Страх за страховки

Страх за страховки

Майже місяць серед 50 тисяч громадян України, які живуть у Чехії разом із родинами, навчаються у вузах чи займаються підприємництвом, панує переполох: поліція у справах іноземців більше не визнає страхові угоди, укладені з українськими страховими компаніями. Нібито через те, що ці папери часто або підроблені, або реально недіючі, бо укладені з фірмами, які не мають відповідних ліцензій.

Відень боїться чеського «Чорнобиля»

Відень боїться чеського «Чорнобиля»

Відносини між Чехією й Австрією, сусідами і членами ЄС, аж ніяк не можна назвати теплими та дружніми. Австрійські громадські організації за відвертого потурання влади мало не щотижня блокують прикордонні переходи між країнами, до подібних заходів збираються вдатися й чеські селяни. Відень погрожує Празі міжнародним судом. Останнім часом ситуація особливо напружена. Так, учора на кордоні з автрійського боку вишикувався велелюдний пікет з вимогою закрити Темелінську атомну станцію.

ПРО і прокляття

ПРО і прокляття

60 км на захід від Праги, в гористій лісовій місцевості, куди жителі столиці зі своїх панельних будинків часто виїжджають на уїк-енд, лежить селище Їнце. Саме воно подарувало назву одному з найбільших чеських військових полігонів, який простягнувся звідси на 40 кілометрів углиб місцевості, яка є недоступною для туристів та позначена на мапі сірою плямою. У західній частині полігону Їнце (інша назва — Брди), між містечками Пржібрам та Рокицани, планується розмістити протиракетний радар США. Зараз це тема №1 для постійних відвідувачів пивних корчм у десятках навколишніх сіл та містечок — саме їм жити поруч із частинкою американської ПРО.

Кримінальна міграція

Поліція Чеської Республіки затримала організоване злочинне угруповання, яке займалося крадіжками дорогих автомобілів та їхньою переправою в інші країни. 26 підозрюваних є переважно громадянами України, Молдови та Росії, половина з них перебуває під арештом, серед затриманих — двоє поліцейських. Банді наразі інкримінується 36 викрадень автомобілів на загальну суму близько 21 мільйона крон (88 мільйонів гривень). Про це повідомив на прес-конференції член спеціальної слідчої групи Ретеа Павел Яндак.

Новорічні випробування для заробітчанина

Сподівання, що з переселенням празького відділення поліції у справах іноземців нарешті всі проблеми владнаються, зокрема зникнуть багатогодинні черги, виявились марними. Від 21 листопада біля «Делвіти» у районі Прага 3 із раннього ранку шикуються черги із сотень людей, зокрема й українців.

Фольк із роковим і панковим напруженням

Фольк із роковим і панковим напруженням

Музиканти, які по-справжньому цінують музику як мистецтво, завжди йдуть проти течії. Вони не шукають марної слави і не хочуть стати різними «стар». Саме такими сміливо можна назвати чеський гурт «Агмед ма глад». Творити модерну рокову музику з фольклору — уже відважна річ, важко тут розраховувати на комерцію. Але творити українську музику в Чехії — це великий феномен. Невдовзі буде десять років, як «Агмеди» популяризують українську, а також інші «дивні східні» мови у Чехії та інших європейських країнах. Цікаво, що у гурті не грає жоден українець.

Доброго ранку о пів на четверту

Доброго ранку о пів на четверту

У Празі та інших містах Чехії глядачеві представлено документальний фільм про Рахівщину. Стрічка під назвою «О пів на четверту» — це продовжена версія короткометражки «Закарпатська область. Рахівський район», яка два роки тому, в рамках кінофестивалю в місті Злін, отримала першу премію у конкурсі студентського документального кіно. Її автори Штєпан Гон та Томаш Годан вирішили повернутися до теми та зняти повноцінну картину тривалістю понад годину. Тепер вона охоплює усі пори року, за яких живуть у найвищих горах України звичайні гуцули — старші і молодші, працьовиті і ледачі, питущі та ні. Зйомки протягом чотирьох років тривали в містечку Рахів та селі Лазещина на самісінькому сході Закарпаття.

Заокеанське «турне»

Завершився гучний канадсько-чесько-український «дитячий» скандал. Троє дітей канадця чеського походження Еміла Дітріха, яких викрала та кілька місяців переховувала на Прикарпаттi їхня психічно хвора мати, 38-річна чешка Романа Дітріхова, перебувають у Канаді під доглядом психолога та поліції. Мати після розлучення з чоловіком не хотіла віддати дітей під опіку батька, усупереч судовiй ухвалi, тому вирішила переховуватися в Україні.

Піна як предмет національної гордості

Піна як предмет національної гордості

Двадцять років тому комуністичний генсек Чехословаччини Василь Біляк в інтерв'ю німецькому журналу «Шпігель» сказав фразу, яка згодом стала знаменитою: «Пиво для нас, чехів, є хлібом». Часопис iз тим інтерв'ю вийшов саме 28 жовтня, у річницю проголошення першої Чехословацької Республіки у 1918 році. І дійсно: тоді чеські корчми були наповнені ренегатами, які святкували заборонений ще День державності. Біляк чи не єдиний раз за свою сумнозвісну кар'єру мав рацію: корчма та пиво нерозривно зв'язані із чеським суспільством та його реноме.

Рука Москви нишпорить у Празі

Половина із 60 російських дипломатів, які працюють на території Чеської Республіки, є працівниками розвідки. Про це офіційно заявила чеська Інформаційна служба безпеки (БІС) в оприлюдненому днями звіті за минулий рік. Агенти під російським дипломатичним прикриттям, проштовхуючи головним чином економічні інтереси РФ, сильно впливали на підготовку договору між Росією та Чехією про економічну, промислову та науково-технічну співпрацю, розповідається у звіті.