Земля обіцяна, заробітчанська...

Земля обіцяна, заробітчанська...

Про сучасне українське заробітчанство за кордоном написано чимало журналістських статей і знято не менше телерепортажів. Є непогана поезія наших трудівниць в Італії. Однак прозових творів на цю тему небагато. Напевно, у жодного серед мільйонів наших заробітчан ще не було часу сісти й написати книгу про труднощі і радощі «закордонного щастя». Виняток становить хіба Марина Левицька з відомою англійською «історією про трактори». Про слабке опрацювання теми закордонних заробітків у мистецтві вже давно говорив Юрій Андрухович. «Порожня ніша хорошого, якісного репортажу на ризикованому, неоднозначному матеріалі. Уже давно можна було б написати серію репортажів про наших нелегалів–заробітчан, скажімо, у Празі. Затесатися в їхнє середовище, ходити з ними, шукати роботу, жити в комуналках...», — казав письменник ще вісім років тому в одному з інтерв’ю. Тим часом за цю роботу беруться іноземці — представники «приймаючих народів».

Українці в зоні облави

Українці в зоні облави

Сотні поліцейських, перевірка документів, десятки затриманих. Так увечері минулої п’ятниці почалася операція «контролю» гуртожитків, транспорту, будівництв, нічних та гральних клубів і багатьох інших місць Праги, які відвідують іноземці. Поліція зосередилася на пошуках робітників з–за кордону, передусім з України та інших східноєвропейських країн, які працюють чи перебувають у Чехії нелегально. Уже в перший день було затримано кілька десятків нелегалів та розшукуваних осіб.

Буря в словацькій склянці

Буря в словацькій склянці

Парламентські вибори у Словаччині відбулися за «чеським сценарієм». Як і за два тижні до того в Чехії, у соціалістів «украли перемогу» правоцентристи. Результати волевиявлення були позначені подвійною бурею: природною (сильний вітер пошкодив подачу електроенергії у Статистичне бюро — місцевий центрвиборчком) і політичною, адже підсумки виборів виявилися зовсім не такими, як передбачали соціологи.

Дякуємо, ідіть геть!

Дякуємо, ідіть геть!

Патовій ситуації в чеській політиці покладено край. Як уже повідомляла «УМ», на виборах до Нижньої палати парламенту більшість голосів отримали три правоцентристські партії, дві з яких є фактично новачками у великій політиці. Соціалісти, яким усі соціологічні служби ще кілька місяців тому пророкували переконливу перемогу, зазнали поразки. Незважаючи на те, що Чеська партія соціал–демократична (ЧССД) отримала найбільшу кількість голосів виборців — понад 22 відсотки, для формування уряду цього виявилося замало. Головний соціаліст Їржі Пароубек негайно оголосив про свою відставку з посади голови ЧССД, відмовився від подальшого спілкування із журналістами, а сама партія перебралася в опозицію разом із комуністами.

Новий уряд на дві третини складатиметься з нових облич. Поряд із традиційно сильним правим політичним гравцем — Громадянсько–демократичною партією (ОДС), яка набрала 20 відсотків і посіла друге місце, до коаліції увійдуть партії «ТОП 09» та «Справи громадські» («Вєці Вержейне», скорочено «ВВ») — вони вибороли, відповідно, 17 та 11 відсотків голосів. Якщо в заснованій минулого року колишнім «лідовцем», міністром фінансів Мірославом Калоусеком та екс–главою МЗС від «зелених» Карелом Шварценбергом ТОП 09 досить багато відомих особистостей, то «Справи громадські» — це переважно невідомі широкому загалу люди. Знаним є лише «обличчя» партії — її голова Радек Йон, у минулому — тележурналіст популярного комерційного телеканалу «Нова», який займався розслідуваннями. Хто керує цією силою насправді, залишається загадкою. Відомо, що це — багаті «товстосуми», зокрема остравський «вугільний барон» Зденек Бакала, деякі бізнесмени сектору безпеки та приватної охорони. Про те що у «ВВ» багато грошей, свідчила й інтенсивна та дорога рекламна кампанія партії.

