Хто захистить борців за волю України?!

Якщо нація не може захистити своїх національних героїв — борців за її незалежність, — то про цю націю можна сказати, що її вразила хвороба, після якої вона стане ще більше кволою або одужає і стане сильнішою.

Не так давно Україну сколихнула хвиля «донецьких» судових процесів з приводу визнання незаконними указів Президента України Віктора Ющенка про присвоєння звання Герой України Степанові Бандері та Романові Шухевичу. А тепер ця хвиля докотилася до Києва, і в столичних судових інстанціях вирішується «доля» не лише цих двох президентських указів, а й іншого Указу — «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті».

І якщо на захист присвоєння Романові Шухевичу звання Герой України (далі — Указ № 965) подали свої касаційні скарги шестеро осіб, а на захист Степана Бандери (далі — Указ № 46) подали свої касаційні скарги 11 осіб, то, на превеликий жаль, в обороні указу про вшанування борців за незалежність України у XX столітті (далі — Указ № 75) стали лише двоє осіб — Герой України Юрій Шухевич, син Головного командира УПА Романа Шухевича, та Степан Бандера–молодший — громадянин Канади, внук Провідника ОУН Степана Бандери. А мав би бути й праведний народний гнів!

Саме тому «Україна молода» не може стояти осторонь і долучається як третя сторона у судовий процес на захист учасників визвольних змагань XX століття.

Як долучитися до захисту Героїв

Для тих небайдужих українських громадян, які виявлять бажання долучитися якимось чином до справи захисту указів про борців за волю України, подаємо нижче зразок заяви про вступ у справу третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, аби кожен, кого «болить» це питання, міг використати цей зразок для написання своєї заяви на захист Указу № 75.

Гіппократові «діти»

Їх бояться, поважають, на них сподіваються — лікарі для будь–кого з нас можуть стати останньою надією на життя. Що б там не казали про хабарників у «білих халатах», українські лікарі щодня продовжують рятувати людські життя у нелюдських умовах праці, за принизливо жебрацькі зарплати. І умудряються ще й робити відкриття!

Завтра наші лікарі відзначають своє професійне свято — День медичного працівника. «УМ» принагідно вітає усіх «ескулапів». А про те, що українські лікарі — талановиті й видатні, свідчить ця стаття. Добірка історій про славу українських медиків створена за сприяння проекту «Українці у світі», заснованого Всеукраїнським об’єднанням «За Помісну Україну!», яке очолює Петро Ющенко.

«Генетика» пісні

«Генетика» пісні

Було б цілком природно, якби на 19–му році Незалежності глибинний народний фольклор в Україні поповнив нішу національних цінностей, що охороняються державними програмами. Але сталося все якраз навпаки. Українською піснею наразі професійно опікуються науковці та освітяни лише в чотирьох обласних центрах країни і то не на повну силу через брак фінансової підтримки. А це означає, що автентична пісенна спадщина інших етнокультурних регіонів може із часом канути в Лету. Цією тривогою поділилася з «УМ» кандидат мистецтвознавства, завідувач кафедри українського народного співу та музичного фольклору Харківської державної академії культури, етномузиколог Віра Осадча.

Український фронт

Український фронт

Зараз ми достеменно знаємо: у ті буремні роки Великої Вітчизняної війни не було жодного шматка землі, де б точилися бої і де б не було українців. Безіменні звитяжці й імениті маршали, озброєні новітніми танками і звичайними сокирами, на заводах і в госпіталях — вони наближали Перемогу, як могли.

Чиї мелодії лунають в українській кузні?

Чиї мелодії лунають в українській кузні?

У гонитві за «європейськими стандартами» українські політики втратили орієнтири просування на шляху розбудови власної незалежної держави. До того ж постійна боротьба між ними за владу й посади, яка переросла у відкрито брутальну й брудну інформаційну війну, не дає можливості зробити ані кроку на цьому шляху. Натомість відбувається те, від чого застерігав геніальний Іван Франко: наша Батьківщина «готова знов опинитися в ролі ковадла, на якому різні чужі молоти вибиватимуть свої мелодії, або в ролі кролика, на якому різні прихильники вівісекції будуть доконувати своїх експериментів».

