Білий апокаліпсис

26.03.2013
Білий апокаліпсис

Автокорок завдовжки 5 км. Фото Рейтер.

У вихiднi Київ став справжнісінькою декорацією постапокаліптичного фільму. Тут менш ніж за добу випала місячна з лишком кількість опадів. За повідомленнями «Гідрометцентру», такого сніговію не було вже століття. І якщо столична влада не виявила розторопності в боротьбі з попередніми снігопадами, то цей — рекорд століття — вона зустріла, здається, цілковитою бездіяльністю.

 

Майже добу, з вечора п’ятниці по вечір суботи, стояла мертво одна з головних транспортних артерій столиці — проспект Перемоги, не було руху по Кільцевій дорозі. Ще в неділю в столиці не працювали половина аптек, банкомати, майже не вийшли «на роботу» «маршрутки». Кудись поділися двірники, тож іще понеділкового ранку кияни, котрі мешкають у спальних районах, пробиралися до магазинів та станцій метро отими «оленячими стежками», які самі й протоптали за два дні. Зате красиво було на Хрещатику, на Банковій, на Грушевського — дорога до владних будівель була розчищена. Очевидно, саме сюди було кинуто всі оті одиниці снігоприбиральної техніки, про які звітував у телесюжетах Олександр Попов.

У неділю вранці кореспонденти «УМ» спеціально під’їхали до мерії. Справді, снігоприбиральний тракторець показово розчищав під’їзд до робочого місця голови КМДА. Настільки показово, що ледь не проїхався по наших ногах. Зрештою, ще дві одиниці снігоприбиральної техніки «УМ» побачила вже при виході зі станції метро «Політехнічний інститут» — дві жінки в яскравих жилетах лопатами відгортали кучугури. Їдемо далі...

Станція метро «Вокзальна». У приміщенні залізничного вокзалу тіснява. Люди чекають на поїзди, які запізнюються на 1,5—6 годин. Не «підвели» й «Хюндаї», які приходили iз запізненням в декілька годин. «Це тому що вони швидкісні, — з іронією каже «УМ» пасажирка експресу. — Так би ми їхали набагато довше».

Працівники вокзалу активно чистили колії, а величезний снігоприбиральний потяг «ковтав» сніг, який йому підкидали. Як розповіла «УМ» прес­секретар Південно­Західної залізниці Ганна Малієнко, «сніг прибираємо цілодобово, аби нормалізувати роботу». Учора рух потягів, як повідомли в «Укрзалізниці», вдалося ввести у звичний графік. (До речі, так само відучора поновили і авіарейси в аеропортах «Бориспіль» і «Жуляни»).

Далі прямуємо до цирку. Навколо — залишені, засипані снігом автомобілі. Але підійшовши до проспекту Перемоги, бачимо, що його встигли почистити. Грейдери та трактори вільно гасають дорожнім полотном. Але, пішки пройшовши до метро «Університет», побачили, що всюди для проїздів автівок, у кращому випадку, звільнили одну смугу. Пішоходи переходять дорогу де хочуть, без страху — машин фактично нема.

Що дивувало — так це ажіотаж навколо хліба та молочних продуктів. Ніби хтось оголосив акцію «скупи все, що магазин не міг продати півроку». Люди змітали з прилавків харчі, в супермаркетах стояли величезні черги. «Вже двічі завозили хліб, усе розмiтають одразу, — каже «УМ» охоронець продуктового магазину біля метро «Берестейська». — Ніколи так багато не продавали його за один день». Кореспонденти «УМ» на власні очі бачили, як люди ледь не штурмом хотіли взяти вантажівку з хлібом, що під’їхала до магазину.

Найбільше цікавого побачили на Кільцевій дорозі біля станції метро «Академмістечко». Дорогою каталися величезні позашляховики з колесами, більшими ніж у БТР. Розвертаючись, це диво автомобілебудування спричинило затор. Люди спокійно чекали на «маршрутки». І, треба сказати, не марно. «Бусики» під’їжджали, і в них можна було спокійно зайти. У натовпі обговорювали вихідний у понеділок і коли його доведеться відробляти. (До слова, така інформація надійшла лише вчора — за подарований негодою вихідний доведеться відпрацювати 13 квітня).

Інша справа — в Софіївській Борщагівці. Там людям довелося розгрібати сніг самим. «Комунальники до нас не завітали, тому жителі самі похапали лопати. Не знаю, може, де й проїхав трактор, але результату це точно не дало, — каже «УМ» місцевий житель Андрій. — Навіть Кiльцеву почистили ледь­ледь. Їхати на ній у суботу не було можливості, а в неділю дуже важко».

Білосніжну київську картину псували лише гори сміття біля зупинки. Що й казати, сміття вчора валялося по всьо­му місту.

Позитивом негоди стали повсюдні прояви щиросердя та взаємодопомоги. Тисячі киян допомагали один одному. Хто машину підштовхував, хтось допомагав її викопати, а хтось, як кореспондент «УМ», допоміг добратися нетверезому чоловікові додому. На жаль, довелося скористатися таксі. Таксисти цими вихідними вирішили заробити побільше. Крім 40­хвилинного очікування, за проїзд від району станції метро «Берестейська» до «Кловської» довелося заплатити 150 гривень замість звичних 60—70 гривень. При цьому водій усю дорогу голосно й натхненно проклинав комунальників, міську владу та безсоромно й нецензурно коментував оголошення диспетчера про виклики: «Та ну їх! Хай ідуть пішки». Дорогою ми змушені були двічі виштовхувати наше дороге таксі з кучугур.