Чужинцю, звільняй місце!

Чеська Республіка більше не видаватиме дозволів на працевлаштування громадянам України та інших держав, які не входять до Європейського Союзу (зокрема В’єтнаму, Монголії тощо). Таке рішення ухвалило чеське міністерство праці та соціальних відносин. Втратити роботу і право перебування в Чехії можуть навіть ті іноземці, які вже працюють у цій країні багато років — чинні дозволи вирішено не продовжувати.

Пішли за водою...

Північноморавський край Чеської Республіки внаслідок інтенсивних злив сильно постраждав. У ніч із середи на четвер рівень гірських річок Одра, Бечва та їхніх приток різко піднявся на два–три метри, вони вийшли з берегів і затопили поля, будинки, дороги та залізниці, за течією попливли припарковані автомобілі, багато будинків зруйновано. Перервано сполучення між найбільшими містами країни — Остравою, Брном та Прагою, потяги запізнювалися на десятки годин.

На заробітки — через інтернет

Упродовж червня записатися на прийом у чеське консульство для подання заявки на довгострокову візу (чи посвідку на проживання) можна буде тільки через інтернет. Спеціальну форму документа вже можна знайти за адресою www.visapoint.eu. Він замінить усі системи «запису в чергу», які існували дотепер. Як запевняє міністр закордонних справ ЧР Ян Когоут, система має забезпечити «прозорість процедури видачі віз, знизити рівень корупції, уникати посередників та штовханини в живій черзі».

«Веселі яйця» для чеського «космосу»

«Веселі яйця» для чеського «космосу»

Передвиборча кампанія в Чехії загострилася до небувалих розмірів. Лідерові опозиційної соціал–демократичної партії (ЧССД) Іржі Пароубекові молодь оголосила «яєчну війну», яка тривала понад два тижні і кульмінацією якої став позавчора надвечір мітинг біля столичної станції метро «Андєл».

Євроінтеграція за кухлем пива

Євроінтеграція за кухлем пива

Чехії, що головує в Євросоюзі, готуватися до саміту «Східного партнерства» доводилося в дуже непростих умовах. У країні панує своєрідне двовладдя: формально ще керує правий уряд (у відставці) Мірека Тополанека, а майбутній прем’єр Ян Фішер уже працює над складом нового, технократичного уряду. Чехи досі оговтуються від висловлення парламентом недовіри кабінету міністрів посеред такої важливої для країни європейської місії. Країна заклопотана тим, як провести зміну уряду безболісно і для ЄС, і для самої себе та насамперед власного іміджу. Саміт «Східного партнерства» має стати останнім важливим заходом кабінету Тополанека, і від його успіху залежить, чим запам’ятається європейцям правління чеських правоцентристів.

«Штірліци» перебрались до Богемії

Чеська служба контррозвідки (БІС) у своєму щорічному звіті за 2007 рік, оприлюдненому минулого тижня, звинуватила російські спецслужби у шпигунстві проти Чехії. Згодом цю інформацію підтвердила й військова розвідка Чеської Республіки. «Агенти Кремля через свої дипломатичні та економічні структури є традиційно найактивнішими на території Чеської Республіки, — говориться у звіті. — Вони активно намагаються викликати неприязнь громадськості до розміщення в країні системи американської ПРО. Тривають спроби отримати приховані канали впливу на державну та політичну сферу ЧР, контактувати, інфільтрувати та впливати на осіб і суб’єктів (передусім зі сфери суспільного життя, політики та мас–медіа), до яких дослухається громадська думка». Чеські контррозвідники стверджують, що метою росіян також є створення враження, що у Європі під патронатом НАТО та ЄС відтворюється нацизм і заперечення вирішальної ролі СРСР у перемозі над нацизмом у Другій світовій війні та порятунку Європи: «Російська кампанія має на меті порушити єдність ЄС та НАТО, ізолювати США чи принаймні викликати ізоляціоністські настрої».