«Рукоділля» одного проколу

«Рукоділля» одного проколу

Лікарі з давніх-давен мріяли про фантастичний вид операції: хірург із точністю до міліметра бачить, що відбувається всередині тіла, має вільний доступ до хворого органа, щоб розправляти, видаляти, зшивати. І все це — без болючих, щедрих на ускладнення глибоких розрізів, які застосовують у відкритій хірургії.

До Моршинських джерел

До Моршинських джерел

У Моршині триває 139-й курортний сезон. За свою історію оздоровниця лише раз вимушено зачинила двері перед відпочивальниками — під час Другої світової війни. Але цього літа — вперше за роки незалежності — тут немає звичного ажіотажу: оздоровниця заповнена лише на 75%. Хоча традиційно о цій порі в Моршині був аншлаг — вільних місць у санаторіях годі було шукати.

Колапс без наркозу

Колапс без наркозу

На превеликий жаль, ми не цінуємо те, що маємо. Розвалюємо старе, а побудувати щось нове — зась. Тому й кульгають реформи, зокрема і медична.
Перший нарком охорони здоров’я СРСР Микола Семашко створив унікальну систему надання медичної допомоги населенню у великій за територією державі з різним рівнем соціального розвитку.

«Задужо для здров’я?»

«Задужо для здров’я?»

Палати «соснова», «акацієва», «дубова». Сліпучо білосніжна чистота і ремонт «за останнім словом». У палатах, ординаторських, операційних залах техніка — найновіших технологій. Увага (або, як кажуть поляки, опіка) до хворого нешаблонна і — за потреби — щохвилинна.

Гетто, тільки без дроту?

Гетто, тільки без дроту?

Як ветерани системи охорони здоров’я, якій присвятили кілька десятиліть свого життя, вважаємо, що можемо мати чесну, об’єктивну думку щодо медичної допомоги сільському населенню. Адже знаємо і бачимо цю проблему зсередини, а не з «вікон високих кабінетів».

Головний біль перемін

Головний біль перемін

Кілька тисяч підписів зібрали мешканці столичного мікрорайону Сирець під листом–зверненням до Президента, міністра охорони здоров’я, голови КМДА, столичного управління охорони здоров’я, депутатів Київради. Звертатися в усі можливі інстанції киян змусило рішення Київради щодо злиття чотирьох поліклінік (із них — двох дитячих), розташованих на Сирці та Нивках. Ще 17 квітня цього року Київська міська рада ухвалила документ про створення 26 медичних закладів нового типу по всьому Києву. Згідно з ним, амбулаторно–поліклінічні заклади Голосіївського, Деснянського, Оболонського, Печерського, Подільського, Святошинського, Солом’янського та Шевченківського районів столиці будуть об’єднані та перетворені в комунальні некомерційні підприємства — центри первинної медико–санітарної допомоги (ЦПМСД) та консультаційно–діагностичні центри (КДЦ). Тобто медична реформа, ефективність якої так і не було доведено в пілотних регіонах, уже незабаром охопить увесь Київ.

А «Баден-Баден» хай відпочиває

А «Баден-Баден» хай відпочиває

Світ тісний — аж занадто. Ця аксіома наздоганяє мене в поїзді «Київ—Чоп»: мій сусіда по купе — говіркий чоловік середнього віку — виявляється ще й «сусідом у житті». Але зустрітися нам випадає не в місті, де я живу вже майже 20 років, а пан Валерій — від народження (за іронією долі, ще й на одній вулиці, і будинки наші поруч), а дорогою до Стрия. «У Моршин?» — запитує­констатує співрозмовник і дивиться на мене майже зачудовано: як це, вперше їхати туди, де він щороку, вже ось більш як десятиліття, «підковує» здоров’я, попиваючи «чудодійну водичку». Як це — досі не побувати в Моршині, який свого часу особисто його порятував від інвалідності. Важко повірити, що така сумна перспектива колись лякала цього енергійного жартівливого чоловіка.

Рецепт від паніки

Рецепт від паніки

Завтра в Україні набуває чинності законодавча норма про ліцензування імпортних лікувальних засобів. Ще торік улітку Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким з 1 березня 2013 року імпортер зобов’язаний мати сертифікат якості ліків від виробника і ліцензійний дозвіл на його імпорт. Документ також передбачає адміністративно–кримінальну відповідальність постачальників і виробників за якість ввезених ними препаратів. Нові правила для вітчизняного фармацевтичного ринку отримали неоднозначні оцінки як з боку медиків, так і споживачів ліків. Громадські організації стурбовані новим законом і вважають, що його введення призведе до гострого дефіциту імпортних ліків. Натомість у Державній службі України з лікарських засобів впевнені: жодних проблем у пацієнтів не виникне.

«Швидка» з секундоміром

«Швидка» з секундоміром

З початку нинішнього року набув чинності Закон «Про екстрену медичну допомогу», ухвалений Верховною Радою у липні 2012–го. Відтепер «швидка допомога» поділена на екстрену і невідкладну. Змінами передбачено, що екстрена допомога має прибути до хворого максимум за 10 хвилин після виклику в місті, і за 20 хвилин — у селі.

Лікуйтеся, не відходячи від каси

Лікуйтеся, не відходячи від каси

Рятування потопаючих — справа рук самих потопаючих. Гостроту цього принципу виживання по–справжньому відчуває той, хто несподівано дізнався про важкий діагноз або хронічно потребує лікування. Крім фізичних страждань, пригнічують хворого ще й відчутні матеріальні проблеми, які каменем лягають на родинний бюджет. Стаття 49 Конституції України гарантує, що охорона здоров’я фінансується державою. Але отримати безплатні та якісні медичні послуги — випробування не для хворих і слабодухих, — «собі дешевше» лікуватися власним коштом.