Стояв тролейбус №5

У п'ятницю близько першої години дня в Києві на тролейбусній зупинці біля метро «Шулявська» (сюди виходять вікна редакції «УМ») повністю згорів тролейбус, що їхав по маршруту №5. За розповідями очевидців, тролейбус зупинився, із невідомих причин водій висадив усіх пасажирів (зупинка не була кінцевою) і пішов у депо. Через лічені хвилини у тролейбуса загорілося колесо, і дуже скоро вогонь перекинувся у салон і на дах.

І впаде «Красний Октябрь»

І впаде «Красний Октябрь»

Що є головною прикрасою новорічної ялинки? Кожна дитина відповість, що зовсім не різнокольорові скляні кульки і навіть не зірка на маківці, а цукерки. Обов'язково шоколадні, адже на новорічному столі, тим більше на ялинці, все повинно бути найкращим і найсмачнішим. Благо, нестачі солодощів на прилавках магазинів у останні роки не спостерігається. Внутрішній ринок ласощів всезнаюча статистика оцінює в мільйон тонн щорічно. Отже, неважко підрахувати, що українці в середньому з'їдають по 20 кілограмів солодкої продукції щорічно. Не так уже й багато. Звичайно, дехто (знаю по собі) спроможний за рік ковтнути і центнер цукерок. От для таких ласунів виробництво печива-цукерок-тортиків з кожним роком в Україні невпинно зростає. Такі реалії ринку: збільшення попиту викликає відповідну пропозицію.

«Найкращий подарунок»

«Найкращий подарунок»

Зазвичай перед Новим роком доводиться ламати голову над подарунком рідним та близьким, адже треба пригадати смаки та вподобання кожного. Звичайно, аби не прогадати, найкраще презентувати гроші, проте зробити це елегантно і тактовно. Цього року проблему вибору подарунків допоміг вирішити ПриватБанк. Завдякі новій пластиковій картці, яка так і називається — «Найкращий подарунок», — відтепер кожен може ощасливити близьких та друзів цінним подарунком.

А на ранок вони прокинулися...

А на ранок вони прокинулися...

З 1 січня сумлінні платники податків — фізичні особи — сплачуватимуть 13 відсотків податку замість теперішньої ставки, що має «вилку» вiд 10 до 40 відсотків. Для фізичних осіб також вводиться норма соціальної пільги: ті, чий щомісячний прибуток не перевищує 510 гривень, матимуть «податкову знижку» розміром у 30 відсотків від діючого розміру мінімальної зарплати. Урядовці сподіваються, що таким чином вдасться знизити податковий тиск і, як наслідок, вивести з тіні частину зарплати, відповідно, збільшити надходження до бюджету. Минулого 2002 року фактичні надходження до держбюджету за рахунок податку з громадян становили 10 мільярдів 823 мільйони гривень, цього — 2003 року, — за планами, вони складуть 11 мільярдів 883 мільйони.

Де п'ють, там і продають

Де п'ють, там і продають

Якщо де, як і з ким зустрічати новорічні та різдвяні свята часто визначається в останню хвилину, то списки чого і скільки брати спиртного на душу одного зустрічаючого зазвичай складаються чи не з 1 вересня. Цього року напередодні затяжної «пиятики» виробники алкогольної продукції обіцяють порадувати своїх клієнтів якщо не асортиментом, то точно «валом» продукції. За даними асоціації СОВАТ, що об'єднує виробників та продавців алкоголю й тютюну, цьогоріч у державі буде випущено 17 мільйонів декалітрів міцних напоїв, що на чотири мільйони більше, ніж минулого року. Отже, цього року українці вип'ють 340 мільйонів півлітровок. Проте навіть такою кількістю горілки та коньяків усю державу не заллєш, вважається, що за рік українці споживають удвічі більше спиртного.

Обережно, фальсифікат не відступає

Урядовці разом із податківцями невдовзі проаналізують практику видачі ліцензій на виробництво і торгівлю спиртом та алкогольними напоями, а також розглянуть доцільність введення додаткових елементів захисту акцизних марок, зокрема, з'ясують, чи так уже обов'язкого «клеїти» на них голограми. Відповідне доручення надав Кабінету Міністрів та Державній податковій адміністрації Леонід Кучма.

