З царського плеча

З царського плеча

Упродовж чотирьох днів у Криму з приватним візитом побував небіж останнього російського царя Миколи ІІ князь Дмитро Романов із дружиною. Це їхній третій приїзд відтоді, як у 1992 році князь очолив власний благодійний фонд, що опікується найменш захищеними колишніми співвітчизниками у Москві, Санкт-Петербурзі, Іркутську та в Україні. Кримчан поважна княжа родина, що нині мешкає у Данії, теж не обділяє своєю турботою. Позавчора у Сімферополі, у приміщенні Радміну автономії, Романови вручили 20 слухових апаратів, до речі, київського виробництва місцевим ветеранам Другої світової війни. А днем раніше — 80-й феодосійській школі-інтернату для дітей з обмеженням слуху на загальну суму приблизно 200 тисяч доларів.

Вимушений реверс

Почавчора тисячі пасажирів (у тому числі й автор цих рядків) змушені були діставатись із Ялти до Сімферополя манівцями, тобто об'їзним шляхом через Севастополь і Бахчисарай. Найбільше ж не пощастило гостям Криму, які з квитками на руках запізнились на потяги. А все через майже двокілометрову пробку, яка утворилась на ялтинській автотрасі, поблизу селища Партеніт. Міжміське тролейбусне сполучення Сімферополь—Ялта та Ялта—Алушта взагалі було заблоковане майже на добу.

Крим зі спікером

Перший день сесії новообраного парламенту Криму виявився результативним. Без особливих проблем депутати утворили робочі органи сесії, зокрема секретаріат, комісію за контролем електронної системи голосування тощо. А найголовніше — обрали голову ВР. Ним став донині перший віце-прем'єр Радміну 47-річний Анатолій Гриценко — висуванець найчисленнішої на сьогодні депутатської фракції «Блок «За Януковича!». Два інші кандидати — Сергій Куніцин від депгрупи «Крим» та Сергій Цеков — взяли самовідвід. Тож у бюлетень для таємного голосування було внесено лише одне прізвище. У результаті Гриценко набрав 71 голос із 71 бюлетеня, які були визнані дійсними.

Кримінальна пожежа?

Кримінальна пожежа?

9 травня, тобто вже наступного дня після пожежі, найбільший речовой ринок у центрі кримської столиці поновив свою роботу. Щоправда, звична для ока покупця картина спостерігається лише біля бутиків і прилавків навколо так званого малого ангару. Вони уціліли тільки завдяки професіоналізму 60 місцевих пожежників.

Побились яйцями — i «склепали» угоду

Не встигла ще висохнути друкарська фарба на парламентській газеті «Крымские известия» з офіційними підсумками виборів до Верховної Ради Криму, як на несподівано скликаній у той же день прес-конференції місцеві «синьо-білі», тобто активісти виборчого блоку «За Януковича!» вкупі з «нетаківцями» і «Народною опозицією» Наталі Вітренко, заявили про створення коаліції. Нагадаємо, «регіонали» в одному виборчому блоці з «Руським блоком» на виборах до ВР АРК здобули 44 зі 100 можливих місць. Решту мандатів отримали ще сім суб'єктів виборчого процесу: по 10 — Блок Куніцина і партія «Союз», 9 — комуністи, по 8 — республіканські осередки Народного руху і БЮТ, 7 — вітренківці з «Народної опозиції» і 4 — блок «Не так!».

«Шерше ля фам» на кримський манер

Позавчора аж у Кіровограді оперативники затримали ще одного виконавця, у підсумку, останнього з восьми, безпосередньо причетних до жорстокого побиття кандидата на посаду селищного голови Мирного Анатолія Симоненка (як уже повідомляла «УМ», від отриманих травм вiн, не приходячи до тями, помер через два дні в лікарні). За словами прокурора Криму Віктора Шемчука, нині всі підозрювані перебувають під вартою і офіційно проти них висунуто обвинувачення за ст. 115 Кримінального кодексу України (навмисне вбивство, скоєне за попередньою змовою групою осіб на замовлення із корисливих мотивів). Головні ж фігуранти — виконувач обов'язкiв селищного голови Мирного Алла Бондаренко та депутат цієї ж ради Микола Грабовський. До речі, дозвіл на арешт «солодкої парочки» ухвалили на сесії самі ж їхні колеги. «Ніхто із тих, хто скоїв цей злочин, — сказав пан Шемчук, — не заперечує своєї участі у цьому і дає ствердні покази».

Навіщо голосував Крим?

У кримському виборчкомі досі не можуть визначитись із результатами волевиявлення 26 березня. Його голова Олексій Кондратенко киває на Сімферопольську міську територіальну виборчу комісію №8, яка, мовляв, єдина гальмує весь процес. Там, справді, ніяк не впораються з протоколами і бюлетенями. Можливо, через відсутність голови Володимира Крилова, який перебуває допоки на лікарняному. До речі, саме до нього є серйозні претензії у міської прокуратури, оскільки тервиборчком не забезпечив у день голосування бюлетенями (кількiстю 4,5 тис.) медичні установи, виправну колонію, СІЗО, що в підсумку й стало приводом для порушення кримінальної справи.

Жертви «великих перегонів»

Про першу насильницьку смерть безпосереднього учасника виборчих перегонів «УМ» уже розповідала. Нагадаємо, 29 березня у Євпаторійській міській лікарні від черепно-мозкової травми помер депутат Мирненської селищної ради і самовисуванець на виборах селищного голови, 42-річний член Республіканської партії України Анатолій Симоненко. Увечері 24 березня його перестріли на вулиці рідного Мирного і жорстоко побили дерев'яними кийками двоє невідомих. За цим фактом міліція відразу ж порушила кримінальну справу. А бідолашний кандидат так і не дізнався, що саме його територіальна виборча комісія одностайно визнала переможцем виборів, оскільки найближча конкурентка і водночас чинна голова селища набрала майже вдвічі менше голосів.

Наметова блокада

Наметова блокада

Майже тиждень під стінами кримської Верховної Ради нудьгує молодь. Лише вечорами вона по-справжньому «відривається» на імпровізованій дискотеці тут-таки, на «пташиному базарі», як охрестили наметову акцію опоненти із стану «біло-блакитних», тобто виборчого блоку «За Януковича!». Різнокольорові агітаційні намети (за інформацією міліції, їх близько 180) сюди звезли майже зі всього півострова активісти 16 із 47 партійних блоків, які нині об’єдналися на грунті проведення перерахунку голосів на виборах до парламенту АРК та місцевих рад.

Сімферополь у кільці «галявин протесту»

Сімферополь у кільці «галявин протесту»

Аж дванадцять «галявин протесту», тобто банальних самозахоплень землі з наметами, вагончиками тощо, одномоментно з'явились на околицях і на центральній площі імені Леніна кримської столиці буквально наступного дня після виборів. Утім до виборчих перипетій синхронні й організовані акції кримських татар жодного відношення не мають. Просто депортовані вкотре нагадали владним інституціям, які, зрозуміло, на всіх рівнях наразі більше переймаються результатами голосування, що для них земельне питання з-поміж інших усе ж найактуальніше.