Завдання — вистояти!

Завдання — вистояти!

Учора Україна відзначила 19–ту річницю своїх Збройних сил. Саме країна, а не лише армія, адже День армії — народне свято. Для когось днем українського війська є козацька Покрова, старші люди тримаються радянського 23 лютого, але 6 грудня таки бере своє, й цього дня щороку чоловіки та юнаки отримують дедалі більше вітань, традиційно — незважаючи, «служив чи не служив». Для самих Збройних сил є речі змінні й незмінні. Перші — це політична погода, орієнтир «блоковість–позаблоковість», «НАТО—Росія», другі — це стабільне ось уже 19 років недофінансування, відсутність нової зброї та спорядження, низькі зарплати й безнадійні черги на квартири.

Кінець поневірянь?

Готовність єдиного українського підводного човна «Запоріжжя» становить 85—90 відсотків. Про це заявив після оглядин субмарини міністр оборони Михайло Єжель. «Вже у найближчому майбутньому підводний човен «Запоріжжя» стане повноцінною бойовою одиницею. Сьогодні ремонтні роботи практично завершені і наступний етап — це швартові випробування», — сказав міністр.

На чужих помилках

На чужих помилках

Поки реальні терористи й контрабандисти «сидять по норах» чи принаймні не ризикують нариватися на з’єднання кораблів НАТО, які на Середземному морі проводять операцію «Активні зусилля», моряки з українського корвета «Тернопіль» використовують нагоду для навчань. Так, днями на кораблі відпрацьовували відбиття нападу швидкохідного катера з терористами на борту. Нагадаємо, «Тернопіль» вирушив на «Активні зусилля» у «Середземку» ще 7–го листопада, його 45–денне патрулювання в районі острова Крит наближається до завершення.

Захід без меланжу

Захід без меланжу

Меланж — рідкий ядовитий окислювач пального для радянських бойових ракет, готують до вивезення з бази під Радеховом, що на Львівщині. Ще з 60–х років тут зберігається майже три тисячі тонн меланжу. Після того, як його вивезли з території Вінницької та Івано–Франківської областей, надійшла черга Львівської, згідно з угодою Україна — ОБСЄ (Організація з безпеки та співробітництва в Європі) щодо утилізації запасів меланжу. Цього тижня 215 тонн меланжу викачали зі сховищ, перевірили та підготовили до відправлення в Росію на утилізацію. Повністю Радехів звільниться від меланжу впродовж першої половини 2011 року.

Михайло Єжель: Озброєння має бути нове й українське!

Михайло Єжель: Озброєння має бути нове й українське!

Відомо, що українське військо стоїть на межі: відступати нема куди, започатковані перехід на професійну армію та переозброєння треба проводити далі. Новонабутий позаблоковий статус не лише не скасовує цього, навпаки — потрібна нова зброя, професійний боєць із вищою зарплатнею. Міністр оборони — свого роду заручник цих завдань. Він відповідальний за них, але залежний від волі вищого керівництва держави, особливо від фінансування, яке отримують Збройні сили. Про плани з підвищення зарплатні військовослужбовцям, прийняття на озброєння нової вітчизняної зброї та про те, як підвищити престиж армії в суспільстві — читачам «УМ» розповідає міністр оборони Михайло Єжель.

Прорив на БТРах

Прорив на БТРах

Як відомо, США щедро фінансують озброєння армії й поліції «посаддамівського» Іраку. Щедро, але економно, тож закуповують не дорогу західну техніку й зброю, а в рази дешевшу, зокрема й українську. Завдяки підписаному торік контракту, бронетранспортер БТР–4 виробництва Харківского заводу імені Малишева може стати чи не найпродаванішим у світі українським зразком озброєння. Ірак отримає понад 400 БТР–4, Македонія має намір виготовити 200 цих бронетранспортерів у себе, за ліцензією, у дещо зміненій комплектації, пасе задніх Україна — наші Збройні сили поки що можуть дозволити собі замовити лише десять вітчизняних БТР–4. Більше півтисячі машин — це солідний вихід на світову арену нового зразка зброї, що виявить на практиці всі плюси й мінуси БТР–4.

«Сі Бриз» по осені готують

Цього тижня в Одесі, у гарнізонному Будинку офіцерів, розпочалася конференція з планування наступного українсько–американського навчання Військово–Морських сил «Сі бриз–2011». Плануватися, окрім українців та американців, приїхали військові моряки тих країн, які вже оголосили про свою участь у наступному «Сі Бризі»: Азербайджану, Грузії, Канади, Македонії, Молдови, Німеччини, Туреччини та Франції.

Лише досвід — і жодної зброї

Днями міністр оборони України Михайло Єжель відвідав Грузію і зустрівся зі своїм колегою Бачаном Ахалая. Це перша українсько–грузинська зустріч такого високого рівня у військовій сфері після зміни влади в Україні. І хоч вона відбувалася на тлі знов роздутого в Києві скандалу щодо продажу української зброї Грузії перед російсько–грузинською війною 2008 року, міністри спілкувалися дружньо і стримано. Однак про можливість дальших закупівель Грузією української зброї не говорили, лише про реформи і співпрацю. Бачан Ахалая дипломатично ухилився від питання про торгівлю зброєю: «Про якісь окремо взяті суми важко говорити у цьому форматі. Можу лише сказати, що в нас прекрасні перспективи відносин. Ми обмінюємося досвідом iз низки напрямів, обговорюємо реформи у військовій сфері, співпрацю у сфері військової освіти».

Важко в навчаннi, легко в Африцi

Важко в навчаннi, легко в Африцi

Наприкінці жовтня має пройти сертифікацію 14–та ротація 56–го окремого вертолітного загону Збройних сил України у складі місії ООН в Ліберії. Присутність в Ліберії дає українським вертолітникам дорогоцінну льотну практику, та ще й у складних умовах. Тож армійські пілоти вертольотів Мі–8 та Мі–24 — одні з найдосвідченіших професіоналів у ЗСУ. Попри відносно мирну обстановку в цій країні, підготовка до поїздки в Ліберію — це повторення усього пройденого. Пілотування над океаном і джунглями, експлуатація техніки в умовах тропічної спеки чи навпаки — сезону дощів, стрибки з парашутом на воду й евакуація постраждалих iз морської поверхні, а за потреби — оборона від нападу «збройних формувань», для цього треба бути «профі». Непідготовленість може коштувати життя, твого і товаришів.

Наші йдуть

Наші йдуть

Україна приєднається до бойової тактичної групи країн Євросоюзу «ХЕЛБРОК», до якої входять військові підрозділи Греції, Болгарії, Румунії та Кіпру. Про це заявив начальник Генштабу Збройних сил України, генерал–полковник Григорій Педченко після зустрічі з головою Військового комітету Євросоюзу, генералом Хаканом Сиреном, у минулий четвер. За словами генерал–полковника Педченка, в Україні під «ХЕЛБРОК» створять підрозділ у складі до 100 морських піхотинців і 10 штабних офіцерів. За потреби, для її перекидання задіюють літак Іл–76 з екіпажем, передає УНІАН.