Як у воду канули...

30.07.2008
Як у воду канули...

Не всіх іще оплакали. (Фото РЕЙТЕР.) (Миколи ЛАЗАРЕНКА)

На вчорашній день кількість жертв стихії на території Західної України становила 30 осіб. Оскільки тривають пошуки зниклих безвісти (за неповними даними, їх нараховується близько десяти), мартиролог загиблих може зрости. МНС попереджує: остаточні дані про загиблих стануть відомі лише після того, як зійде вода. Наразі знаємо про вісьмох загиблих дітей та одну дівчинку, зниклу безвісти. Всі вони мешкали на Прикарпатті й Буковині.

 

Прутівка мокне і плаче

Напевно, найболючіша трагедія відбулася в одному з сіл Снятинського району, що на Івано–Франківщині. Мешканці Прутівки великим човном, на борту якого зібралося більше десяти людей, намагалися дістатися безпечної місцини. Як повідомив «УМ» у телефонній розмові селищний голова Василь Волощук, хвиля води, що зійшла з високогір’я, перекинула човен. Врятуватися вдалося небагатьом. У човні перебувала 22–річна Оксана Пшик із дворічним синочком Васильком — також загинули. Вчора, саме коли відбувалася наша розмова з селищним головою, ховали дев’ятирічного Степана Волощука, який також рятувався від стихії в злощасному човні. Наразі знайдено тіла шістьох загиблих. Ще двох, жінку і дівчинку, вважають зниклими безвісти.

Олена Беркош втратила відразу трьох дітей, хоча лишається крихка надія на порятунок однієї з її дочок. За словами селищного голови, пані Олена жила в їхньому селі без реєстрації, не маючи ані власного паспорта, ані свідоцтв про народження дітей. Сім’я часто переїздила з місця на місце — Харків, Коломия — і, зрештою, нещодавно потрапили до Прутівки. Словом, належала до так званих неблагополучних. Під час повені Олена втратила восьмирічного сина Василька та двох дочок, Інну та Марійку, 1998 та 2003 років народження. Вчора було знайдено тіло однієї з дівчаток. «Я ще не бачив тіла, тому не можу точно відповісти, котру з сестер знайдено, — повідомив Василь Волощук і додав: — Їхня мати наразі усамітнилась у хаті. Таке горе — вона ж бачила все на власні очі».

Нині мешканці села зайняті впорядкуванням власних будівель. Декому вже нема чого впорядковувати — 17 садиб знесено повністю, 23 — частково. Присадибні ділянки стихія знищила вщент. Відсутнє будь–яке наземне сполучення з іншими містами області.

Про ще одну малолітню жертву повені розповіли «УМ» в сільській раді села Гостів Тлумацького району. Нещастя трапилось в суботу біля однієї з сільських садиб. «Біля хати родини Пришляк протякає потічок, — розповіла «УМ» секретар Гостівської сільської ради Ганна Грицак. — Десь об 11:15 дворічний Андрійко спустився до води, батьків поряд не було». За словами пані Грицак, в той момент вода в потічку понеслася зі страшною силою: «У нас дощі все лили й лили, от і греблю прорвало. Хлопчика одразу ж забрала вода».

Смертельна блискавиця

Як розповів «УМ» Микола Химчак, селищний голова Дзем­броні, що у Верховинському районі Прикарпаття, до їхнього односельця Івана Максимюка на літні канікули з Надвірної приїхав десятирічний племінник Михайло. Коли 25 липня почалась негода, хлопчик разом із двоюрідною сестрою, 18–річною Ольгою, випасав худобу на полонині. Коли небо стрімко затягло грозовими хмарами, брат і сестра хутко загнали худобу в загін і залишилися там перечекати грозу. Якраз у цю будівлю влучила блискавка, яка вбила обох і підпалила загін. Уже 27 липня альпіністи–рятувальники Верховинського району зняли тіло хлопчика й передали його батькам.

Днями на Буковині, в селі Тереблече Глибоцького району, вже поховали дев’ятирічне дівча. Іринка Русу стала також жертвою блискавки. Як розповіли «УМ» у сільській раді, лихо сталося 24 липня. «Десь по обіді, о п’ятій годині, пішов сильний дощ, гриміло, — пригадує секретар Тереблечинської сільської ради Олена Бельчук. — Іринка спускалася з пасовища, гнала худобу додому разом із 14–річним братом. Вони були просто біля хати, коли у дівчину влучив електричний розряд». Обох дітей одразу кинуло на землю. Хлопець піднявся, вижив, а дівчинка — ні.

  • Як сніг на голову!..

