Американець, який став українцем

Американець, який став українцем

1982 року на міжнародній конференції з голокосту й геноциду в Тель-Авіві молодий і ще маловідомий науковець Інституту українських досліджень при Гарвардському університеті Джеймс Мейс перший серед західних дослідників охарактеризував Великий голод 1932—1933 років в Україні як акт геноциду. «Примусова колективізація була трагедією для всього радянського селянства, та для українців то була особлива трагедія, — наголосив він. — Зважаючи на фактичне знищення міських еліт, вона означала ліквідацію їх як соціального організму й політичного фактору, приречення на становище, яке німці зазвичай називали naturvolk («первісним народом». — Авт.)».

Світлий розум і хоробре серце Джеймса Мейса

Світлий розум і хоробре серце Джеймса Мейса

«Любіть Україну» — так називається славетний вірш Володимира Сосюри, який у радянські часи був поетичним маніфестом патріотизму нескореної нації. Сьогодні ми хочемо сказати: любіть Україну так, як любив її Джеймс Мейс! Нехай ніхто не сприйме це за образу, але цей американець, в якого від народження не було ані краплі української крові, любив Україну сильніше, ніж багато українців. Великий правдолюб, він пройнявся нашим болем як власним...

Ударники першої п'ятирічки

Ударники першої п'ятирічки

16 вересня 2000-го зник Георгій Гонгадзе. У річницю цієї дати говорити, ясна річ, слід про найбільш знакового журналіста країни. Однак спочатку я хочу сказати про Настю Овчар. У неї з Георгієм є спільна кваліфікаційна ознака — вони з тих, кого використовують.

Де шукати вулицю Гонгадзе?

Де шукати вулицю Гонгадзе?

Учора, напередодні п'ятої річниці зникнення Георгія Гонгадзе — тепер уже Героя України, відзначеного найвищою нагородою на державному рівні, кореспонденти «УМ» вирішили побувати на вулицi, яка, за рішенням Київради, гідна носити ім'я Гії. Це — колишня Машинобудівна, що в промисловому районі позаду заводу «Більшовик». Враження — гнітючі...

Хібакусі — ті, хто бачив БОМБУ

Хібакусі — ті, хто бачив БОМБУ

У цей день рівно 60 років тому людство увійшло в нову еру. Атомна бомба, скинута на Хіросіму, без перебільшення, змінила хід історії — світ в одну мить опинився перед загрозою ядерної війни. Однак саме тієї миті, о 8-й годині 15 хвилин 30 секунд 6 серпня 1945 року, тисячі мешканців звичайного японського міста навіть не підозрювали, що їм судилося стати першими жертвами цієї нової ери. Вони готували сніданок, поспішали на роботу й до школи, планували відпустку й розраховували, як дожити до наступної зарплати. А вже наступної хвилини Хіросіма перетворилася на пекло.

Страсті за Михаїлом

Страсті за Михаїлом

Навряд чи у вітчизняній літературі ХХ століття знайдеться твір, який спромігся б посперечатися у славі наймістичнішого з романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита». Автор, киянин за походженням, написавши його, увіковічнив не лише московські закапелки, які сьогодні стали по суті «капищами» культу Булгакова, але, передусім... Київ. Це «місто-привид» переслідувало письменника до останніх днів життя, стало квінтесенцією його насиченого і драматичного творчого шляху.