«В Україні, сину, ти робив би все це для своїх...»

«В Україні, сину, ти робив би все це для своїх...»

Дев’ять років тому у Володимира Стефаніва з Підгайців на Тернопільщині був вибір: нарікати на економічний занепад в Україні, змирившись із ситуацією абсурду, або спробувати щось кардинально змінити у своєму житті. Він зупинився на другому варіанті й подався на заробітки за кордон. У ті часи українців в Іспанії було мало, і країна приймала трудових мігрантів на законних підставах. Володимир швидко отримав документи на право праці і проживання, знайшов роботу, а за деякий час у Барселону приїхали по черзі його обидва сини і дружина. Вони не мали ілюзій щодо солодкого життя на чужині, але часу зважувати на терезах співмірність втрат і здобутків не було. Під час нашої розмови у затишній кав’ярні на барселонській набережній мої земляки щиро зізналися: щоденна виснажлива боротьба за хліб насущний залишає мало місця для ностальгії. Хоча Україна їх «не відпускає»...

Слово українізатора

Слово українізатора

— Я пам’ятаю, для мене першою «нобелівською премією» став лист із Дніпродзержинська від читачів, які купили «Улюблені вірші» «А–ба–ба–ба–га–ла–ма–ги» і касетку. Ці люди російськомовні. І їхня донечка полюбила ці твори, один за одним їх вивчила, почала розказувати. «І ми незчулися, як у родині почали слово за словом говорити українською мовою, — писали вони. — Тепер намагаємося спілкуватися українською, виправляємо один одного, і це все завдяки книжці «Улюблені вірші». Я просто не вірив, що таке можливе. То була найвища похвала, яку я отримав.

«Люблю, як рідного...»

«Люблю, як рідного...»

За спостереженнями вітчизняних медиків, десять відсотків сімейних пар в Україні не можуть мати дитину через об’єктивні проблеми зі здоров’ям. За даними Державного департаменту з питань усиновлення та захисту прав дитини, ситуація ще складніша: кожна четверта подружня пара в нашій країні вимушено бездітна. Більшість таких людей потенційно бажають усиновити малюка — сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування. Звичайно, рішення взяти в родину сироту може виникнути й у тих подружніх пар, де вже підростають свої діти, або у самотніх. Сьогодні в українських сім’ях виховується 35 тисяч усиновлених малюків. Ще два мільйони наших співгромадян нині приймають таке рішення. І хоча ухвалений Верховною Радою закон про дер­жавну підтримку усиновлювачів дає батькам більше матеріальних прав, про що «УМ» писала нещодавно, фахівці радять потенційним батькам добре зважити всі «за» і «проти», перш ніж робити відповідальний крок.

«Вночі» з Вакарчуком

«Вночі» з Вакарчуком

Часом уночі людині не спиться. Інколи — з причин приємних, іноді — тривожних. Але безсоння, пов’язане з творчістю, часто має приємні наслідки. Можете спитати Святослава Вакарчука — він знає. Його новий музичний проект так і називається — «Вночі»: більшість з одинадцяти пісень, які ввійшли до нового альбому, написані після заходу сонця. Творчість — ірраціональна, каже фронтмен гурту «Океан Ельзи».

«Ви божевільні, як сам Далі...»

«Ви божевільні, як сам Далі...»

Якщо дивитися на карту Європи, то це каталонське містечко примостилося у найвищому правому закутку Іспанії. І до французького Перпіньяна, скажімо, звідси втричі ближче, ніж до столиці Каталонії — Барселони. Коли барселонський залізничний експрес зупиняється на станції зі скромною вивіскою «Фігейрас», його вагони помітно порожніють. Проте не географічні нюанси приваблюють сюди подорожніх з усього світу — тисячі туристів долають довгий шлях заради Сальвадора Далі. І коли ти запитуєш у перехожого на вулицях Фігейраса «Ви не підкажете?..», той, не задумуючись, відразу розставляє потрібні акценти: «Музей Сальвадора Далі? Звичайно! Ідіть прямо, тільки прямо — аж до кінця...»

