Трагедії Холмщини

Трагедії Холмщини

«А в нас удома...» — часто з сумом зауважувала моя мама Ольга Морокішко, переселенка з Холмщини, згадуючи якісь події, звичаї чи святкування. Пам’ятала, якими солодкими були черешні в їхньому садку, смачною вода із джерела на лузі, як п’янко пахли липи, посаджені ще прадідом.

Голод комунізму

Голод комунізму

Після 1918 року українці стали заручниками божевільної ідеї. Ця ідея — комунізм. Щоб реалізувати цю утопію на теренах планети, тоталітарна влада влаштувала Голодомор в Україні. Історія цього геноциду є важливою для світу. Адже він був вчинений, бо українці опиралися поширенню «світової революції», що мала встановити в усьому світі режим червоного терору.

В гостях у Садиків

В гостях у Садиків

Коли зараз по кілька разів на день можна чути про події у Сирії — згадується власна присутність у цiй країнi. Очевидно, тоді також підримували аль-Ассада, але Хафеза — батька нинішнього президента. В ті часи майже в кожному поході ми заходили в сирійські порти, і практично вся техніка, яку бачив там, була радянською.

Більше, ніж українець

Більше, ніж українець

Голова Київського мiськвиконкому Іван Савич Шевцов щойно закiнчив прийом громадян. Вiн викликав службовий автомобiль, аби поїхати додому. Раптом дверi кабiнету вiдчинилися i секретарка мовила розгубленим голосом: «До вас письменники...»

Повернення Петра Калнишевського

Повернення Петра Калнишевського

Я відкрив для себе Петра Калнишевського 1967 року, коли юним науковцем Роменського краєзнавчого музею знайшов у звалищі церковних фондів коштовне Євангеліє з дарчим написом. Його Петро Калнишевський подарував церкві рідного села Пустовійтівка. Я тоді надрукував статтю про останнього кошового та його подарунок.

Так починалася війна

Так починалася війна

У радянській історіографії початком Великої Вітчизняної війни значилося 22 червня 1941 року, коли «ворог віроломно порушив кордони СРСР». Довгий час цей період вивчали винятково за міфами. І все менше лишається людей, які на власні очі бачили ТУ війну. Такою, яка вона була.

Написаному вірити

Написаному вірити

Вони не давали вмирати надії... Надії на кращу долю України — вільну, квітучу, незалежну, соборну і щасливу.

Вони несли правду... Правду про життя в Україні, долю простого люду, його знехтувані права і злочинні дії влади.

Історія в пісні

Історія в пісні

Нещодавно d конференц-залі Національної спілки письменників України відбулася презентація книжки Вадима Пепи «Перед очима істини». У своєму історично-науково-публіцистичному екскурсі Вадим Іванович розповідає про витоки і древність української мови.

«Хто війну тямить, той кликати її не буде»

«Хто війну тямить, той кликати її не буде»

Мальовничому поліському селу Хотешів, що розкинулося на півночі Волині, судилося увійти в українську історію багатьма непересічними подіями, дуже часто трагічними. Їхніми свідками сьогодні є мовчазні, почорнілі від років дерев’яні хрести й важкі надгробки на місцевому кладовищі.

Геноцид без визнання?

Геноцид без визнання?

Яким словом назвати насильницьке виселення цілого народу з його етнічних земель, у результаті чого понад третина етносу загинула? Трагічною помилкою радянського уряду? Перекосом у національній політиці СРСР? Просто — депортацією та й годі? Чи геноцидом? За останні два десятиліття і кримськотатарські, і власне українські історики та правознавці дійшли висновку: таки геноцидом, за всіма його ознаками.