    Таких страшних снігопадів о цiй порi року в Україні не було більш як століття, звітує директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. У середньому по країні випало за день 40—50 мм опадів. Можливо, надзвичайність ситуації є певною мірою виправданням тієї розгубленості, яку продемонструвала влада, і насамперед у Києві. Дивно, хоч рясних снігопадів синоптики не обіцяють у найближчі дні, але столичний голова міськдержадміністрації Олександр Попов позавчора оголосив, що надзвичайний стан продовжено до п’ятниці. Це означає тільки одне: комунальних ресурсів у Києва вкрай мало, а ще менше — організаційних здiбностей грамотно керувати ними і тими додатковими технічними засобами, які «позичили» на час негоди у Міністерства оборони та Держслужби з надзвичайних ситуацій. Негода підмочила репутацію столичного очільника (втім, якщо вибори мера таки не відбудуться найближчого літа, то про це буде забуто).

    Постає низка запитань і до «Укргідрометцентру», який прогнозував силу опадів удвічі меншу, ніж випало насправді. Утім як би там не було, але на тлі інших регіонів, зокрема західних областей країни, які вже «призвичаїлися» до боротьби з березневими заметами, Київ виглядає просто–таки ганебно.

    Тим часом снігопади припинилися — дають можливість рятувальникам працювати в уже не настільки екстремальних умовах. За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на вчора загалом по країні було розчищено всі дороги державного та обласного значення, поновлено подачу електроенергії у більшість iз близько 600 «відрізаних від світла» населених пунктів. До вчора без електрики залишалося ще 161 село.

    Стихія зіпсувала канікули дітям, адже тільки «на підступах» до Києва рятувальники визволили зі снігового полону п’ять автобусів зі школярами, які їхали до столиці на екскурсію, але, звісно, змушені були повернути додому. Наприклад, два такі автобуси стояли в корці на Житомирській трасі понад 12 годин!

    Сніговії зіпсували і ЗНО майбутнім випускникам. У Міносвіти заспокоюють: учням, які через негоду не змогли дістатися до пунктів пробного тестування, буде виділено інший день. У міністерстві кажуть, що регіональні центри оцінювання якості освіти зв’яжуться з кожним зареєстрованим учасником особисто та повідомлять, коли і де він зможе пройти пробне ЗНО. >>

  • Білий апокаліпсис

    У вихiднi Київ став справжнісінькою декорацією постапокаліптичного фільму. Тут менш ніж за добу випала місячна з лишком кількість опадів. За повідомленнями «Гідрометцентру», такого сніговію не було вже століття. І якщо столична влада не виявила розторопності в боротьбі з попередніми снігопадами, то цей — рекорд століття — вона зустріла, здається, цілковитою бездіяльністю. >>

  • Коли все це розтане...

    Маси снігу, які «осіли» в Україні, швидко не розтануть, заспокоює директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. До речі, завдяки такій великій кількості снігу потепління не буде таким відчутним. Стабільне тепло, за прогнозами синоптиків, прийде лише у першій п’ятиденці квітня. А «покращення» наставатиме з 30 березня. «Температура більш–менш суттєво підвищуватиметься, але ми не чекаємо стрімкого зростання температури, — каже пан Кульбіда. — Все–таки це буде повільний процес». >>

  • Лелеки ще принесуть щастя

    «Необізнані» зі штормовими попере­дженнями рятувальників, лелеки повернулися з теплих країв на Прикарпаття, керуючись століттями апробованим графіком, i несподівано для себе опинилися в епіцентрі негоди. На щастя, люди не кинули птахів напризволяще. >>

  • «Небезпека лише додала мені сил»

    Іменний годинник, великий торт у формі футбольного м’яча та почесну грамоту особисто вручив чотирнадцятирічному підлітку з села Токарівка начальник управління МНС у Херсонській області Віталій Кропивницький. Його тезка, дев’ятикласник Віталій Коломієць, ризикуючи життям, зумів витягти з палаючого будинку чотирьох людей: 83–річну бабусю, дво– та трирічного полемінників, а також допоміг вийти 21–річній сестрі. Тепер Віталика номінують на звання «Герой–рятівник року». >>

  • «Нас крутило, немов у м’ясорубці»

    Як повідомили iнтернет–джерела, приблизно опівночі з 31 серпня на 1 вересня під Дніпродзержинськом сталася страшна аварія, внаслідок якої мікроавтобус із людьми тричі перевернувся. Двоє пасажирок загинули.

    Проте, як вдалося з’ясувати автору цих рядків, все сталося не зовсім так. І насамперед — місце аварії «під Дніпродзержинськом» не можна назвати навіть з натяжкою. Біда сталася на шляху з міста Прометея — під віадуком автомагістралі Кривий Ріг — Дніпропетровськ, на яку «Мерседес–спринтер» мав вирулювати, здійснивши лівий поворот. Однак авто у поворот не вписалося і покотилося шкереберть, тричі перевернувшись. >>