгоду з Прем’єр–міністром рік тому подав у відставку з посади міністра фінансів. Тепер Пинзеник вирішив скласти з себе повноваження голови партії і відмовитись від партквитка.

Побореться пані Юля до самого краю

Побореться пані Юля до самого краю

Після другого туру в Юлії Тимошенко залишається три шляхи можливої поведінки. Перший — визнати перемогу Віктора Януковича й перейти в опозицію, другий — почати тяганину в судах, демонстрації на Майданах, аби спробувати здобути перемогу хоча б за «очками». Не треба бути тонким знавцем душ, щоб спрогнозувати: бунтівна Юлія Володимирівна схиляється до другого варіанту. Але є й третій — сформувати коаліцію з тією ж Партією регіонів і розділити владу навпіл (Президент — Янукович, Прем’єр — і далі Тимошенко, уряд — «синьо–біло–сердешний»). Такий варіант можна вважати малоймовірним для Я і «дуже резервним» для Ю, але, за деякими даними, до його реалізації в ці дні нібито спонукає Януковича дружня Москва.

Шість разів відміряли — результат той самий

Під час другого туру виборів проводилося одразу шість екзит–полів. Така кількість — це певний перегин демократії. Та все ж варто підкреслити як позитив той факт, що всі без винятку опитування показали приблизно однаковий результат: по–перше, вони демонструють перемогу Віктора Януковича, по–друге, різниця між показниками кандидатів, за даними різних контор, не перевищує 1,5%. «Це велика точність», — зазначила в коментарі «УМ» науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

Вікторія Віктора Я.

Вікторія Віктора Я.

Перше, що впадало в око у прес–центрі (чи то пак альтернативному штабі) Віктора Януковича недільного вечора, — це впевненість. Майже зухвала впевненість у перемозі. В готелі «Інтерконтиненталь», на вході у прес–зал, стояла рамка металошукача. У такий спосіб охорона хотіла посилити безпеку Януковича — наразі «звичайного» народного депутата, який через кілька тижнів, не виключено, суттєво просунеться в кар’єрі. Після першого туру виборів «рамки» не було...

Ігор Попов: Суспільству не треба «революцій». Люди хочуть, щоб переміг сильніший

Ігор Попов: Суспільству не треба «революцій». Люди хочуть, щоб переміг сильніший

У середу Верховна Рада ухвалила закон, який міняє механізм діяльності виборчих комісій. Він знімає проблему кворуму і передбачає можливість заміни членів комісій без участі однієї з кандидатських сторін. Учора Президент завізував такі зміни — закон набув чинності. Ми розмовляли із заступником глави секретаріату Президента, представником Віктора Ющенка в парламенті Ігорем Поповим якраз у той час, коли Верховна Рада розглядала скандальний проект Партії регіонів на позачерговій сесії. Депутати заслуховували всі поправки, а Попов протягом усієї розмови стежив за трансляцією з сесійної зали на телеекрані.

Попов здобув вагу в політиці ще як багаторічний голова Комітету виборців україни, тож цікаво почути його оцінки не лише як члена конкретного політичного табору, а і як фахівця з виборчого права взагалі. Як і Ющенко, Ігор Попов у другому турі має намір голосувати «проти всіх». Для нього нема значення, хто з двох кандидатів переможе: головне, щоб вибори пройшли чесно, без «силових» сценаріїв.