Буде й на нашій вулиці свято

Листопад традиційно приносить свято тим, хто господарює на полях і на фермах, хто доглядає сади, вирощує хміль, плекає лозу, приносить у кожну оселю хліб і до хліба, хто зміцнює добробут України. Та навіть напередодні Дня працівника сільського господарства важко забути цьогорічні втрати та прорахунки. Бо якщо кажуть, що життя — це зебра, де чорна смуга чергується з білою, то цього року селянам довелося іти чорною й по вертикалі. За 2003-й, найневрожайніший за кілька десятиріч, рік, втратило не лише село, а й усі ми, бо не знайти жодної людини, яка прямо чи опосередковано не була б пов'язана з аграрною галуззю. А значить, люди, які вистояли, які посіяли наступний урожай, гідні подвійної подяки і пошани.

«Чехарди» не буде

На церемонії вручення державних нагород iз нагоди Дня працівника агропромислового комплексу найбільший подарунок Леонід Кучма зробив аграрному блоку уряду — запевнив, що вважає недоцільним звільняти віце-прем'єра Івана Кириленка та міністра агрополітики Сергія Рижука, а також ліквідовувати посаду сільського «віце». Тобто фактично спростував поширену «Інтерфаксом-Україна» інформацію про те, що кадрових пертурбацій у зв'язку з перманентною лихоманкою на зерновому та хлібному ринках не уникнути і що деякі з них були погоджені на засіданні Кабміну позаминулої п'ятниці.

Мінус зміниться на плюс

Припертий до стінки уряд нарешті здався і пішов на контакт із пекарями, імпортерами зерна й сільгоспвиробниками, щоб виробити стратегію спільних дій і погасити «лихоманку» на хлібному ринку. Перша принципова домовленість втішна для виробників і болюча для споживачів: ціни на масові сорти хліба піднімуться копійок на 30 навіть там, де їх досі вдавалося тримати. Це лише один із наслідків понеділкової постанови Кабінету Міністрів і позавчорашнього підписання Меморандуму про співробітництво, який від імені уряду віце-прем'єр Іван Кириленко погодив із керівниками Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, Української зернової асоціації, об'єднання «Укрхлібопром» і Всеукраїнської асоціації пекарів. Загалом же сторони взяли на себе зобов'язання уникнути різкого підвищення цін і забезпечити країну достатньою кількістю продовольчого зерна та хліба.

Продовольчий колапс—2003

Продовольчий колапс—2003

До ситуації, що склалася на хлібному ринку, коли паляниці якщо не дорожчають, то зникають з полиць, призвели помилки нинішнього і попереднього урядів, переконаний народний депутат Віктор Ющенко, який очолював Кабінет Міністрів у 1999—2001 роках. «Сьогодні можна говорити не про кризу сільського господарства, а про кризу сільськогосподарської політики», — заявив лідер «Нашої України» учора на прес-конференції. За його словами, непослідовна та непрофесійна експортно-імпортна політика останніх 14 місяців позбавила Україну продовольства, а бюджет — надходжень, обійшовшись платникам податків понад 2,2 мільярда гривень прямих витрат.

Шуро, сушіть сухарі!

Шуро, сушіть сухарі!

За останні два тижні хліб в Україні подорожчав на 20—30 копійок. Місцями, як-от в Ужгороді, ціни сягали взагалі аж трьох гривень. І рано тішитися, якщо вашу область загальноукраїнська тенденція оминула — значить, місцеві пекарі тримаються з останніх сил, які ось-ось мають здати. Хвиля подорожчання шириться стихійно і безпосередньо залежить від волі місцевої влади, оскільки центральна (Кабмін) досі воліла за краще відмежуватися від соціально вибухової проблеми. Щоправда, учора в уряді Януковича під головуванням першого віце-прем'єра Миколи Азарова відбулася нарада з хлібного питання. На якій, однак, не домовилися ні до чого кращого, ніж повернутися до цієї теми пізніше — після восьмого листопада. Тим часом, схоже, на цей раз аграрним керманичам не втриматися в кріслі. Як повідомило «Інтерфаксу-Українi» інформоване джерело в КМУ, віце-прем'єр з питань АПК Іван Кириленко незабаром може піти на пониження — у «сільські» міністри. Тоді як міністра агрополітики Сергія Рижука відпустять на голову рідної Житомирської облдержадміністрації.