Повернутися в Наддністрянщину

Повернутися в Наддністрянщину

Чи часто ви замислюєтеся на тим, що Україна — не єдина країна українців. Ні–ні, йдеться не про заокеанські діаспори, а про маленьку невизнану, але де–факто незалежну Придністровську Молдавську Республіку — ПМР, де українці становлять від третини до половини мешканців, а українська мова — одна з трьох державних. Вони зберігають свою ідентичність, мову й культуру, й щиро радіють, коли хтось з «континентальної» України згадує про їхнє існування. От лише трапляється таке вкрай рідко. Такою нагодою стала 300–та річниця Конституції гетьмана Пилипа Орлика, яку він оприлюднив саме тут, у місті Бендери, під стінами бендерської фортеці, і пам’ятник якій відкрили тут минулого тижня.

«Космічні» українці

«Космічні» українці

Українці давно змусили увесь світ шанувати наш «космічний» потенціал. Українські науковці змінювали історію своїми винаходами, а численні космонавти (хай і під різними прапорами) безстрашно виконували місію землян у Всесвіті. Наші земляки стали основоположниками астрофізики у світі, розробили теорію радіовипромінювання Сонця та метод визначення швидкості осьового обертання зірок, вперше здійснили зварювання у відкритому космосі. Саме українець Микола Бобровников з’ясував, що, на відміну від комет, астероїди світяться віддзеркаленим світлом Сонця. Першим, хто додумався використати ракети для польоту людини в космос, теж був українець. Під керівництвом нашого земляка створено пілотовані космічні кораблі, на яких уперше в історії людина вирушила в космічний політ. Саме українець дав перший поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі і розробив цілу серію різних бойових ракет. Серед українців–астронавтів — очільник НАСА Михайло Яримович, віце–президент «Боїнг Флорида Оперейшинз» у космічному центрі Джона Кеннеді Едвард Мельник, один із найвідоміших у США науковець із дослідження космосу Карл Саган.

Про те, чим українці відзначилися в космосі, «УМ» розповідає з нагоди Дня космонавтики, який відзначатимуть у понеділок. Чергова добірка історій створена за сприяння проекту «Українці у світі» (автором якого є голова Всеукраїнського об’єднання «За Помісну Україну!» Петро Ющенко).

Сила слабкої статі

Сила слабкої статі

Це тільки здається, що жінки — слабкі й беззахисні. Вони часто здатні витримати й досягти більше, ніж може уявити собі «сильний» чоловік. Українські жінки — поготів. Наші землячки безстрашно шугали в небі, підкорювали космос (іменем однії з астронавток українського походження навіть названо кратер на зворотній стороні Місяця). Українки боролися на барикадах Паризької комуни й у криївках УПА, були снайперами під час Другої світової й льотчицями–винищувачами. Навіть форвардами олімпійських чемпіонів із хокею. Наших жінок чимало у світовій політиці: губернатор Санкт–Петербурга, міністр освіти США й заступник держсекретаря США. Серед вихідців з України є навіть одна із засновників держави Ізраїль і прем’єр–міністр цієї країни. Наші дівчата виборювали «Оскари» та «Греммі», ставали всесвітньо відомими актрисами і простими дружинами турецьких султанів. Серед наших — відомі дресирувальниці тигрів і володарка 12 світових рекордів із метання диска та штовхання ядра. Одна українка нині очолює провідне ділове видання світу «Файненшл таймс», інша — є найвідомішою письменницею Бразилії.

Про те, чого досягли наші жінки на міжнародній арені, розповідає «УМ» Олена Ясинецька, керівник проекту «Українці у світі» з питань духовно–просвітницької роботи (нагадаємо, що цей проект створений Всеукраїнським об’єднанням «За Помісну Україну!» з ініціативи Петра Ющенка).

У лігвищі «Вовка»

У лігвищі «Вовка»

Сьогодні Білогорща — невеличке чи то містечко, чи село у передмісті Львова — оживиться: до єдиного в околицях обласного центру пам’ятника Роману Шухевичу покладуть вінки, збереться мітинг, аби вшанувати пам’ять партизанського командарма, який загинув 5 березня 1950 року…