Революція, якої не буде

Революція, якої не буде

Пам’ятаючи 2004–й рік, влада вирішила перестрахуватися і повністю виключити повторення сценарію «помаранчевого» протесту. Крім судової заборони на проведення мирних зібрань, на Майдан пригнали танки — буцімто для святкування 68–ї річниці визволення України від фашистських загарбників.

Суд сказав, що на Майдан не можна

Проводити мітинги на майдані Незалежності, під Центральною виборчою комісією та поблизу інших державних установ до 12 листопада суворо заборонено — судом. Рішення про заборону проведення будь–яких масових заходів, крім державних, у центральній частині міста до 12 листопада (кінцевий термін, до якого ЦВК має встановити результати парламентських виборів) суд виніс після того, як члени Коаліції учасників Помаранчевої революції подали заявку про проведення безстрокової акції протесту, починаючи з 28 жовтня. Приймаючи таке рішення, суд «урахував потенційну небезпеку конфліктів між організаціями з різнополярними поглядами», а також послався на указ Президента про заборону проведення мітингів у центральній частині міста.

Виборчий сюрреалізм

Нинішні вибори принесли низку курйозів, мабуть, тому, що це були перші вибори, які транслювалися у режимі онлайн завдяки відеокамерам, установленим на більшості дільниць. Українці передавали привіти своїм рідним з інших міст, жартували, дивлячись в «очі» камерам спостереження, а ще більше — чудили. Незаперечним лідером викрутасів став чоловік, який прийшов на дільницю, розташовану в одеській школі №83, у костюмі героя «Зоряних воєн» Дарта Вейдера.

Рахуй через коліно

Рахуй через коліно

Один iз десяти найпроблемнiших округів по всій країнi — таким його «охрестила» Громадська мережа «Опора», згідно з даними зі звітів довготермінових спостерігачів та інформації про системні порушення з боку учасників виборчого процесу та жорстку конкуренцію. Одномандатний виборчий округ з одним із найдовших бюлетенів у державі — згідно з даними ЦВК, тут зареєструвалося 48 кандидатів, а після скасування реєстрації восьми з них виборцям усе одно довелося визначатися у довгому списку з сорока прізвищ. І, нарешті, округ, де станом на вчора найгірше опрацьовували виборчі протоколи в Україні (як, власне, ще в трьох округах Київщини): станом на 18.00 понеділка в окружній виборчій комісії прийняли лише близько 9% протоколів.

Усе це «най» про виборчий округ №95, що включає місто Ірпінь та частину Києво–Святошинського району (міста–супутники столиці Боярка і Вишневе та селища Ворзель, Гостомель і Коцюбинське). Не дивно, що саме сюди найбільше своїх спостерігачів направила низка громадських організацій. Ледь не на кожній дільниці вистачало й іноземних спостерігачів з Великобританії, Канади, Молдови, Польщі тощо. Саме у цьому окрузі спостерігав за народним волевиявленням і журналіст «УМ».

Найбрудніші вибори з 2004 року:

Найбрудніші вибори з 2004 року:

Комітет виборців України поставив «діагноз» парламентським вибо­рам–2012: за словами голови КВУ Олександра Черненка, ця кампанія — найбільш проблемна з часів Помаранчевої революції. «У межах деяких округів є системні порушення, які можуть вплинути на результат, — каже Черненко. — Ці вибори можна порівнювати з виборами 2002 року. Тоді було більше адмінресурсу, зараз — більше підкупу. Тоді вибори були розкритиковані міжнародною спільнотою, але визнані. Пройшло десять років, але в нас те саме».

Голова авторитетної місії ENEMO в Україні Петер Новотни теж визнав: нинішня виборча кампанія відрізняється від декількох попередніх виборів у Верховну Раду в гірший бік. «У нас є інформація про купівлю голосів, про використання технології «карусель». Мої колеги фіксували випадки, коли члени комісій видавали не два бюлетені, а тільки один. Ми знаємо про використання зникаючого чорнила в кабінках для голосування, про організоване підвезення виборців на дільниці», — сказав Новотни. За його словами, «спостерігачі ставали свідками роздачі грошей біля виборчих дільниць, вони бачили, як люди на вулиці, тобто поза ділянкою, обмінювалися бюлетенями». Новотни також відзначив, що зіштовхнувся із проблемою голосування вдома.