«Матері не могли нагодувати дітей, от і втрачали розум»

«Матері не могли нагодувати дітей, от і втрачали розум»

Письменник Микола Петренко — заслужений діяч мистецв України, лауреат кількох літературних премій та автор більш як 80 книжок. Він народився далекого 1925 року на Полтавщині і ще дитиною пережив Голодомор. Події 1932–33 років міцно закарбувалися в дитячій пам’яті. На основі своїх спогадів письменник видав книжку «Сни про окраєць хліба».

«Я й досі збираю колоски на своєму городі. Звичка...»

«Я й досі збираю колоски на своєму городі. Звичка...»

Шановна редакціє! Звертається до вас учитель Пирогівської загальноосвітньої школи Глобинського району Полтавської області Олександр Миколайович Матвієць. Відгукуючись на ваш заклик збирати свідчення про Голодомор 1932–33 років, надсилаю вам свою книжку «Я ще, може, буду живий...». Ця книга вийшла у 2012 році.

«Наш хліб з’їли... ховрашки»

«Наш хліб з’їли... ховрашки»

Першого грудня Катерині Онисимівні Пишняк виповниться 88 років. У такому поважному віці людей часто підводить пам’ять, але тільки не її. Вона пам’ятає своє дитинство до таких дрібничок, що сама інколи дивується. Ще тато, коли був живий, казав, що вона не мала б того пам’ятати, але пам’ятає ж...

«Не плач, поїде гість і тобі дадуть сніданок»

«Не плач, поїде гість і тобі дадуть сніданок»

Мій тато Талан Іполіт Григорович народився в 1872 році в селі Перервинці в бідній родині. Жодного дня не був у школі, але самостійно навчився читати і писати. В дитинстві пас худобу, потім працював у полі (у діда було три десятини землі).

«Досі не можу забути тi роки жахiття»

Менi 84 роки. Народився я в селi Чабанiвка Старобiльського району на Луганщинi. Наша сiм’я складалася з п’яти осiб: батько Микола Якович (1903 р. н.), мiй старший брат Іван (1925 р.н.), я (1929 р.н.), сестра Лiдiя, яка народилася в тi страшнi роки, — 1932 р.

«За що ж карав ти, Боже, сім’ю нашу?»

«За що ж карав ти, Боже, сім’ю нашу?»

Наш рід, як і тисячі інших, став жертвою сталінського злодіяння під назвою «Голодомор». Як вимирала наша родина в ті страшні часи, я описав у поемі, яку присвятив світлій пам’яті моїх рідних, невинно убієнних у 1933 році.

«Мамо, хлібця! Я тільки в роті потримаю»

Багато прожито і стільки ж пережито. Мені 87 років, прикута до ліжка, пишу лежачи. Вісімдесят років виповнюється від того чорного страшного лихоліття, якого ніколи не забудеш. Здається, немає більш мученицької смерті, ніж від голоду. Падали на ходу мертвими і нікому було пожаліти та оплакати, була страшна душевна байдужість.

«Ото Ленін. Правою рукою він показує нам дорогу на цвинтар»

«Ото Ленін. Правою рукою він показує нам дорогу на цвинтар»

...У моєму рідному селі Стражгород Теплицького району Вінницької області восени 1932 року я, семирічний, босоногий, плентався за загоном сільських комнезамів, озброєних наганами і гвинтівками, які з хати у хату «викачували» у селян хліб, тобто різне зерно. Очолював загін комнезамів голова сільради Лавро Гарбуз.

«Пісні по селу скінчились»

«Пісні по селу скінчились»

Я народилася 29 вересня 1921 року в селі Піски Бобровицького району на Чернігівщині. Cвої дитячі страшні роки пам’ятаю дуже добре. Запам’яталося: зимою я і братик (1923 р.н.) сиділи більше на печі і ноги були в теплому зерні, яке сушили там.