«Церква, яка стане вашою матір’ю»

«Церква, яка стане вашою матір’ю»

«Ми прибули сюди, щоб помолитися разом із вами за об’єднання усіх православних християн України в єдину церкву — церкву вашого народу, церкву вашої країни», — сказав по прибутті в аеропорт «Бориспіль» Вселенський патріарх Варфоломій І. Після урочистої офіційної зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком достойники просто на летовищі мали короткі виступи. Виступ патріарха був удвічі довшим за президентський, і, на відміну від Віктора Ющенка, який просто привітав гостя, Варфоломій І чітко і голосно заявив про мету свого приїзду. Тож ті, хто чекає від патріаршого візиту реальних кроків до унезалежнення Української православної церкви від Москви, мають привід тішитися?

Ольга вернулась у Коростень

Ольга вернулась у Коростень

У місті Коростень на Житомирщині 24 липня, в День святої Ольги, було урочисто відкрито пам’ятник святій рівноапостольній княгині Ользі. Монумент встановили у природно–культурній зоні «Купальня Ольгина», де, згідно з легендою, княгиня приймала купелі. Як повідомляє інформаційно–координаційний центр Коростенської міської ради, місцеві скульптори Ігор і Вадим Зарічні зобразили княгиню заввишки близько трьох метрів із лілією у лівій руці — символом царського благородства і чистоти.

Зустріч «янгола миру»

Зустріти Вселенського патріарха в аеропорт «Бориспіль» прибув сам Президент України, а також предстоятель УПЦ МП Володимир з владиками, представники уряду, депутати, посли. Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко серед вітальників не було. Під державним прапором України вишикувалися гвардійці в одностроях, військовий оркестр приготувався заграти вітальний марш. Зустріч патріарха, першого серед рівних у православ’ї, відбулася за протоколом державного візиту. Подібно сім років тому Київ зустрічав Папу Римського Івана Павла ІІ.

Україна пильнує патріархів

Україна пильнує патріархів

Патріарха Варфоломія та інших високих церковних гостей охороняють на такому рівні, як свого часу Івана Павла ІІ, і приблизно так само, як президента США Джорджа Буша. Про це розповів керівник Управління державної охорони (УДО) Валерій Гелетей. У заходах безпеки задіяні
7 тисяч співробітників МВС, увесь склад Управління дер­жавної охорони та частина співробітників СБУ і МНС. А міністр внутрішніх справ Юрій Луценко в інтерв’ю «Українській правді» заявив, що сім тисяч «силовиків» — це ледь не вдвічі більше охоронців, ніж під час відвідин Києва Бушем. Чому так? «Є багато тривожної інформації про наміри деяких радикалів, котрі хочуть використати святкування у своїх егоїстичних цілях», — сказав Луценко.

Партія сказала «Геть!»

Партія сказала «Геть!»

Якщо спонсори біг–бордів із привітанням російського церковника Алексія II воліють залишатися анонімними (про це «УМ» писала у четвер), то ті, хто не погоджуються із написом на плакаті «Україна вітає свого патріарха», заявляють про це більш ніж відкрито. І у значно дешевший та ефективніший спосіб. «Геть московського попа» — полотнище з таким написом з’явилося на одному з балконів будинку на бульварі Тараса Шевченка в центрі столиці. У цій будівлі розташований офіс Української народної партії.

Алексій «розмножився»

Алексій «розмножився»

На лайтбоксах — зображення московського церковного зверхника Алексія II, під яким напис «Україна вітає свого Патріарха». Вочевидь ця наочна агітація, яка з’явилася за тиждень після замовлених секретаріатом Президента бігбордів «Україна вітає Вселенського патріарха», є чиєюсь відповіддю на візит Варфаломія I. Але чиєю?

Свято як привід

Свято як привід

Затяжне протистояння, яке велося в українському православ’ї десятиліттями, цими днями загострилося, прискорилося і потрапило в центр суспільної уваги. Другий за всю історію України приїзд до Києва Вселенського патріарха, а водночас візит Патріарха московського Алексія, переговори про перехід Української православної церкви Київського патріархату під пряму зверхність Константинополя, про що всі говорять в кулуарах, але ніхто — офіційно, програма святкових заходів, яка дискримінує ті конфесії, які УПЦ МП вважає неканонічними, — все це унаочнює проблеми і тенденції православного життя в Україні. І що б не мав на увазі речник УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря), він, напевне, таки має рацію, коли говорить: «Після закінчення всіх заходів і святкувань багато речей стануть більш очевидними і зрозумілими».

Проповідь під гітару

Цієї суботи столиця стане 26–м і кінцевим містом у програмі Всеукраїнського концертного туру в рамках святкування 1020–річчя хрещення Русі, який розпочався з ініціативи Московського патріархату ще 29 квітня у Житомирі. Як повідомляють організатори туру, в Києві музична частина святкування річниці хрещення Русі суттєво не відрізнятиметься від минулорічної. Єдина зміна — перенесення концерту зі Співочого поля на майдан Незалежності. Там святкове дійство розпочнеться о 17:00. Популяризуватимуть церковні ідеї українські та російські рок–гурти «ДДТ», «Брати Карамазови» і «С.К.А.Й.». Обіцяють живий звук і святковий феєрверк по завершенні концерту.

Заграють дзвони, відкриються врата

Заграють дзвони, відкриються врата

На 1020–ту річницю Хрещення Київської Русі в Софійський собор повертаються дві святині — дзвони і царські врата. Їх відібрали в головного храму держави у 30–х роках минулого століття. Дзвони пішли на потреби індустріалізації, а врата, які були оздоблені сріблом і золотом, порізали і, вірогідно, хотіли переплавити. Радянська машина діяла без розбору і підминала під себе найсвятіше. На щастя, пластини врат, які символізують вхід до Царства Небесного, вціліли. Два роки тому їх відправили на реконструкцію до Польщі, а нині Царські врата уже стоять в іконостасі Софійського собору. Вони закриті чорною ширмою і чекають, коли їх відкриють під час урочистостей з нагоди річниці Хрещення Русі під час вечірньої літургії 25 липня. Врата і дзвони будуть освячені Вселенським патріархом Варфоломієм І.

Молебень на випередження

Божественну літургію на Михайлівській площі Києва, яку відслужили на минулих вихідних і присвятили річниці Хрещення Київської Русі, у Київському патріархаті не схильні вважати ювілейною. За словами єпископа і прес–секретаря Євстратія, лейтмотив заходів, організованих УПЦ КП, — відновлення історичної справедливості. Два десятиліття тому «господарем» святкування тисячоліття від дня «багатолюдної купелі» киян стала Москва. Відтак тепер свято має повернутися туди, де було народжене.