Розбиваємо «грипозні» міфи

Розбиваємо «грипозні» міфи

Навіщо українцям у розпалі епідемії грипу та застуди лежати на дивані з підсоленим бинтом у носі? Від чого залежить ефект медово–гірчичної «диво–суміші», яка не снилася йогам? За якими правилами треба супроводжувати інфекцію, щоб не дати грипозним токсинам можливості осісти в різних органах та спричинити важкі ускладнення? Відповіді на ці та інші запитання «УМ» почула від завідувача відділу фітотерапії, системних методів профілактики та реабілітації НВК ЮСТАС Бориса Скачка. Наш співрозмовник за 20 років лікарської діяльності встиг попрацювати у відділенні ускладненого грипу, у першому в СРСР відділенні фітотерапії, на кафедрі фітотерапії в медінституті УАНМ, видати шість книг на замовлення Парламентської бібліотеки України (а загалом — 20 книг) та врятувати не одну тисячу пацієнтів.

Аптечний «порожняк»

Аптечний «порожняк»

Рейди по аптеках, які сьогодні проводять податківці й співробітники Держінспекції з контролю за якістю ліків, засвідчують: практично в усіх регіонах, де лютує високопатогенний грип,у продажу відсутні основні антивірусні ліки (амізон, аміксин, оксолінова мазь тощо), марля і маски одноразового використання. У західних регіонах із 15 обов’язкових найменувань протигрипозних ліків у залишках та в реалізації — лише п’ять–шість препаратів. У східних регіонах з обов’язкових 15 у реалізації — лише сім–вісім лікарських засобів. У багатьох закладах були завищені ціни на дефіцитні медикаменти. Загалом, за даними прес–служби Державної податкової адміністрації України, порушення виявили у більш ніж трьох тисячах аптек, які будуть оштрафовані на 2 мільйони гривень.

Коли треба викликати «швидку» для хворого на грип?

Медики стверджують: алгоритм дій людини, яка захворіла на грип (не важливо, який саме — звичайний сезонний чи високопатогенний каліфорнійський) залежить від віку хворого, наявності в нього хронічних недуг, температури тіла, стану нервової, серцево–судинної та інших систем, і не тільки. Як пояснив «УМ» лікар–інфекціоніст Андрій Кравченко, якщо перші ознаки респіраторного захворювання (біль у горлі, підвищення температури тіла, нежить, закладання носа, головний біль тощо) з’явилися в дитини, малюка треба покласти в ліжко, дати випити чаю, соку, морсу чи компоту й обов’язково викликати лікаря.

Не бійся грипу, бійся міксу

Не бійся грипу, бійся міксу

Навіть серед лікарів сьогодні немає спільної думки, чи треба робити щеплення проти грипу в розпал епідемії. З одного боку, офіційний МОЗ рекомендує вакцинувати дітей, пенсіонерів, вагітних, лікарів та осіб з інших груп ризику — якщо в людини відсутні ознаки захворювання. За словами головного акушера–гінеколога столиці, якщо вагітна не має високої температури, болю в горлі та інших клінічних проявів ГРВІ чи будь–якої іншої недуги, якщо ця жінка не контактувала з хворими на грип (тобто потенційно не могла «підчепити» вірус), її можна і треба вакцинувати. Це допоможе вберегти людей з ослабленою імунною системою від зараження високопатогенним вірусом та від появи страшних ускладнень і смерті.

СИМПТОМатематика

СИМПТОМатематика

З огляду на те, що серед українців шириться багато неточної інформації стосовно нового пандемічного грипу, міністр охорони здоров’я України Василь Князевич відповів на «епідемічні» питання, які сьогодні найбільше цікавлять суспільство. Як цитує міністра прес–служба МОЗу, ситуація у країні дійсно складна, але нагнітання настроїв лише погіршують її.

Хлоркою по вірусу

Хлоркою по вірусу

Удень із вогнем — так журналістка «УМ» шукала медикаменти зі списку, «накопаного» в лікарів минулого тижня (чим найкраще рятуватися від нового небезпечного грипу, ми писали в суботньому номері). Утім п’ятничний рейд по аптеках Києва дав нульовий результат. Тричі довелося стояти в довжелезній черзі, тільки щоб почути: марлеві пов’язки, антивірусні ліки, оксолінова мазь і вітамін С закінчилися. В одному кіоску обіцяли завезти ліки в обід, потім — під вечір, але на момент закриття очікуваного дива не сталося. Колеги по роботі, родичі, друзі та знайомі підтвердили — така ж ситуація не лише по всьому Києву, а й по Одесі, Білгороду–Дністровському, Харкову, Житомиру й інших містах.

Голі, босі, підперезані

Як повідомляє джерело «УМ», на засіданні РНБО лунала дуже гостра критика на адресу МОЗу, який не спромігся гідно підготуватися до боротьби з новим каліфорнійським грипом. Чиновники знали про загрозу ще півроку тому, але грип зустріли «голі–босі, підперезані». Так, секретар РНБОУ Раїса Богатирьова наголосила, що Український центр грипу, який мав би активно залучатися до роботи, не отримав належних бюджетних коштів. Донедавна до складу цієї важливої установи входила лише одна людина (власне, керівник Центру грипу Олександр Гриневич), а потім з’явилися ще шість співробітників. У Центру тривалий час не було приміщення і телефону, людям реально не було можливості працювати! І це тоді як «свинячий грип» із туманної перспективи перетворився на реальну загрозу!

Маски–шоу

В останні дні по всій Україні тільки й чути про страшний вірус, який косить людей. За неофіційними даними (із джерел «УМ»), свинячий грип, який призводить до блискавичної форми пневмонії, вже дістався до Києва — 20 осіб потрапили до лікарні у важкому стані, один пацієнт помер. Тож питання «чим рятуватися і як запобігти заразі» стало нагальним не лише для мешканців західнихї регіонів, а й для всієї країни. Редакція «УМ» винятком не стала. Більшість журналістів від самого вчорашнього ранку надзвонювала знайомим лікарям, щоб з’ясувати, чим же треба запасатися в аптеці.

Наче блекоти об’ївся

Наче блекоти об’ївся

У народі прижився міф, що фіточаї та ліки, виготовлені з рослин, — безпечні, неотруйні та, на відміну від хімічних препаратів, не здатні зашкодити здоров’ю. Лікарі ж застерігають, що до всіх рецептів «зеленої аптеки» треба підходити з великою відповідальністю. Бо, наприклад, звіробій дуже негативно впливає на репродуктивну функцію, застосування алое загрожує передчасними пологами для вагітних, перебір валер’янки замість заспокоєння спричиняє надмірне збудження, а кора крушини при неправильній обробці може спричинити сильне отруєння. Як розповів «УМ» фітотерапевт у сьомому поколінні, завідувач відділу фітотерапії медичного лікувально–оздоровчого центру «Енергія життя» Борис Скачко, будь–яка трава може зашкодити здоров’ю — усе залежить від способу її заварювання, дозування, тривалості прийому, індивідуальних особливостей організму, поєднання з їжею, навіть пори року і часу доби.

Мор людей

На позавчорашній прес–конференції, як «УМ» вже повідомляла, начальник обласного управління охорони здоров’я Богдан Ониськів зазначив, що від наразі незрозумілої недуги померли семеро людей. Однак уже наступного дня, за неофіційною інформацією з компетентних джерел, стало відомо, що в області сталося щонайменше десять летальних випадків. Серед осіб, які померли, — і дві студентки одного з тернопільських вузів. А ще — не менше десятка людей перебувають у лікарнях у важкому стані.