У кого молоко на «языке»?

У кого молоко на «языке»?

Своє право використовувати на робочому місці «порнографию», тобто українську мову, працівник молокозаводу тепер намагається відстояти у Кіровському районному суді Донецька.
Молоко, кажуть, у корови на язиці. А ось у людини цей корисний продукт харчування так зветься і на «языке», і мовою. Та чого тільки в житті не буває!.. Отож на виробництві, де опікуються переважно молочною продукцією, спалахнув дещо незвичний конфлікт. Одному з представників керівної ланки молокозаводу дуже не сподобалося, що його підлеглий вперто називає молоко, сметану, кефір та все і всіх довкола виключно українською мовою. І щоб змусити україномовного підлеглого «говорить нормально», він спершу з нього привселюдно глузував. Не допомогло. Тоді навіть довелося збирати цехове засідання, на якому небораку не тільки добряче «пропісочили», а й перевели зі старшого машиніста в помічника. Правда, як це часто буває, на його ж прохання...

Мова — це валюта, що котується чи не котується на світовому ринку

Мова — це валюта, що котується чи не котується на світовому ринку

Львівський мовознавець Ірина Фаріон — кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови і прикладної лінгвістики Національного університету «Львівська політехніка». Лауреат цьогорічної премії імени Олекси Гірника. Ініціатор й організатор щорічного конкурсу плакатів «Мова — твого життя основа», який з 1997 року проводився серед львівських студентів. «Ідея малювати Мову, — написала вона в одній зі статей — народилася в маршрутці, яку розривало від децибелів російської попси на зразок «пацелуй мєня вєздє» чи «пацелуй мєня в рот, а я тєбя наабарот». Це був наступ на моє життя, через що мій повсталий інстинкт самозбереження підбив на захист власних життів сотні моїх львівських студентів-архітекторів і дизайнерів. Ми виявили свій протест через мистецтво, намалювавши понад сто робіт, що становили синтез словесного гасла і малюнка». Цього року вперше конкурс одержав статус всеукраїнського й охопив не лише студентські роботи, а й шкільні.
Ірина Фаріон — безкомпромісна в судженнях і діях. Вона каже, що в мовній ситуації, яка склалася, слово «толерантний» для неї стало лайливим. Минулого року прокуратура, було, порушила кримінальну справу проти неї за один зі студентських плакатів, на якому був напис «Не знаєш, не розумієш, не шануєш» і стрілка вбік Москви.

Українська мова: на кухнi, для офiцiозу та застiлля?

Українська мова: на кухнi, для офiцiозу та застiлля?

Про національні меншини, формальну українізацію і дискримінацію українців за мовною ознакою у розмові з доктором історичних наук, завідувачем відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень Національної академії наук України Олександром Майбородою.