Як їсти, щоб менше... з’їсти

02.10.2012

Лікарі стверджують: лише 10 відсотків випадків надмірної ваги спричиняють ендокринні порушення. Дуже часто зайві кілограми — результат неправильного харчування. Тож тим, хто стежить за своєю фігурою і не хоче переобтяжувати організм надмірною вагою, слід прискіпливо ставитися до свого раціону і способу життя. Тим паче що немає жодної потреби виснажувати себе дієтами. Варто лише узгоджувати власні звички з процесами організму, закладеними в нас природою.

 

Без сніданку — ані руш. За ніч наш організм витрачає глікогени (запасні вуглеводи організму), які створив удень. І якщо їх не поповнити зранку, відбудеться збій у запуску обміну речовин.

Норма — 400 грамів. Тільки така кількість їжі за один прийом перетравлюється без залишку, зайве перетворюється на жир. При цьому їсти краще 5–6 разів на день. Якщо вам уже понад 45 років, то разова норма — 200 грамів, оскільки в такому віці уповільнюється обмін речовин.

Оманливий голод. Часто спрага маскується під відчуття голоду. Не поспішайте їсти — випийте води або зеленого чаю без цукру. Візьміть за правило пити перед кожним прийомом їжі — рідина розбавить шлунковий сік, і ви зможете з’їсти менше, ніж зазвичай.

Більше овочів. Зробіть основою раціону рослинну їжу: вона виводить токсини і дає відчуття ситості при мінімумі калорій. Овочів має бути не менш як 500 грамів на день, фруктів — 300, сухофруктів — до 50 грамів.

Солодощі — вранці. Кондитерські вироби — потужне джерело калорій, які людина не встигає витрачати. Але якщо вам важко відмовитися від солодощів узагалі, то хоча б споживайте їх у першій половині дня, коли ви набагато активніші, а організм після сну готовий до поповнення вуглеводами. При цьому замініть тістечка на чорний шоколад (30 грамів на день), а торт — на шматочок домашнього пирога з фруктами.

Поповнюйте запаси води. Оскільки наш організм на 70% складається з води, то для роботи всіх його систем слід підтримувати цей рівень. Тож мінімальна денна норма — 1,5 літра води (без урахування інших напоїв). Інакше токсини виводитимуться повільніше, клітини працюватимуть гірше, а людина, відповідно, не зможе втрачати вагу або відбуватиметься це вкрай повільно.

Контролюйте вагу. Якщо ви працюєте фізично, а зайві кілограми все одно є, це означає, що споживаєте більше калорій, ніж витрачаєте навіть з такою рухливою професією. Введіть у раціон більше овочів. Наприклад, у 300 грамах капусти всього 83 кілокалорії.

Вечеря — найменша трапеза. Оскільки людина не спить упродовж усього дня, то й поповнювати запаси енергії треба рівномірно. Однак вечеря має становити не більш як 25 відсотків калорійності щоденного раціону, і в ній мають переважати овочі та фрукти. Інакше, окрім навантаження на шлунково–кишковий тракт, отримуємо навантаження на нервову систему, від якої залежить обмін речовин.

Сон — 8 годин. Тільки під час повноцінного сну організм відновлює сили. Інакше він зазнає стресу, відтак порушуються робота імунної системи та обмін речовин.

Не їздити — а ходити. «Орган», що спалює жири, — м’язова маса. Візьміть за правило щодня якомога більше ходити пішки.