Молот для «архівної скелі»

Молот для «архівної скелі»

Понад 100 публікацій про пограбування львівського історичного архіву вже надруковано у різних ЗМІ. Низка виступів пролунала в радіо- й телеефірі. Проведено кілька велелюдних «круглих столів», громадських слухань і прес-конференцій (у Львові й Києві). До Верховної Ради, Президента, Прем'єра надійшли десятки звернень. Але віз і нині там. Тобто злочин не розкрито.
Однак уже є пробоїна в стіні «правосуддя», складеній зі «старих зв'язків», шантажу і дуже великих грошей. Її вибили упродовж півтора року «громадським тараном»: потужний голос науковців, педагогів і митців (Схід і Захід разом), немов вічевий дзвін, бив на сполох ще від часу виявлення крадіжки державно важливих документів. Приховати «архівну справу» не вдалося. Однак чи зможе сила громади трансформувати цей сигнал про небезпеку в позитив для всієї архівної галузі? Це питання піднімалося на «круглому столі» «Проблеми збереження музейної та архівної спадщини в сучасній Україні в контексті втрат львівського архіву», що наприкінці жовтня зібрав у приміщенні Національної академії наук України близько 300 істориків, музейників, журналістів, депутатів.

«Бо треба було оту бандоту поламати»,

«Бо треба було оту бандоту поламати»,

Оселя Лазаренків у Карпівці — на вулиці Центральній. Кажуть, свого часу ця «магістраль» була в селі єдиною, тому й назву прибрала відповідну. Своїм же зовнішнім виглядом вона має завдячувати Лазаренкам. Адже саме стараннями Павла Івановича Центральну заасфальтували. Горіхові ж дерева обабіч вулиці висаджено вже зусиллями Івана Трифоновича, Павлового батька.
Коли Іван Лазаренко вийшов нам назустріч із дому, то зовнішньою схожістю із сином просто вразив. І манера говорити така сама — розважливо, повільно, карбованими фразами.

Повний ЄДАПС

Повний ЄДАПС

Генеральним контрактом №10/498 від 10 грудня 2004 року та Додатковими угодами до нього було передбачено перерахувати з державних коштів на рахунки приватного консорціуму «ЄДАПС» 495 460 041 (чотириста дев'яносто п'ять мільйонів чотириста шістдесят тисяч сорок одну) гривню. З боку замовника цю угоду підписав колишній начальник Державного департаменту ресурсного забезпечення МВС України генерал-лейтенант Василь Грицак. З боку виконавця — діючий президент консорціуму «ЄДАПС» Ірина Обиденко.

На курорті пташиний грип?

Біля будинку № 4, що по вулиці Хіміків у Бердянську, почали здихати голуби. Ті, що літають над п’ятиповерхівкою, також ведуть себе дивно: кволі, падають на землю, на балкони нажаханих бердянців. Мешканець квартири № 5, приміром, думав, що у птахи перебите крило, тож вона і сіла на його балконі. Взяв до рук і підкинув — голуб упав на землю метрів за десять, де став жертвою кота.

Курям на сміх

Лабораторії більшості розвинених країн світу працюють над розробкою вакцини проти найбільш небезпечного різновиду вірусу пташиного грипу H5N1. Позавчора фахівці НДІ грипу з російського Санкт-Петербурга повідомили, що вже розробили вакцину проти пташиного грипу. Препарат пройшов випробування на тваринах, зокрема чудово зарекомендував себе на мишах. Через місяць розпочнуться випробування на людях. Тепер для цього набирають 20 добровольців: кожному з бажаючих випробувати на собі російську новинку обіцяють заплатити сім тисяч рублів (приблизно 200 євро), повідомив директор НДІ грипу Олег Кисельов. У випадку вдалих випробувань новий препарат може з'явитися в аптеках вже у березні наступного року, тобто на час початку весняної міграції диких птахів, коли очікують новий спалах захворюваності.

Поки грип не вдарить, Ветдеп не перехреститься

Поки грип не вдарить, Ветдеп не перехреститься

Тривожні новини про пташиний грип з'являються щодня. На запитання, є пташиний грип в Україні чи нема, поки однозначно відповісти складно, але він уже виявлений в усіх сусідніх країнах. А на минулих вихідних відразу в кількох областях України зафіксована загибель перелітних птахів. Орнітологи разом із вірусологами зараз проводять необхідні дослідження. Тим часом на підході скандал, пов'язаний з неготовністю Ветеринарного департаменту України до епідемії. Бездіяльність чиновників цього відомства, яким керує Петро Вербицький, може дорого коштувати українській економіці: за попередніми підрахунками, збиток від пташиного грипу може становити сотні мільйонів доларів.

Ті, що виходять iз мороку історії

Ті, що виходять iз мороку історії

Про те, що існує на світі таке загадкове українське плем'я — лемки, мені відомо вже років п'ятнадцять, не більше. Що лемки не є гуцулами чи бойками, я теж знаю, хоч усі ці етнічні карпатські групи завжди мені, східнякові, здавалися настільки далекими — мало не народами зі стародавніх грецьких міфів. Тим більшим було здивування, коли менш як місяць тому довідався, що існують лемківські громади практично поруч, так би мовити, із моєю домівкою — у Лутугінському районі. Цей район охоплює Луганськ такою собі підковою — від південного сходу і до західних його меж. А село Переможне, де лемків живе найбільше в краї, — наступна зупинка після Луганського аеропорту. Тільки якось до останнього часу не було приводу туди з'їздити. От з'явився...

Скільки грошей виділити на боротьбу з пташиним грипом,

Як уже повідомляла «УМ», днями Президент України видав указ, яким зобов’язав Кабінет Міністрів та керівництво на місцях зробити все можливе, аби не допустити захворювання на пташиний грип серед українців. Тим часом на розгляді в Кабміні зараз перебуває іще один важливий документ — міжвідомча програма дій в разі виникнення небезпеки пандемiї. Як розповіла «УМ» заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська, програма не написана спеціально «під пташиний грип» — у перспективі вона регулюватиме діяльність різних служб і міністерств в умовах будь-якої іншої пандемії (якщо така, не дай Бог, виникне).

Зона для ряби

Зона для ряби

Кажуть, у страху очі великі. Моя кума, наприклад, перестала купувати курятину, хоча запечена курка — найулюбленіша страва її чоловіка. Тепер мого кума посаджено на «строгу» сосисочну дієту. Хоча будь-який лікар скаже: під час термічної обробки вірус гине. Але дається взнаки інший страх: курку ж (а раптом «грипозну»?) доведеться брати в руки, розрізати і зрештою готувати. Фахівці ж переконують, що на птахофабрики закритого типу виробництва вірус не може потрапити в принципі. Щоб переконати в цьому, на Старинську птахофабрику компанії «Миронівський хлібопродукт» (її птиця реалізовується під торговою маркою «Наша ряба») запросили журналістів.

А білий лебідь на ставку...

Як запобігти проникненню смертельного вірусу-збудника на територію північно-східних та південних областей, а в разі виявлення вогнища захворювання мінімізувати наслідки для населення, — ці проблеми обговорювали у четвер в Одесі урядовці різних відомств, ветеринарні й санітарні лікарі, транспортники, митники та прикордонники. Скликав виїзну нараду провідних фахівців міністр агропромполітики Олександр Баранівський, який заявив на зустрічі з журналістами, що «загроза спалаху пташиного грипу стосується передусім населення регіонів, через які проходять традиційні міграційні маршрути перелітних диких птахів, у тому числі з ураженої смертельною хворобою сибірської тундри, до африканських країн».