Не все те корисне, що... вітамінне

Не все те корисне, що... вітамінне

Реклама, як відомо, рушій торгівлі. Однак не секрет, що її нахабний тиск часто збиває людей з пантелику і примушує купувати зовсім не потрібні речі. А якщо справа стосується здоров’я, багато хто часто хапається за «соломинку» — рекламований препарат, який «розв’яже проблему швидко, ефективно і назавжди». Тривалий час фармацевтичні компанії через пресу, радіо й телебачення наввипередки пропонують біологічно активні добавки (БАДи), які, мовляв, зроблять нас абсолютно здоровими. Чи це справді так? Якщо уважно вивчити питання, то виявиться: не все так просто. Вже давно чимало фахівців стверджують, що вживання штучних вітамінів (у таблетках, сиропах тощо) доцільне тільки з терапевтичною метою — при хворобах обміну речовин чи післяопераційних ускладненнях, вагітності, лактації. Більшості ж людей вони користі не дадуть або й нашкодять. Скажімо, доросла людина одержує достатньо вітаміну D з їжею, тому піклуватися про доповнення раціону немає потреби. І таких фактів науковий світ накопичив чимало, аби подивитися на БАДи з іншого боку.

Красиві, бо міцні

Красиві, бо міцні

Багатьох батьків турбує питання: з якого віку малюк має користуватися зубною щіткою і пастою? «Сину незабаром рік, і я помітила, що верхні зубки вже почали покриватися нальотом. Гризти моркву, яблуко не дуже хоче, а ось печивом, хлібною скоринкою ласує залюбки. Чи не шкодить це зубкам?» — хвилюється моя знайома.

«Сповідуйтесь» лікарю, а не інтернету

«Сповідуйтесь» лікарю, а не інтернету

Історiї про те, як лікар гоїв пацієнтові не ту ногу або під час операції забув ножиці в черевній порожнині, здаються нам або анекдотичними, або — навпаки — занадто страшними. Страх перед лікарськими помилками, напевно, має кожен потенційний пацієнт. На щастя, зазвичай ідеться про поодинокі випадки. До серйозних наслідків для здоров’я призводить ціла низка помилок і недоглядів. Хочете вірте, хочете — ні, але ми самі часто шкодимо власному здоров’ю, допускаючи медичнi помилки, яких легко уникнути.

За спостереженнями Валентини Панченко — лікаря­терапевта з тридцятирiчним досвідом, існує низка найпоширеніших помилок, які шкодять нашому здоров’ю. Десять із них пані Валентина назвала нашим читачам.

А непроханий «гість» нехай таблетку їсть

А непроханий «гість» нехай таблетку їсть

Лише вчора ми раділи останнім проблискам бабиного літа, а сьогодні з самого ранку за вікном сіє дощ, а рвучкий вітер шарпає одяг і підганяє у спину. Осіння прохолода зазвичай приносить із собою «шлейф» застудних недуг.

Вітаміни з повітря

Зазвичай вітаміни ми асоціюємо зі смаком фруктів чи різнокольорових пігулок. Однак з’ясовується, що в них інші «побратими» — без смаку і запаху, невидимі оку, які так само позитивно впливають на наше здоров’я. Йдеться про так звані «вітаміни повітря» — іони звичайного кисню, які мають від’ємний електричний заряд і утворюються завдяки взаємодії різних природних факторів.

Як їсти, щоб менше... з’їсти

Лікарі стверджують: лише 10 відсотків випадків надмірної ваги спричиняють ендокринні порушення. Дуже часто зайві кілограми — результат неправильного харчування. Тож тим, хто стежить за своєю фігурою і не хоче переобтяжувати організм надмірною вагою, слід прискіпливо ставитися до свого раціону і способу життя. Тим паче що немає жодної потреби виснажувати себе дієтами. Варто лише узгоджувати власні звички з процесами організму, закладеними в нас природою.

Лінощі, які нас убивають

Пасивний спосіб життя щороку вбиває у світі майже 5 мільйонів людей. Медики констатують: третина людей у віці понад 15 років не дослухається до рекомендацій вести активний спосіб життя, хоча він передбачає всього 30 хвилин вправ помірної інтенсивності щодня, або 20 хвилин інтенсивного навантаження тричі на тиждень.

Там, де живуть душа і пам’ять...

Там, де живуть душа і пам’ять...

У Радомисльському замку живуть привиди. Як і передбачено «традицією». Щоправда, зустрітися з невидимками ще не довелося ні господарям, ані гостям замку — вони тактовно уникають контактів, лише періодично риплять сходами, стукають віконницями та зрідка нагадують про себе шурхотом старих фоліантів. Колись тут робили папір — на початку XVII століття монахи Києво–Печерської лаври заснували в Радомислі папірню. Папір виходив добротний — з конопель, льону і кропиви, «загартований» часниковим і цибулевим лушпинням, його не брали ні жук, ні час, але саму папірню зруйнували дочасно, під час козацьких змагань — у тому ж таки XVII столітті. Згодом будівлю перетворили на фортецю, ще пізніше — на млин, який майже 90 років невтомно лив воду і молов зерно, аж доки... сучасники «організували» на цьому місці міське сміттєзвалище.

Щастя є, про це не варто забувати!

Це тільки в анекдотах усе так просто: «Як ви розслабляєтеся? — А ми не напружуємось!». Однак щоденне життя без хвилювань уявити майже неможливо. Призвідників душевного неспокою у сучасної людини не бракує: робота, домашні клопоти, економічні негаразди, навіть погода. Як наслідок — втома, песимізм, паніка і роздратування. Та головне, що нервова напруга не тільки позбавляє радості від життя, а й згубно позначається на здоров’ї.

Звісно, стрес — не хвороба, однак саме він спричиняє або ускладнює чимало захворювань. Особливо небезпечні нервові потрясіння для літніх людей, — у них із віком слабшають захисні сили організму. Як зменшити вплив стресу і попередити розвиток спровокованих ним недуг? Цікаво, що найбільш ефективні рекомендації — найпростіші. Психологи радять дотримуватися цих нескладних правил хоча б тому, що висновки про їхню ефективність вони зробили, виходячи з реальних історій своїх пацієнтів.