Закарпатці в космосі

Закарпатці в космосі

Усе почалося з пропозиції. «Сашко, нам потрібне впізнаване обличчя. Ми б хотіли, аби відкриття фестивалю вів ти». «Що?» - не зрозумів я. Сонце в той день ніжило особливо тепло, осінь грала яскравими барвами, я мружився від задоволення, а тут чіпляються з різними пропозиціями.... Ну я і погодився. Не звик я відмовляти привабливим жінкам. Якби ж то знаття!..

Іван Франко спілкувався з... духами

Іван Франко спілкувався з... духами

Переді мною ошатна книжка на 160 сторінок. Називається вона дивно — «На полі Куру». Трохи вносить прояснення підзаголовок: «Ненаукові думки, навіяні феноменом Івана Франка». Автор — Петро Часто. Ага, значить, буде щось глибоке і нестандартне. Надибав я цю книжку на Львівському форумі видавців на стенді ужгородського видавництва «Патент», яке її видало. Петро Часто народився у польській Лемківщині. Доля на довгі десятиріччя закинула його в Ужгород, де працював у «Закарпатській правді», видавництві «Карпати». За сімейними обставинами (важко хвора донька) виїхав до США, де в Нью-Джерсі мешкає дотепер. Працює редактором найстарішої української газети Америки «Свобода». Окрім журналістики, пише книжки. «На полі Куру», мабуть, найкраща. І не тому, що з'явилася останньою чи торкається актуальної теми — ювілею Франка. Просто написана глибоко і доступно. Її може осягнути кожен, хто звик до вдумливого читання. Хто шукає у книжці не тільки відпочинок, а й внутрішнє збагачення.

Верховинський вестерн

Верховинський вестерн

На Закарпатті проживає всього кілька десятків чехів. Та Чехія у свідомості закарпатця присутня твердо. І головна причина - ХХ століття. Двадцять міжвоєнних років, коли Закарпаття перебувало у складі Масарикової Чехословацької Республіки, породили міф про «золотий вік» цього краю. Найбільше плодами цього міфу користується гірська Колочава, де чеських туристів дотепер більше, як українських.

Нарешті Габсбурги дізналися, де центр Європи

Нарешті Габсбурги дізналися, де центр Європи

Ми поверталися з фестивалю «Європа-центр». Над Раховом гриміли салюти, а ми пакувалися в автобус «Чернівці-Ужгород», аби зранку бути знову у строю. Десь там ще лунали прощальні акорди Оксани Білозір, співачки і екс-міністра культури, а ми набивалися в темне черево «Ікаруса».

Останні німці Закарпаття

Останні німці Закарпаття

Ми сідаємо в маршрутку на Лопухове. Цікавимося, коли будемо в Усть-Чорній. Водій незворушно оцінює нас і зрештою відповідає: «Годин через п'ять». «Ого!» — присвиснув я. «Раніше і сім годин їхали, — посміхається він. — Йдіть перекусіть. Бо по тамтешніх дорогах добряче натрясе». Так почалася наша подорож до останніх німців Тересвянської долини.

Лубнянський тупик

Лубнянський тупик

Закарпаття унікальне у своєму розташуванні. Воно межує з усіма чотирма західними сусідами України — Румунiєю, Словаччиною, Угорщиною і Польщею. Тільки-от якщо з першими трьома можна спiлкуватися, то з поляками жодних «комунiкацiй» немає. Кордон можна переїхати тільки у Львівській чи Волинській областях. Закарпатці їздять до Польщі навіть через Словаччину. Село Лубня, що притулилося в закутку біля польського кордону, вважається «безперспективним». Хоча по той бік кордону, всього за якийсь кілометр, тісно від євротуристів, які платять шалені гроші, аби побувати в цих краях.

Вітчизна, яку добре видно із дзвіниці

Вітчизна, яку добре видно із дзвіниці

Село Косино (по-мадярськи — Косонь) знаходиться на самому кордоні з Угорщиною. Йожеф Борат, до якого я приїхав, живе на крайній вулиці — Барабашській. (Барабаш — перше угорське село з того боку кордону). І саме тут, в Косині, можна відчути дух мадярської глибинки, дух меншини, яка вже понад півстоліття живе поза межами своєї держави.

Донька мера Ужгорода вбила хлопчика

Ця жахлива трагедія сталася в Ужгороді в п'ятницю, близько 16-ї години, але про неї стало відомо лише зараз, бо правоохоронці спочатку намагалися замовчати це ДТП. Але пресі стало відомо про цей випадок від постраждалих — батьків загиблого малюка, тож тепер офіційні джерела в ДАІ УМВС у Закарпатській області стверджують, що 24-річна Світлана, донька мера Ужгорода Сергія Ратушняка, їхала власним міні-веном Mitsubishi-Grandis по вулиці Сечені, в напрямку від вулиці Заньковецької до вулиці Івана Ваша. У цей час від будинку № 31 на велосипеді виїхав на вулицю шестирічний хлопчик. У ДАІ лише констатують факт ДТП та смерть хлопчика. Будь-які коментарі отримати від офіційних осіб iз цього приводу практично неможливо.

Закарпаття як політичний полігон

Закарпаття вже не раз ставало своєрідним майданчиком відпрацювання політичних технологій як у позитивному, так і негативному сенсі. Чого варті мукачівські вибори з тотальною фальсифікацією, розгулом бандитизму та повною компрометацією міліції. Тоді всі в один голос заявили про випробовування сценарію президентських виборів, що, зрештою, і підтвердилося.