Нереальні гроші за знання

23.03.2011
Нереальні гроші за знання

На акцію протесту під Кабміном учителі прийшли зі шкільними дзвониками — аби влада нарешті їх почула. (Фото Юрія САПОЖНІКОВА.)

Учора близько семи тисяч педагогів разом зі студентами вищих навчальних закладів пікетували Кабмін, вимагаючи забезпечити працівникам сфери освіти та науки заробітну плату на рівні, визначеному законодавством. Уже з самого ранку до будинку уряду підтягнулися представники освітянських профспілок iз різних куточків держави. Щоб привернути увагу, навіть перекрили автомобільний рух по вулиці Грушевського. Однак правоохоронці їм у цьому завадили. Відтак головне гасло мітингу «Освітянам — гідну зарплату!» довелося вигукувати, облаштувавшись на тротуарі по обидва боки вулиці.

 

Львів: не заганяйте вчителів у труну!

Протестували не лише столичні педагоги, адже ситуація в освіті однаково невтішна по всій країні. Вчора делегати львівських освітян виїхали до Києва, аби допомогти своїм «братам по нещастю». Щонайменше лютий і березень львівських педагогів лихоманило, адже їх обіцяли підтримати та врятувати як не київським, то львівським коштом. Але обіцянки на хліб не намастиш. І після нещодавнього ухвалення бюджету розвитку Львова вчителі зрозуміли, що опинилися за бортом виживання.

У понеділок кілька тисяч освітян мітингували у центрі Львова попід пам’ятником Тарасові Шевченку. Вимоги прості: врятувати педагогів, яких заганяють у труну. «Освітня галузь у цілому недофінансована. Немає підвищення заробітної плати. Основні наші соціально–економічні вимоги — це перегляд бюджету на перший квартал, адже Львівщині тільки на заробітну плату не вистачає більше 50 мільйонів гривень», — розповідає мітингувальниця Марія Яцейко, голова Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки.

За словами педагогів, ситуація просто безпросвітна, адже видатки на освіту залишаються стабільними, а ціни на харчі й комунальні послуги стрімко зростають. Саме тому галицькі педагоги поїхали до Києва шукати не стільки правди, скільки заслуженої оплати праці. Адже міська влада, що гордо звітує про «ремонт дахів, вікон та басейнів» та «залучення грантів» в освітню галузь, якось не помітила, що львівським учителям немає чого їсти.

Донецьк: припиніть дискримінацію!

У Донецьку на площу імені Леніна з вимогою привести до відповідності заробітну плату вийшли близько п’яти тисяч учителів та студентів. За словами голови Донецького обласного комітету профспілки працівників освіти та науки Асі Горшкової, середня зарплата вчителів складає 42 відсотки від середньої у промисловості, тоді як за законом вони мають бути рівними. «Для оплати праці вчителів 2005 року розроблено тарифну сітку, і протягом трьох наступних років перераховували посадові ставки та оклади. Проте у 2008–му Кабмін постановою № 939 заморозив перерахування посадових окладів. Наразі не виконується Генеральна угода, яка передбачає збільшення першого розряду у зв’язку зі збільшенням заробітної плати. Перший розряд має прирівнюватися до мінімальної зарплати, але реально він не перевищує 300 гривень», — обурюється профспілковий лідер донецьких освітян.

Учасники мітингу також порушили проблему виплат стипендій студентам, розмір якої не змінювався з 2008 року. На думку представників студентства, на сьогодні стипендія має також прирівнюватися до мінімальної заробітної плати.

Мітингувальники в Донецьку ухвалили резолюцію: у разі невиконання їхніх вимог вони мають намір вступити у трудовий спір iз урядом. На вчорашню ж акцію під Кабміном Донецька обласна профспілка працівників освіти делегувала до столиці 80 своїх представників.

Крим: «класна» економія

Педагоги Севастополя пікетували міськдержадміністрацію, вимагаючи скоригувати цьогорічний бюджет і повернути регіональну доплату за класне керівництво, виділити кошти на проходження медоглядів, зберегти діяльність шкільних гуртків, відновити фінансування харчування школярів в обсязі шести гривень на день тощо. У перемовини з ініціативною групою пікетувальників вступив начальник управління освіти Сергій Круглов. Він пообіцяв зглянутися на вчительські проблеми, але не більше. Бо, мовляв, є «речі, які треба перетерпіти».

За словами чиновника, доплата за класне керівництво «тягне» на два з половиною мільйони гривень. Для бюджету Севастополя ця сума не підйомна.

На акцію до Києва Крим делегував 56 своїх представників, повідомив ЗМІ начальник інформаційно–аналітичного відділу місцевої профспілки працівників освіти і науки Андрій Волков. Кримчани разом з усіма під стінами Кабміну теж обстоювали 20–відсоткову надбавку до зарплати всіх категорій медпрацівників і поетапне підвищення розміру платні.

 • «Як тебе не любити, Києве мій!»

  Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

 • Кровна залежність

  У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

 • «По-моєму, чувак, нас кинули»

  Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

 • Конвеєр репресій

  Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

 • «Херсон» наснився

  У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>