«Дзержинка» — продано!

Слідом за українською енергетикою «з молотка» пішли і гіганти промисловості. Так, Фонд державного майна продав блокуючий пакет акцій (98,81 відсотка) ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського» корпорації «Індустріальний союз Донбасу», що одержала перемогу на «прозорому» конкурсі. Задоволення у вигляді потужного виробника чавуну, сталі та металопрокату обійшлося «ІСД» у 710 мільйонів гривень при стартовій ціні в 587,1 мільйона.

Не жити без жита

Не жити без жита

Якщо звичайний білий хліб, хоч і дорогий, у магазинах можна придбати без проблем, із житніми паляницями пощастило менше. Справа в тому, що випікання хлібинок «Українського» із вмістом житнього борошна, тих самих, що їх із нетерпінням чекають у кожному селі (бо «чорний» хліб, як його називають у народі, надзвичайно смачний, а в райцентрах його досі пекти не навчилися...), невпинно зменшується через малі запаси житньої сировини. Продавці у хлібних магазинах зізнаються, що зараз сорти житніх хлібів, зокрема, «Українського» та «Бородинського», завозять меншими партіями, ніж раніше, тому в більшості магазинів увечері його придбати неможливо.

Тест на живучість

Тест на живучість

Сергію — 36 років. Він живе з дружиною в невеликому селі непoдалік Вінниці, виховує двох дітей і формально ніде не працює. Хоч насправді вся його родина гарує з ранку до ночі, вирощуючи на 20 сотках по два урожаї капусти, помідорів та огірків, які возять продавати то на Київ, то на Харків, то аж у Росію — в залежності від кон'юнктури ринку, тобто ціни, яку за ці овочі пропонують. На той рік підприємець розширюватиметься: забрав із господарства мамин земельний пай, щоб посіяти в полі городину — моркву і буряки.

При цьому офіційно фермерське господарство він не реєстрував, бо законодавством дозволено працювати, не створюючи юридичну особу, а просто приєднавши ділянку до присадибного господарства. Відтак вінничанин заробляє, не платячи жодних податків, окрім земельного. Таким дрібним господарям, як він, влада повинна була б допомагати ставати на ноги, а насправді в Києві й на місцях тільки й шукають шляхів, як би отримати зиск із молодих та підприємливих. І, як не дивно, знаходять відповідні схеми.

Гасіть світло!

Гасіть світло!

Український уряд дав неофіційне «добро» на російську енергетичну експансію на Україну. Про це вчора офіційно заявив голова правління Російського акціонерного товариства «Єдині енергосистеми Росії» Анатолій Чубайс, якому все-таки вдалося зустрітись із Президентом Кучмою та Прем'єром Януковичем. «Головне, про що ми домовились, — другий етап масштабного співробітництва в енергетичній галузі між Україною і Росією», — радісно повідомив Анатолій Борисович. А для радості у росіян є підстави, адже «масштабне співробітництво» — це фактично скупка контрольних пакетів акцій десяти вітчизняних обласних енергогенеруючих компаній, що загалом становлять третину енергоринку держави. За словами головного російського «енергетичного короля», «ЄЕС Росії» спершу мають скупити пакети від 16 до 100 відсотків акцій з подальшим доведенням їх до контрольних у всіх десяти обленерго.
Чубайс повідомив, що енергетична Росія має неабиякі плани на українську енергетику. «Ми не фінансові спекулянти, які сьогодні купили акції дешево, а завтра продадуть дорого», — запевнив він. Всупереч відомому прислів'ю «У чужий монастир зі своїм статутом не ходять», слідом за придбанням контрольних пакетів акцій (після чого «енергетичний монастир сміливо можна буде називати своїм)«ЄЕСР» планує впровадити там свій менеджмент та інвестувати у розвиток української енергетики чималі гроші. Щоправда, про суму інвестицій мова на вищому рівні поки що не заходила, так само як і про загальну вартість угоди. Як повідомив Анатолій Чубайс, домовленості досягнуто лише з принципових питань: по процедурі і порядку проведення угоди.