Національна пам’ять повертається

Учора Кабінет міністрів утворив Інститут національної пам’яті. Нагадаємо, попередній Інститут потрапив під ліквідацію указом Президента Віктора Януковича «Про оптимізацію центральних органів виконавчої влади». Пізніше уряд повідомив, що УІНП не зникне, його лише реорганізують. У новій постанові Кабміну сказано, що УІНП займатиметься «науковим та аналітичним забезпеченням формування державної політики з питань національної пам’яті, розробленням у межах своїх повноважень науково обґрунтованих рекомендацій Кабінету Міністрів України у сфері реалізації гуманітарної політики».

«Вже усміхнулась...»

Відповідний законопроект зареєстрував цього тижня у Верховній Раді, депутат фракції БЮТ Дмитро Ветвицький. Вiн пропонує замінити теперішні рядки гімну «Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля» на відповідно «Слава Богу, в Україні є і правда і воля, Вже нам, браття — українці, усміхнулась доля».

«Навіщо вам це?»

Учора, після піврічного вiдкладання «у довгу шухляду», Вищий адміністративний суд України нарешті розглянув позов юриста із Феодосії Костянтина Кулака про незаконність ратифікації Верховною Радою «харківських угод» між Україною та Росією, які продовжили перебування Чорноморського флоту Росії на українській території до 2042 року.

Свобода подорожчала

«Ми отримали наші гроші парашутом iз літака. Наші люди залишають судно, і вже ввечері воно буде вільне», — така заява надійшла з містка танкера–хімовоза «Маріда Маргеріте», від Каліфа Дахіра — ватажка зграї сомалійських піратів, які з 8 травня цього року тримали в полоні судно та 22 чоловік його екіпажу, серед яких один українець. Свою обіцянку пірати виконали — моряки і судно вільні. Ціна їхньої свободи — 5,5 мільйона доларів, які «впали на голову» захоплювачам.

Багатовекторна дупа

Протягом 2010 року нова влада здала позиції України з цілої низки зовнішньополітичних питань, вважають як українські, так і західні експерти. «Влада багато здала, не отримавши майже нічого взамін», — каже колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко. Підсумовуючи дипломатичний рік, він наголосив, що Україна опинилася у «вакуумі безпеки» через ухвалення Закону «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики». «Цей закон — набір гасел, єдина його мета — ствердити, що Україна не йде в НАТО, — каже Огризко. — Реально безпеку країни тепер ніхто не забезпечує».

«Увага, ми вас обдираємо!»

Інтерактивних конкурсів на телебаченні й радіо, ігор та вікторин, для участі в яких треба здійснити платний дзвінок у студію або надіслати платне СМС–повідомлення, більше не буде. Принаймні на загальних відкритих теле– та радіоканалах. Такі зміни до закону «Про телебачення і радіомовлення» ухвалила у першому читанні Верховна Рада. В разі ухвалення цього законодавчого акта в цілому, поза законом опиняться не всі конкурси та вікторини, а лише ті, в яких доводиться платити вже за саму участь. Конкурси, в яких є призи, але участь безкоштовна, залишаться. Заборона не поширюється також на трансляції розіграшів лотерей, творчих конкурсів та спортивних змагань. Дозволеними залишаться й конкурси та ігри в рамках реклами певного товару, послуги чи торгової марки. Умова лише одна — участь має бути безкоштовна.

«Не літрами крові...»

Третій Президент України Віктор Ющенко вважає принизливою заяву прем’єр–міністра РФ Володимира Путіна, нібито Росія перемогла б у Великій Вітчизняній війні, навіть якби Україна не входила до складу Радянського Союзу. «Таких заяв, як зробив прем’єр–міністр Росії Володимир Путін щодо союзників у Великій Вітчизняній війні, не витримала б жодна європейська нація, — сказав Ющенко в інтерв’ю «УМ» та телеканалу ТВі. — Так ділити перемогу, як вона поділена, на «більший» і «менший» внесок, визнання одного «народа–побєдітєля» — мені це нагадує один тост, який було виголошено 9 травня 1945–го року (тост Йосипа Сталіна «За російський народ!» — Авт.)».

З місії — на комісію

У крові 80 українських військових–миротворців, які щойно повернулися з місії ООН у Ліберії, лікарі виявили малярійний плазмодій, який може бути збудником тропічної малярії. Як повідомляє «ТСН», усіх прибулих госпіталізували. Військові медики стверджують, що вони не хворі, а вчасно виявлену інфекцію зараз лікують. «Проводимо одноденну санацію спеціальним французьким препаратом «Лореам», який передбачає вживання шести таблеток, для того щоб знищити той паразит у крові», — повідомив керівник військово–медичного клінічного центру Західного регіону Іван Гайда. Він також зазначив, що інфекція передається лише через кров та укус комара, тож для родичів миротворців нема ніякої загрози. Учора до Львова мали прибути ще 160 військових з українського контингенту в Ліберії, їх усіх також обстежать.

«Підмочений» вікенд

Цієї неділі біля берегів Ізраїлю затонуло молдавське судно «Адріатік» з українським екіпажем. Завдяки рятувальній операції всіх одинадцятьох моряків врятували. Як повідомив речник Міністерства закордонних справ України Олександр Дикусаров, українських моряків доправили на борт судна «М. Грейті» під прапором Панами, яке вирушило до найближчого порту — ізраїльського міста Ашдод.

«Клелія» знову «вляпалася»

Круїзний лайнер «Клелія ІІ» днями збурив громадськість, зокрема й українську. Лайнер, на борту якого було 160 пасажирів та 33 моряки екіпажу, з яких третина — українці та литовці, вийшов iз найпівденнішого на планеті міста Ушуайя в Аргентині й вирушив у тижневий тур до берегів Антарктиди. Повертаючись назад до Ушуайї, «Клелія ІІ» потрапила у сильний шторм. «Через поламку двигуна маневреність лайнера сильно обмежена», — повідомляли у Військово–Морських силах Аргентини. Це змусило всіх певний час похвилюватися за долю моряків і пасажирів.