Діаграми Вороного

Діаграми Вороного

Георгій Вороний у науковому світі відомий як вчений виняткових математичних здібностей, який за своє коротке життя встиг започаткувати кілька нових наукових напрямів: аналітичної теорії чисел, алгебраїчної теорії чисел, геометрії чисел. Феноменом є той факт, що побудовані Вороним математичні об’єкти виявилися дуже зручним інструментом для дослідників найрізноманітніших галузей знань. Ось фрагмент із статті 1998 року австрійських учених-математиків Аїчхолзера та Ауренгаммера: «Близько двадцяти років тому діаграми Вороного було введено у теоретичну комп’ютерну науку. З того часу діаграми Вороного стали вживати повсюдно у проектах, пов’язаних із геометричними алгоритмами, так що дехто датує народження обчислювальної геометрії саме з цього моменту. Справді, значний процент статей з обчислювальної геометричної літератури прямо чи опосередковано пов’язаний із діаграмами Вороного та зв’язаними з ними структурами, вони потрібні і в більш практично орієнтованих галузях, таких як комп’ютерна графіка, геометричне моделювання, конструювання роботів, розпізнавання образів та географічні інформаційні системи. Цей перелік можна продовжувати і далі: кристалографія, фізика, астрономія, астрофізика, електроніка, радіаційна фізика, хімія, хімічна інженерія, офтальмологія, мікробіологія, проблеми штучного інтелекту. Інтернетівський сайт «діаграми Вороного» має більш як кількасот веб-сторінок».

Спідниця для шамана

Спідниця для шамана

Чи так уже несподівано Європу і Північну Америку накрила «хвиля» гомосексуалізму й трансвестизму? Такі явища відомі людству здавна. Про це свідчать етнографічні матеріали про ритуально–культові практики у різних народів. Етнологи давно намагаються розгадати таємницю первісних трансвеститів. Але народи, в яких були чи є і зараз «шамани зі зміненою статтю» аж ніяк не поспішають розкрити перед чужинцями свої звичаї. Досліднику часто важко визначити, де кінчається реальність і починається світ міфів і таких же міфічних пояснень, що їх дають інформатори реальним подіям і речам. Та все ж дещо вдалося вияснити.

ГУРТом і Всесвіт легше бачити

ГУРТом і Всесвіт легше бачити

Околиця видимого Всесвіту, міжзоряний простір, таємниче мерехтіння пульсарів, могутній Юпітер, а якщо пощастить, то й космічне життя–буття наших братів по розуму — все це не фантастика, а скромний перелік проектів, які стануть предметом дослідження гігантського українського радіотелескопу (ГУРТ). Дві перші його антени з двадцятьма п’ятьма елементами вже працюють у національній системі інтерферонів УРАН, посилюючи сумарну «далекобійність» існуючих вітчизняних телескопів. Завершити будівництво унікального об’єкта вчені Харківського радіастрономічного інституту за активної підтримки Національної Академії наук планують наприкінці наступного року. Це дозволить Україні зберегти майже сорокарічне світове лідерство у розвитку низькочастотної радіоастрономії.

Тайм-менеджмент. Час пішов

Тайм-менеджмент. Час пішов

Є такий вислів: «Час — гроші». «Так, ще до недавнього минулого можна було вважати, що це аксіома, яка не підлягає сумніву і дуже добре відома кожній людині. Однак ХХІ століття змінило пріоритети, поставивши під сумнів цю істину. Сьогодні ми вважаємо, що час уже не гроші — він значно дорожчий. Час, на відміну від грошей, не можна накопичити, а тим більше — використовувати двічі», — каже доцент кафедри державної політики та управління політичними процесами Національної академії державного управління при Президенті, кандидат психологічних наук Наталя Алюшина. Наталя Олександрівна є фахівцем у проведенні тренінгів із таймменеджменту або управління часом. «УМ» звернулася до неї з проханням розповісти про принципи правильного планування і використання часу.

