Як тільки Гірі скинув гирі,

16.10.2003

Навряд чи два тури національної першості дозволили українським клубам набути належної ігрової практики перед стартом у Євролізі ФІБА-Європа. І все ж внутрішні чотири матчі мали б допомогти притертися один до одного новачкам, яких у провідних командах з'явилося чимало. З цієї точки зору здавалося, що в МБК «Одеса» все гаразд, адже її латвійський плеймейкер Едмундс Валейко високою результативністю довів, що адаптацію у складі віце-чемпіонів пройшов успішно. Натомість БК «Київ», здавалося, має значні проблеми у взаєморозумінні між старожилами та молодими баскетболістами. Принаймні у матчах з «Будівельником» «беки» частіше знаходилися у ролі наздоганяючих. Та, як виявилося, кияни під керівництвом нового тренера — Віталія Лебединцева — у такий спосіб зміцнювали характер для перемог у єврокубках.

Після яскравого урочистого відкриття єврокубкового сезону в Києві, в якому, крім вітчизняних зірок Сергія Бубки та Олександра Волкова, взяв участь і представник ФІБА, розпочався перший матч у групі С Євроліги — БК «Київ» — «Полонія» (Польща). Для не надто численних уболівальників, які зібралися позавчора в Палаці спорту, гра видалася привабливою своєю захоплюючою інтригою. Господарі розпочали так само, як і в попередніх матчах внутрішньої першості, віддавши ініціативу суперникові. Щоправда, перша чверть завершилася на користь киян (20:19), але лише завдяки високому відсотку влучності кидків Салтовця, Балашова, Журавльова та американця Гірі. Варто було збити «приціл» комусь із них — і недостатньо організована командна гра могла «посипатися». Так і сталося — другу чверть повністю провалив чорношкірий легіонер Реджі Гірі, Дмитро Шевченко не зовсім вдало увійшов у гру, і ми вже програємо — 39:48.

Зрозуміло, що під час перерви Віталій Лебединцев не чай пив з підопічними — на майданчик вони вилетіли з блиском в очах. Як скаже після матчу Олег Салтовець, «отримали доброго прочесона». Проте й «інтернаціонал» гостей голими руками не візьмеш. Скажімо, у стартовому складі «Полонії» вийшов лише один поляк — Глебовицький, а решта — легіонери: Елліот, Нордгаард, Лерич. Лише досить високий темп киян дозволив їм скоротити рахунок до 60:65.

У четвертій же чверті команда Лебединцева створила справжнє вольове баскетбольне диво, вигравши 6-хвилинний відрізок з рахунком 13:0. Поляки вперто «мазали», а в киян левову частку очок у цей період набрав... усе той же Гірі, колишній гравець «Сан-Антоніо», який у такий спосіб зміг спокутувати попередню провину. Утримати перевагу вже було справою техніки, і БК «Київ» розпочинає Євролігу з перемоги — 77:74. Наступний матч кияни грають 21 жовтня на майданчику фаворита групи — грецького «Аріса», а в столицю великий баскетбол повернеться 28 жовтня, коли наша команда прийматиме фінську «Хонку».

Післямова

Віталій Лебединцев, тренер БК «Київ»: «У першій половині гри у поляків «пішов кидок», і це принесло їм перевагу в рахунку. Показовим був момент у кінцівці другої 10-хвилинки — залишалося лише кілька секунд, баскетболіст «Полонії» виконав «трюльник», і м'яч опинився у нашому кошику. А після перерви наша команда почала демонструвати досить жорстку гру в захисті, і поляки відверто «забуксували». До того ж вони зіткнулися з великими проблемами подолання нашого зонного захисту, що врешті-решт і принесло БК «Київ» заслужену перемогу.

Склад нашої команди потребує підсилення на двох позиціях — потрібний міцний центровий, бо Олегові Салтовцю важко одному витягувати ледь не три чверті, а також захисник — Реджинальд Гірі в цілому з цим обов'язком справляється, але це не його гра. Вже, можливо, завтра ми укладемо контракт із гравцем такого плану, який зможе «розвантажити» Гірі.

Зараз у нас у команді багато молоді, якій ще вчитися й вчитися, а мені — людині, котра звикла перемагати, — дуже важко витримувати її помилки. Проте все-таки, якщо я взявся за цю важку справу, то триматимуся до кінця».

Марiуш Шубель, тренер «Полонії»: «У першій половині гри мої підопічні грали дуже добре, але як тільки «Київ» почав діяти агресивніше, гра у нас не пішла, про що свідчать лише 26 очок, які ми набрали за 20 хвилин. На жаль, у нас досить «вікова» команда, багато гравців якої грають лише так, як їм дозволяють суперники, тобто без імпровізації. Крім того, на боці «беків» сьогодні була солідна підтримка вболівальників. Але обіцяю, що в Польщі за нас уболіватимуть набагато солідніше».

* * *

Щодо одеситів, які поступилися в Нови-Саді (Сербія і Чорногорія) місцевій «Войводині» — 83:88, то їхній приклад підтверджує відому істину — один у полі не воїн. Лідер «Одеси» Вадим Пудзирей через п'ятий фол припинив свою участь у грі вже на 13-й (!) хвилині, набравши 0 очок. А досвіду Валейка, який набрав лише 12 очок, майже не залишаючи майданчика, забракло, щоб урятувати матч після провальної першої чверті.