«Шпаки» повертаються в Крим

«Шпаки» повертаються в Крим

«Потепління» у відносинах Кремля з новою владою в Києві чи не найбільше відчутне у Збройних силах України. Після відновлення російсько–українських морських навчань «Фарватер миру» та спільних парадів з’явилася інформація, що в Україну знову прилетять винищувачі палубної авіації РФ з авіаносного крейсера «Адмірал Кузнєцов». Вони тренуватимуться на наземному випробувальному тренувальному комплексі авіації (НВТКА, або «Нитка»), аеродромі біля міста Саки в Криму, який повторює сталеву злітну палубу, трамплін, аерофінішери та електроніку «Адмірала Кузнєцова». Нагадаємо, оскільки авіаносні літаки входять до Північного флоту, а не до Чорноморського флоту РФ, який базується в Севастополі, український уряд у 2008—2009 роках кілька разів забороняв російським винищувачам тренуватися в Україні.

Суд на Страсний тиждень

Суд на Страсний тиждень

Учора в Шевченківському райсуді відбулося перше слухання за заявою Віктора Вороніна, помічника й особистого друга міністра освіти Дмитра Табачника, проти націонал–патріотичного активіста Миколи Коханівського. Хлопець, відомий як «руйнівник Леніна» (саме він свого часу пошкодив пам’ятник комуністичному вождю в центрі столиці), нібито побив Вороніна. Проти Миколи Коханівського порушили кримінальну справу за статтею «Хуліганство», яка передбачає до п’яти років позбавлення волі.

Ті, хто не забув

Ті, хто не забув

До 11–х роковин із дня загибелі Героя України, провідника Народного руху В’ячеслава Чорновола лідер «Нашої України» Віктор Ющенко разом із соратниками вшанував пам’ять непохитного патріота на Байковому цвинтарі та біля пам’ятника на вулиці Грушевського. Екс–Президент, голова політради партії Віра Ульянченко, народні депутати та громадські діячі поклали квіти до могили та пом’янули В’ячеслава Чорновола за давнім православним звичаєм коротким поминальним обідом.

Мовчання вовків

25 березня 1999 року на 5–му кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша авто лідера Руху В’ячеслава Чорновола врізалося в «КамАЗ», вантажений зерном, який розвертався посеред шосе. Чорновіл та його водій Євген Павлов загинули на місці, прес–секретаря НРУ Дмитра Пономарчука госпіталізували з важкими травмами. Влада одразу назвала це нещасним випадком, однак потім почали «вилізати» подробиці: місце аварії нібито «зачистили», Чорновола добивали кастетами, КамАЗ не розвертався, а просто чекав на дорозі, і водія в ньому не було. Соратники В’ячеслава Максимовича всі ці роки не сумнівалися, що це було замовне і добре організоване вбивство, проте «ниточки» вели так високо, що навіть за п’ять років «помаранчевої» влади розслідуванню так і не вдалося дати ходу. Тепер, після повернення старої влади, виникають сумніви, що замовників резонансних політичних убивств Чорновола, Гонгадзе та інших узагалі коли–небудь назвуть.

Комуніст, цариця і козаки

Кіровоградська міська влада всерйоз перейнялася ідеєю повернути своєму місту дореволюційну назву Єлисаветград. За рішенням міськради, 27 березня на цю тему відбудуться громадські слухання. Після цього, відповідно до усталеної процедури, питання про перейменування Кіровограда на Єлисаветград можуть винести на місцевий референдум.

Демократія перебралася до «Могилянки»

Відтепер близько 17 тисяч розсекречених документів з архівів СБУ можна переглянути в інтернеті, на сайті Києво–Могилянської академії. Серед них — документи про Степана Бандеру, Романа Шухевича, Миколу Хвильового, В’ячеслава Чорновола, Голодомор, боротьбу ОУН–УПА та інші. Копії електронних архівів передав Могилянській бібліотеці екс–директор галузевого архіву СБУ Володимир В’ятрович, а урочисто відкрив добірку президент НаУКМА Сергій Квіт.

Рівняння на флот

Після місяців невизначеності в Міноборони та Збройних силах нарешті призначено керівний склад. Попри очікування, масштабних «кадрових чисток» не відбулося, Михайло Єжель прийняв пост міністра оборони від т. в. о. Валерія Іващенка, командування Військово–Морськими силами прийняв віце–адмірал Віктор Максимов, який змінив «помаранчевого» адмірала Ігоря Тенюха, що залишив посаду з «морально–етичних міркувань». Решта посадовців ЗСУ, разом із начальником Генштабу генералом Іваном Свидою, підтвердила американське правило — «президенти приходять і йдуть, а генерали залишаються». Відтак стає розуміло, що головна увага нового «главковерха» Президента Віктора Януковича спрямована на флот, а точніше — на Чорноморський флот Російської Федерації.

Абхазія — український рахунок

Абхазія — український рахунок

«Що робила УНСО в Абхазії?» Про це детально розповідає днями презентована книжка спогадів Валерія Бобровича–Устима, командира українських добровольців УНСО, які у дев’яностих і на початку двотисячних років узяли щонайактивнішу участь у боях з абхазькими сепаратистами і російськими військами за цілісність Грузії. Проливши свою кров нібито за чужу країну, вони досі переконані, що захищали дальні підходи до України, а Грузія стала їм другою батьківщиною й досі шанує їхній вчинок.

Зірки і дірки... в кишенях

Євросоюз готовий спрямувати на розвиток космічної галузі в Україні близько 25 мільйонів євро. Як повідомляє «Німецька хвиля», ця сума, яку планується виділити в рамках спільного проекту Space UA, дорівнює сумі видатків, передбачених на космічну галузь бюджетом України на 2009 рік. За словами заступника генерального директора Національного космічного агентства України Едуарда Кузнєцова, це свідчить про високий рівень довіри з боку європейців. «Вони бачать, що тут немає ані корупції, ані хабарів, тому ми будемо отримувати кошти на проект не через європейські структури, а безпосередньо в Національне космічне агентство»,— зауважив Кузнєцов.

Не відкривати таємниці, а плодити їх

Не відкривати таємниці, а плодити їх

Відхід нової влади від національної гуманітарної політики Президента Ющенка набирає обертів. Після того як із президентської інтернет–сторінки зникло посилання на тему Голодомору, а міністром освіти було призначено відомого своєю українофобією Дмитра Табачника, «руки дійшли» і до ще одного «бандерівського гнізда» — Служби безпеки України, а саме — до її галузевого архіву. Своїм указом Президент Янукович звільнив історика Володимира В’ятровича з посади директора Департаменту архівного забезпечення СБУ.