Трипілля майбутнього

Трипілля майбутнього

Дивовижні хати, вкриті очеретом, оздоблені розписами в трипільському стилі, видно вже з автобуса. Виходимо — ніби в інший світ. Тут, у славетному селі Легедзине, міститься «штаб» Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура». «Отой пагорб за хатами бачите? — питає Сергій Сесь, інженер за освітою, наразі реставратор.

Анатолій Калениченко: «Червона Рута» замовляла музику

Анатолій Калениченко: «Червона Рута» замовляла музику

25 років тому в Чернівцях відбулася перша «Червона Рута» — фестиваль, який у наступне десятиліття відкрив нині найвідоміших, найяскравіших українських співаків. Українських — не за географічним принципом, а по духу. Адже фестиваль дав «друге життя» ініціативі, започаткованій Володимиром Івасюком: творити виразно українську музику на світовому рівні, у річищі популярних на той час мистецьких новинок.

Людмила Гриневич: «Стікаючи кров’ю в ХХ столітті, ми прикривали Європу»

Людмила Гриневич: «Стікаючи кров’ю в ХХ столітті, ми прикривали Європу»

Відчуття, що «таке вже було», впродовж останніх кількох місяців не полишає мешканців України, хоч трохи знайомих з історією. Найперше згадується 1918-й, з недовговічною «Донецько-Криворізькою республікою», скоординовані червоною Росією повстання на заводі «Арсенал» та похід війська Муравйова на Київ.

Ліки від безпам’ятства

«Інформаційна війна привносить не меншу дестабілізацію в Україні, ніж збройна, — зазначив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у понеділок, на «круглому столі» «Історія на фронті інформаційної війни» з нагоди презентації сайту «ЛІКБЕЗ. Історичний фронт».

По Путіну — «неадекватністю»?

По Путіну — «неадекватністю»?

Спершу участь російських бойовиків у війні на теренах України пояснювали тим, що Росії необхідний транспортний коридор через Донбас до Криму. Потім — що їй потрібен тліючий конфлікт в Україні, аби не пускати її до ЄС. Мовляв, щоб росіяни не побачили, що на свободі жити краще.

Майже патрiарх

Майже патрiарх

Можливо, з часом його буде визнано святим. Витримати заради Істини стільки незримого напозір тиску, спроб підкупу і наклепів, при цьому тяжко хворіючи фізично, — і все ж зберегти свою церкву загалом українською — на це потрібні неабиякі духовні сили. Предстоятель Української православної церкви Московського патрiархату блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) помер 5 липня, на 79-му році життя, після тривалої тяжкої хвороби.

Польща з Майданом

Польща з Майданом

Брат Артур Деска вже понад 10 років живе в Україні — в містечку Дрогобич на Львівщині. Це невеличке місто у мирний час — ніби подзьобане війною: дороги тут побиті більш як деінде, будинки обшарпані, фонтан висох, а ліхтарі не горять. Мало хто з тих, кому за 30, пишається цією «малою батьківщиною». Значна частка активного населення вже давно за кордоном, на заробітках.

Володимир В’ятрович: Майдан став антирадянським повстанням

Володимир В’ятрович: Майдан став антирадянським повстанням

Уже два тижні, як Український інститут національної пам’яті очолив відомий історик та громадський діяч Володимир В’ятрович. У напівсонну атмосферу установи, що за попереднього директора–комуніста перетворилася на посередній інструмент «совкової» пропаганди з повним набором міфів радянської доби — про «самостійників–головорізів», «одвічну боротьбу комуністів із фашистами» та «вигаданий американцями Голодомор», повертається дух відвертості, правдивості й дослідництва — той, з яким свого часу Інститут засновувався. За ці кільканадцять днів проведено кілька «круглих столів» та громадських обговорень, прес–конференцію. Озвучено плани на найближче майбутнє. Прокладено містки для співпраці з різними міністерствами, архівними установами та ВНЗ.

Інститут «неукраїнознавства»

Інститут «неукраїнознавства»

Ще два тижні тому, коли міністерства культури й освіти були блоковані громадськістю в очікуванні нових міністрів, свою спробу люстрації зробили і співробітники Національного науково–дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії.

Віче Молитви

«Ми вирішили цього дня бути не на дивані, не на пікніку, а разом молитися», — пояснив Віталій з Білої Церкви, учасник Молитовного Віча 10 березня на Майдані після панахиди по Тарасові. Зібралися переважно протестанти зі столиці, Київщини та інших областей.