Іван ГАВРИЛЯК,
Анастасiя ФЕДЧЕНКО
  • Як сніг на голову!..

    Таких страшних снігопадів о цiй порi року в Україні не було більш як століття, звітує директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. У середньому по країні випало за день 40—50 мм опадів. Можливо, надзвичайність ситуації є певною мірою виправданням тієї розгубленості, яку продемонструвала влада, і насамперед у Києві. Дивно, хоч рясних снігопадів синоптики не обіцяють у найближчі дні, але столичний голова міськдержадміністрації Олександр Попов позавчора оголосив, що надзвичайний стан продовжено до п’ятниці. Це означає тільки одне: комунальних ресурсів у Києва вкрай мало, а ще менше — організаційних здiбностей грамотно керувати ними і тими додатковими технічними засобами, які «позичили» на час негоди у Міністерства оборони та Держслужби з надзвичайних ситуацій. Негода підмочила репутацію столичного очільника (втім, якщо вибори мера таки не відбудуться найближчого літа, то про це буде забуто).

    Постає низка запитань і до «Укргідрометцентру», який прогнозував силу опадів удвічі меншу, ніж випало насправді. Утім як би там не було, але на тлі інших регіонів, зокрема західних областей країни, які вже «призвичаїлися» до боротьби з березневими заметами, Київ виглядає просто–таки ганебно.

    Тим часом снігопади припинилися — дають можливість рятувальникам працювати в уже не настільки екстремальних умовах. За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на вчора загалом по країні було розчищено всі дороги державного та обласного значення, поновлено подачу електроенергії у більшість iз близько 600 «відрізаних від світла» населених пунктів. До вчора без електрики залишалося ще 161 село.

    Стихія зіпсувала канікули дітям, адже тільки «на підступах» до Києва рятувальники визволили зі снігового полону п’ять автобусів зі школярами, які їхали до столиці на екскурсію, але, звісно, змушені були повернути додому. Наприклад, два такі автобуси стояли в корці на Житомирській трасі понад 12 годин!

    Сніговії зіпсували і ЗНО майбутнім випускникам. У Міносвіти заспокоюють: учням, які через негоду не змогли дістатися до пунктів пробного тестування, буде виділено інший день. У міністерстві кажуть, що регіональні центри оцінювання якості освіти зв’яжуться з кожним зареєстрованим учасником особисто та повідомлять, коли і де він зможе пройти пробне ЗНО. >>

  • Коли все це розтане...

    Маси снігу, які «осіли» в Україні, швидко не розтануть, заспокоює директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. До речі, завдяки такій великій кількості снігу потепління не буде таким відчутним. Стабільне тепло, за прогнозами синоптиків, прийде лише у першій п’ятиденці квітня. А «покращення» наставатиме з 30 березня. «Температура більш–менш суттєво підвищуватиметься, але ми не чекаємо стрімкого зростання температури, — каже пан Кульбіда. — Все–таки це буде повільний процес». >>

  • Лелеки ще принесуть щастя

    «Необізнані» зі штормовими попере­дженнями рятувальників, лелеки повернулися з теплих країв на Прикарпаття, керуючись століттями апробованим графіком, i несподівано для себе опинилися в епіцентрі негоди. На щастя, люди не кинули птахів напризволяще. >>

  • «Небезпека лише додала мені сил»

    Іменний годинник, великий торт у формі футбольного м’яча та почесну грамоту особисто вручив чотирнадцятирічному підлітку з села Токарівка начальник управління МНС у Херсонській області Віталій Кропивницький. Його тезка, дев’ятикласник Віталій Коломієць, ризикуючи життям, зумів витягти з палаючого будинку чотирьох людей: 83–річну бабусю, дво– та трирічного полемінників, а також допоміг вийти 21–річній сестрі. Тепер Віталика номінують на звання «Герой–рятівник року». >>

  • «Нас крутило, немов у м’ясорубці»

    Як повідомили iнтернет–джерела, приблизно опівночі з 31 серпня на 1 вересня під Дніпродзержинськом сталася страшна аварія, внаслідок якої мікроавтобус із людьми тричі перевернувся. Двоє пасажирок загинули.

    Проте, як вдалося з’ясувати автору цих рядків, все сталося не зовсім так. І насамперед — місце аварії «під Дніпродзержинськом» не можна назвати навіть з натяжкою. Біда сталася на шляху з міста Прометея — під віадуком автомагістралі Кривий Ріг — Дніпропетровськ, на яку «Мерседес–спринтер» мав вирулювати, здійснивши лівий поворот. Однак авто у поворот не вписалося і покотилося шкереберть, тричі перевернувшись. >>

  • Двічі в одну річку не ввійдеш?

    Жахлива повінь на Західній Україні, яка зруйнувала тисячі будинків, мостів, доріг, забравши людські життя, й досі нагадує про себе незакінченим будівництвом, моральними й матеріальними збитками, людськими трагедіями. Про наслідки повені та хід ліквідації липневої стихії періодично звітують керівники області та інші відповідальні особи. Незважаючи на вагомі успіхи в царині ліквідації, ще залишається багато недоробленого і недофінансованого. >>