Плацебо. Сам собі терапевт

Плацебо. Сам собі терапевт

Вільям Стюард Хальстед, відомий американський хірург, який жив на початку ХХ століття, категорично відмовлявся, незважаючи на величину запропонованого йому гонорару, допомогти пацієнтові, якщо той не вірив в успіх операції. «Хворі, які сумніваються у своєму одужанні, часто помирають, незважаючи на найкращі опіку і лікування. Буває і навпаки. Стан здоров’я хворого, в якого, здавалося б, уже немає жодних шансів, раптово і цілком несподівано для лікарів починає поліпшуватися», — так Хальстед пояснював свою позицію. Про те, наскільки велику роль відіграє психіка в поверненні хворого до життя, відомо здавна. Вже протягом століть засвідчує свою успішність застосування плацебо, тобто абсолютно нейтральної для організму субстанції, яка призначається пацієнтові як ліки. Проте лише віднедавна західноєвропейські лікарі визнали терапію плацебо офіційним методом лікування.

«Мені важливо знайти правду»

«Мені важливо знайти правду»

За різноманітністю наукових відкриттів Володимир Вернадський є яскравою постаттю в когорті інших видатних учених, які вивчали закони і загадки Землі. Молекулярні кристалічні структури, планетарні геохімічні оболонки, історія мінералів і геосфер, рух хімічних елементів Землі, геологічна роль «живої речовини» в історії планети, вчення про біосферу — це далеко не повний перелік наукових ідей ученого–мислителя.
Вернадський був не лише геологом. Він займався кристалографією і біологією, вивченням грунтів, природних вод, метеоритів, радіоактивних елементів. Він не просто цікавився всім на світі, але багато що досліджував, осмислював, відкривав.
Ще на початку ХХ століття Вернадський стверджував, що починається незвичайне піднесення науки, яке матиме дуже важливі наслідки для всього людства. Він був першим серед учених, хто передрік настання сучасного науково–технічного перевороту. А задовго до Другої світової війни вчений попереджав про можливість використання атомної енергії у воєнних цілях і писав про величезну відповідальність учених перед суспільством. Він застерігав людство від небезпеки самознищення. Звичайно, з деякими ідеями Вернадського сьогодні можна посперечатися. Але варто пам’ятати, що з часу його смерті у 1945 році вже опубліковано у сім–вісім разів більше наукових праць, ніж за всю історію науки до 1945 року.

Гуманоїди прилетіли!

Гуманоїди прилетіли!

Матерія вторинна, ідея — все, бо з нею немає нічого неможливого. Космічна тарілка замість люстри і велетенська фігура прибульця у позі роденівського «Мислителя» ще раз доводять прикладну дієвість цього твердження. Невже НЛО прилетіли? Ні, вони літають і зараз. Просто тепер є місце, де можна ґрунтовно підготуватися до зустрічі з ними.

День як бонус

День як бонус

Cаме лише слово «високосний» навіть упевнену в собі людину примусить задуматись. Відтоді як людство перейшло на григоріанський календар, вважалося, що високосний рік не віщує нічого доброго. Чи не головний народний забобон — у такий рік не варто розпочинати доленосних змін, а особливо укладати шлюби. «Високосний» шлюб, мовляв, нещасний. Ніхто і не зважає на те, що саме у високосний рік було ухвалено Конституцію, відбулася Помаранчева революція, Україна перейшла на свою національну валюту — гривню. Чим погано?
Думки більшості науковців давно розходяться з народними забобонами: лихі стереотипи про високосний рік вони не підтверджують. А от лікарі і метеорологи не заперечують: у високосний рік частішають інфаркти, інсульти та онкологічні хвороби. Особливо не люблять цей рік гіпертоніки: стверджують, що болить голова, стрибає тиск і ниє серце. Де ж ховається правда? Чи справді причиною людських нещасть є невеличке зміщення в календарі?

Вакцину знайдуть у... капусті

Вакцину знайдуть у... капусті

У світі створено кавове дерево, яке не містить кофеїну, генетично модифікована цибуля, від якої немає сліз, генетично модифіковані ялинки, які світяться в темряві. Зараз вчені працюють над тим, щоб створити абсолютно чорну троянду чи тюльпан. Все це досягнення молекулярної біології і генетичної інженерії. В Україні цим напрямком займаються науковці Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України. «УМ» звернулася до заступника директора Інституту, академіка НАН України Ярослава Блюма з питанням, чому в нашій дер­жаві генетично модифіковані продукти досі залишаються де–факто забороненими.