Сергій Громенко: Соборність — це процес

Сергій Громенко: Соборність — це процес

22 січня ми традиційно відзначаємо День соборності. Наразі, коли є загроза для територіальної цілісності держави, ця дата для нас є особливо важливою. Єдиною на сьогодні державною установою в Україні, яка систематично і планово працює над об’єднанням громадян різних поколінь, різних віросповідань, політичних поглядів, різного рівня освіти довкола ідеї спільної історії нації є Український інститут національної пам’яті.

Дорога до свободи

Дорога до свободи

«Явище нашого Майдану не є унікальним. Виступи в подібному форматі відбувалися і у Європі, і в Азії, і на Близькому Сході. Але тільки в Україні вони повторюються раз у раз», — каже ініціатор і куратор вражаючої мультимедійної виставки «Майдан: від незалежності до свободи», історик і громадський діяч Віталій Нахманович.

Повернення церкви

Повернення церкви

До останнього — не вірилося. Не сподівалося, що люди, які десятиліття не ходили до старої церкви, прийдуть до нової. Але сталося. У день першої служби Божої (цьогоріч на Трійцю) в новозбудованій Свято-Покровській церкві в селі Літки, що на Київщині, ледь умістилися всі охочі. А церква велика, ошатна.

Парафіяни хочуть єдності

У великодньому ефірі програми ТСН-Тиждень на каналі «1+1» місцеблюститель частини Української автокефальної православної церкви митрополит Макарій заявив, що УАПЦ готова до об’єднання в єдину Помісну церкву з Українською православною церквою Київського патріархату. «Не треба марнувати жодного дня. Треба зустрічатися, розмовляти і робити реальні кроки», — сказав митрополит.

Кримінал проти Стуса

Кримінал проти Стуса

Сьогодні в Шевченківському районному суді вкотре розглядатиметься питання: «Що заважає упродовж восьми років облаштувати на маленькому клаптику київської землі музей і меморіальний гай відомої в Україні і світі людини?». Три тижні тому мер столиці Віталій Кличко пообіцяв журналістам і громадськості: «У травні сквер імені Василя Стуса буде в столиці». І доручив у двотижневий термін — до 30 січня — підготувати алгоритм для його створення.

Кличко пообіцяв сквер Стуса

Кличко пообіцяв сквер Стуса

Сквер ім. Василя Стуса (де розмістився б центр-музей видатного поета і правозахисника) існує на папері вже майже вісім років. Але місце, затверджене для скверу в Святошині, де свого часу мешкав Стус, зручне для будівництва, приміром автозаправки. Тому столична влада роками невтомно листується і навіть судиться з громадськістю.

Чесний у Вічності

Чесний у Вічності

«Нам здавалося, він житиме вічно» — чую нині від багатьох. Завжди стрункий, ледь усміхнений, постійно в дії, генератор ідей, — і не скажеш, що йому вже 86. До останнього — їздив, промовляв, закликав, виступав у пресі. А тим часом тяжко хворів. І тихо, стиснувши кулаки, крокував до мети. Ніби про себе переклав Кіплінга:

Ті, хто пройшли через Голод

Ті, хто пройшли через Голод

«У 1930 році у повстаннях проти радянської влади брали участь близько мільйона українців. На їх придушення кинули армію, навіть артилерію. Врешті, Сталін завдав остаточного удару: геноцид, свідоме вбивство мільйонів людей голодом. Навесні 1933 року, коли голод досяг свого піку, про якісь повстання вже не йшлося.

Канікули по-гуцульському

Канікули по-гуцульському

«Мобілки» заховані, навушники зняті. Двоє дівчат-семикласниць заходилися біля прядки — неслухняна пухната вовна все вислизає з невправних пальчиків, треба добре постаратися, щоб хоч півсантиметра чогось схожого на нитку витворити. Ще троє порядкують біля чесала — дерев’яної конструкції з металевими шпичаками для чесання вовни. Хлопці скупчилися біля бабусі Ганни, яка показує, як із дрібненького бісеру сплести барвисту силянку.

Трипілля майбутнього

Трипілля майбутнього

Дивовижні хати, вкриті очеретом, оздоблені розписами в трипільському стилі, видно вже з автобуса. Виходимо — ніби в інший світ. Тут, у славетному селі Легедзине, міститься «штаб» Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура». «Отой пагорб за хатами бачите? — питає Сергій Сесь, інженер за освітою, наразі реставратор.