Народ проти Хорошковського

Вивело людей під Головне управління спецслужби у місті Лева затримання директора Музею «Тюрма на Лонцького», історика Руслана Забілого. Обурились не лише його соратники, а й громадські діячі, представники політичних партій та громадських організацій. Вони ж і провели імпровізоване віче, висловивши категоричний протест проти затримання і «берієвських спецслужб». Не менш красномовними були й гасла пікетувальників: «СБУ, займайтесь безпекою, а не історією», «Хорошковський — послідовник Берії», «ЗахисТИ: історію, сучасне, майбутнє», «Будуєте нову країну чи нову зону?», «СБУ = НКВС?».

Ще один упав... на смерть

Починає «рухатися» стара справа хлопця, загиблого у райвідділі міліції наприкiнцi липня. Містом шириться черговий скандал, адже після ночі в райвідділку помер молодий чолов’яга Михайло Стадник. Попервах районна прокуратура відмовила в порушенні кримінальної справи: мовляв, «унтер–офіцерова вдова сама себе випорола». Але завдяки реакції батьків, котрі не склали рук, у справу втрутилася обласна прокуратура.

«Чорна» дипломатія

У Львові триває скандал навколо нового приміщення консульства Польщі. Будівельники вимагають грошей, які буцімто завинили їм польські дипломати, а поляки запевняють, що нічого не винні. У протистояння довелося втручатися навіть представникам Державної служби охорони, які взяли під свій «патронат» майже добудоване приміщення консулату на вулиці Івана Франка, 87. Адже дипломатична установа — це не лише кам’яна «коробка», а й складний механізм, нашпигований електронним устаткуванням, включно із системами «антипрослушки».

А за церкву — відповіси!

Днями на світ Божий з’явилася інформація про скандал на церковному ґрунті. Архієпископ Львівський і Галицький Української православної церкви (Московського патріархату) Августин звинуватив голову Львівської облради Мирослава Сеника в тяжких релігійних гріхах. Відтак, якщо вірити православному ієрарху, він через власне обурення навіть залишив урочисту академію, котра проводилась iз нагоди річниці Незалежності України. За словами Августина, чільник Львівщини, якого він «раніше знав як цілком нормального і тверезого політика, досить несподівано закликав присутніх підтримати «національні церкви», до яких відніс лише Греко–Католицьку та Українську православну церкву Київського патріархату.

«У нiй було щось згори...»

«У нiй було щось згори...»

Наталія Шухевич, рідна сестра головнокомандувача УПА Романа Шухевича, прожила унікальне життя. Після радянських концтаборів вона вийшла заміж за репресованого балкарця Муталіфа Геграєва, з котрим прожила надзвичайно щасливі 63 роки, попри все шаленство навколишньої гебешної системи. Незважаючи на шлюб із мусульманином, не зреклася своїх поглядів ані релігійних, ані національних чи політичних. На превеликий жаль, покійна Наталія Шухевич за дисидентською звичкою не полишила жодних архівів та спогадів по братові. Сьогоднi виповнюється пiвроку з дня смертi Наталії Йосипівни, яку поховали на Личаківському цвинтарі у Львові. Ми публікуємо унікальні спогади її чоловіка Муталіфа Геграєва, передані «УМ» похресниками панi Наталi Еркеном та Ольгою Аймурзаєвими. Саме вони допровадили її останки з Кавказу аж до львівської церкви Святого Андрія.

Пам’ять і шана

24 серпня у селі Юшківці, що на Львівщині, відкриють Музей голови проводу ОУН, засновниці Конгресу українських націоналістів та народного депутата України трьох скликань легендарної Ярослави Стецько. Вона була дружиною Ярослава Стецька — соратника Степана Бандери; її чоловік очолював Антибільшовицький блок народів і був головою проводу бандерівського крила ОУН. Пані Слава після смерті чоловіка очолила АБН i долучилася до організації Європейської Ради Свободи.

«Рогата» ферма

«Рогата» ферма

У мальовничих селах на околицях Судової Вишні, що на Львівщині, подружжя Віллемів добре знають: «Якщо вам до козячої ферми, то вам туди». Українка Марія та франкофонний бельгієць Бернар Віллем є справжніми українськими фермерами. Одними з небагатьох, хто не представляє прихований капітал. Це подружжя любить тварин і вміє з ними поратись «за останнім словом науки». На відміну від українських тваринників, вони елегантно вбрані. Такі собі європейці у безкраїх українських чорноземах...

Хто з хрестом прийде, той пензлем і дістане

Цілком нейтральна молодіжна акція в райцентрі на Львівщині викликала неадекватну реакцію з боку вірних Московського патріархату. Кілька днів тому місцева молодь до приїзду в Дрогобич директора департаменту УЄФА з організації заходів футбольного чемпіонату «Євро–2012» Лукаса Акермана вирішила розмалювати в’їзну дорогу до міста контурами історичних пам’яток та будівель. За кілька годин на асфальті постали впізнавані обриси ратуші, різних храмів та синагоги.

Пропалі грамоти

Ця резонансна справа почалася ще у 2004–му, коли у Львівському національному музеї забракло п’яти стародруків XVI—XVII століття. Тоді музейники не були певні, що це крадіжка — списували все на ремонт, припускаючи, що стародруки могли десь просто перепакувати. Як розповів «УМ» речник обласного управління МВС Львівщини Денис Харчук, 2005 року за фактом зникнення стародруків працівники Галицького районного відділу міліції порушили кримінальну справу. За інформацією «УМ», розслідування трохи затихло, оскільки музейники мали дати остаточний висновок звірки архівів. Але саме це призвело до нового скандалу, адже з’ясувалося, що зникли не п’ять книг, а близько 40! За словами, Дениса Харчука, слідство за фактом зникнення поновлено, слідчі та оперативники провадять бесіди з працівниками музею.

«Наша Україна» візьме на щит Шухевича і Вакарчука?

До місцевих виборів, що відбудуться 31 жовтня, «Наша Україна» хоче підійти модернізованою, із новим обличчям. Позавчора відбулося чергове засідання президії львівської обласної організації «НУ». Як розповів «Україні молодій» народний депутат від «Нашої України» Андрій Парубій, уже тривають переговори з низкою громадських організацій патріотичного спрямування про залучення їхніх активістів до списків «НУ».