Закарпаття як політичний полігон

12.08.2006

      Закарпаття вже не раз ставало своєрідним майданчиком відпрацювання політичних  технологій як у позитивному, так і негативному сенсі. Чого варті мукачівські вибори з тотальною фальсифікацією, розгулом бандитизму та повною компрометацією міліції. Тоді всі в один голос заявили про випробовування сценарію президентських виборів, що, зрештою, і підтвердилося.

      Якось непомітно для України пройшов той факт, що на Закарпатті — одній з трьох областей, де перемогла «Наша Україна», — «широка» коаліція в обласній раді була створена відразу на перших засіданнях. До неї увійшло понад дві третини депутатів, у тому числі й такі, здавалося, непримиренні, як  Партія регіонів, «Наша Україна», соціалісти, половина БЮТ. Тоді ще ніхто не міг уявити, що подібний сценарій реалізується і в парламенті.

      Просто на Закарпатті, на відміну від решти України, ніколи не було жорсткого протистояння між «Нашою Україною» та Партією регіонів. От есдеки — це так, справа принципу. Тут війна — до останнього патрона. А «регіонали»  в Ужгороді ніколи не кричали за мову чи Московський патріархат. Тихо працюють десь у штабах. Все цивілізовано-пристойно — без мордобою і шкандалів. Зрештою, жодного донецького за Карпати не привезли. Усі місцеві хлопці, які говорять на такому ж діалекті, як і «нашоукраїнці». Не дивно, що Партія регіонів тут набрала досить значний відсоток. На відміну від тієї ж усім остогидлої СДПУ(о).

      Тож коли в Києві ламали голову, яку коаліцію слід робити і з ким, в Ужгороді було призначено заступником «губернатора» висуванця Партії регіонів. Тут уже йшла робота із впровадження обласних коаліційних домовленостей.

      На думку керівника Закарпатського інституту політичних досліджень Віктора Пащенка, нічого дивного в цьому нема. Мабуть, ніде союз «Нашої України» та Партії регіонів не виглядає так природно, як в Ужгороді. Адже їхніх керівників єднає ще й добрі особисті стосунки. А Закарпаття завжди надавало перевагу здоровому прагматизмові над ідеологією. Зрештою, цьому вчить уся тисячолітня історія краю, який завжди мусив під когось підлаштовуватися.

      Тому не дивно, що закарпатець Віктор Балога вдруге став міністром із надзвичайних ситуацій уже в уряді Януковича. Мабуть, це убезпечить область від нових кадрових потрясінь. А щодо перевиборів парламенту, то, за опитуваннями вищезгаданого інституту, «помаранчеві» на Закарпатті  значно б втратили. А це ж — найзахідніша область України. Тож, виходить, Президентові залишався тільки один шлях — суспільного компромісу.

      «Розумом це можна осягнути, але серцем — важко», — таку думку нині висловлюють чимало закарпатців. Хоча, як кажуть мудрі люди,  ще так не було, аби якось не було...

 

А ТИМ ЧАСОМ...

      Керівник фракції «Наша Україна» в Полтавській облраді Іван Близнюк заявляє, що «помаранчева» більшість в обласному «парламенті» збережеться. «Нічого у нас не зміниться. Я не знаю, як поводитимуться соціалісти, але більшість у нас буде», — каже Близнюк.

      При цьому члени фракції Соціалістичної партії в облраді розглядають питання про створення «широкої» коаліції. Як передає УНІАН, про це сказав  обласний депутат облради, секретар кременчуцького міськкому СПУ Микола Левченко.

      У Полтавській облраді 90 місць. Більшість становлять 59 депутатів від БЮТ, «Нашої України» та СПУ.

 • Почати знизу

  Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

 • Вiдставили до лiкарнi

  Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

 • «УДАР» коліном

  Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

 • Морозу відріжуть зв'язок,

  Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>