Готуй знання і гаманці

Відбудеться пробне оцінювання власних знань (тестування) у березні — незадовго до самого зовнішнього незалежного оцінювання. Як повідомили в Інформаційному центрі незалежного оцінювання якості освіти, охочі пройти його мають зареєструватися в регіональних центрах оцінювання якості освіти. І зробити це можна лише через інтернет, зайшовши на веб­сторінку конкретного центру з 1 листопада до 1 грудня цього року. «Протестувати» себе можна буде з одного або двох предметів. Організатори акції пропонують майбутнім випускникам на вибір такі напрями: українська мова та література, історія України, біологія, географія, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), математика, хімія, фізика.

Губерський уже без «в.о.»

Губерський уже без «в.о.»

Як уже повідомляла «УМ», у квітні цього року Президент Ющенко своїм указом звільнив Віктора Скопенка з посади ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Кілька тижнів виконувачем обов’язків був Володимир Литвин (нині він — голова Наглядової ради цього внз), а з травня — Леонід Губерський, директор Інституту міжнародних відносин. У серпні наказом міністра освіти та науки Івана Вакарчука був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади ректора.

«Золотий ключик» до свята

«Золотий ключик» до свята

За даними Міністерства освіти й науки, в Україні сьогодні близько 500 тисяч вчителів. Минулої неділі всі вони відзначили свій професійний день. Ми спробували з’ясувати — у який спосіб вшановують таку нагоду як самі педагоги, так і їхні учні.

Валентина Бердник: Олесь сказав мені: Ти достойно прожила моє життя. Тепер живи своє...

Валентина Бердник: Олесь сказав мені: Ти достойно прожила моє життя. Тепер живи своє...

У кожної людини є своя половинка, однак знайти її не так просто: не всім доля дарує зустріч «саме з тим». Валентина Бердник називає себе щасливою жінкою. Вона зустріла в своєму житті не лише коханого чоловіка, а людину, з якою мала глибоку духовну спорідненість. Каже, що легко присвятила себе тим ідеям, заради яких жив її чоловік. Валентина Сергіївна живе нині у мальовничому селі Гребені на Київщині, доглядає город, малює картини і виготовляє народні ляльки. По смерті чоловіка у 2003–му продовжує його справу: підтримує зв’язки з членами Української Духовної Республіки, опікується перевиданням творів Олеся Бердника, готує до друку щоденники, написані ним під час ув’язнення у радянських таборах, популяризує його творчість серед школярів і студентів, пише книгу спогадів. І доглядає могилу свого чоловіка, якого — за його заповітом — поховали у рідному дворі.
... Я приїхала до Гребенів якраз у День Незалежності. Валентина Сергіївна сиділа на призьбі своєї маленької хатинки, лущила квасолю і, за її словами, «давала лад думкам». Пані Валентину в селі шанують. Майже одночасно зі мною до її двору навідалися сусідські гості з Росії: «У вашій державі сьогодні велике свято, хочемо вас привітати». А ще тут постійно збираються художники і скульптори, які влаштовують пленери просто на її подвір’ї.

«Національна стратегія — підняти статус української школи»

Аспекти й перспективи освітньої політики Президент України Віктор Ющенко мав нагоду обговорити безпосередньо з молодим поколінням. Це сталося під час телевізійного мосту зі студентами Національного педагогічного університету імені Драгоманова, Луганського національного університету ім. Т. Шевченка та Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Шевченка. Розмова тривала 40 хвилин і торкалася насамперед соціальних проблем студентів та викладачів — працевлаштування, підвищення стипендій, забезпечення житлом та гуртожитками. Президент переконаний: освіта має бути доступною, особливо для соціально вразливих суспільних груп, а корупцію у сфері вищої освіти час нарешті остаточно подолати. Низькі зарплати вчителів залишаються однією з найпекучіших проблем для освітян. Починаючи з цього навчального року, середня зарплата працівників освіти зросте з 1460 грн. до 1891 грн. А сільським учителям уже з першого вересня посадові оклади збільшили на 20%. До речі, держава заохочуватиме і майбутніх наставників школярів: стипендія студентів педагогічних вузів буде більшою на 10% у порівнянні з їхніми колегами з інших навчальних закладів.