Впіймайте «кандьорщика»

Впіймайте «кандьорщика»

Постійні читачі «УМ» пам'ятають публікацію нашої газети про непрості екологічні умови, в яких живуть мешканці села Довжик Липоводолинського району Сумської області, що сусідує з полтавським Куличихінським нафтогазовим родовищем. Того самого, навколо якого в колодязях замість води люди черпають газоконденсат — «кандьор». У результаті публікації на запит обраного від Липової Долини нардепа Івана Рішняка, НАК «Нафтогаз України» відреагував на статтю черговою перевіркою.

Засудити Козаченка допоможуть 580 свідків?

Засудити Козаченка допоможуть 580 свідків?

Учора Печерський районний суд міста Києва почав розглядати кримінальну справу проти аграрного віце-прем'єра часів уряду Кінаха Леоніда Козаченка. На першому засіданні прокурори встигли зачитати приблизно шосту частину довжелезного обвинувального висновку, який розтягся на понад 800 сторінок. Як уже повідомляла «УМ», слідство проти екс-«віце» Генпрокуратура закінчила у травні, звинувативши колишнього високопоставленого чиновника у зловживанні службовим становищем, сприянні експорту зерна за заниженими цінами, а також в одержанні хабара від двох іноземних компаній під час перебування на посаді гендиректора СП ЗАТ «Украгробізнес».

Вибір «АПУщених»

У суботу Аграрна партія України обрала нового голову. Михайло Гладій добровільно-примусово склав свої повноваження і запропонував «по-дружньому» передати партійне крісло нинішньому віце-прем'єру з питань АПК Іванові Кириленку. «Я виконав свою місію, далі організацію повинна повести людина, яка має більший політичний досвід», — сказав Михайло Васильович і криво посміхнувся.

«Соціальні» — тільки три хлібини

Схоже на те, що в Одесі незабаром повториться продовольча «картина» 90-х років. Пам'ятаєте, як колись у магазинах, коли ми купували «одну хлібину в одні руки»? Одесити вже мають нагоду згадати «лімітні» покупки, позаяк у місті вводять норми на придбання хліба. Через те, що деякі сорти хлібобулочних виробів в Одесі різко підскочили в ціні, а вартість інших не змінилася, керівництво «Одеського короваю», побоюючись вивозу з області хлібопродуктів, вирішило продавати один буханець в одні руки. Мовляв, це необхідний крок проти спекуляції на хлібові.
Як повідомляє «Оглядач», досі в Одесі найбільше купували «Обідній» сорт хліба — з борошна вищого гатунку. Але з четверга він подорожчав на третину. Тож народ різко переключився на інші сорти хліба — «Дарницький» і «Переяславський», які коштують стільки, як і раніше, завдяки тому, що їх виробництво дотує міська влада. Зрозуміло, що за таких умов паляниці просто змітали з прилавків.
Поки що це — лише одеське «ноу-хау». Проте незабаром тамтешню практику можуть повторити й у інших облцентрах. Як повідомив учора міністр аграрної політики Сергій Рижук, влада нарешті визначилася із так званими «соціальними» сортами хліба. Відтепер уряд адмініструватиме ціни лише на три види «продукту № 1» — «Український», «Дарницький» і батон.

1031-й прорахунок уряду

Не все гаразд в аграрному «королівстві». Таке враження, що по Хрещатику, 24 (як і по сусідній вулиці Грінченка) «гуляє» сліпа мітла, яка виганяє, кого сама хоче. Принаймні останні кадрові пертурбації дивують навіть старожилів Мінагрополітики, не кажучи вже про людей, геть не посвячених в аграрну «кухню». Як повідомляла «УМ», на минулому тижні «відставили» першого заступника міністра агрополітики Юрія Лузана. Кажуть, що Рижук, як і його заступники, дізналися про рішення Банкової просто на нараді — хтось заніс і озвучив роздруківку з повідомлень ЗМІ про призначення замість Лузана харків'янина Миколи Безуглого.