Вівтар для єднання

Одне з найбільших мусульманських свят триватиме три дні. Відзначення Курбан–байраму супроводжується жертвоприношенням тварин, зокрема віруючі ріжуть ягнят. Крім того, це кульмінація хаджу, паломництва до Мекки. Як записано в Корані, уві сні пророку Ібрагіму ангел Джабраіль повелів принести у жертву свого сина. Тоді Ібрагім пішов до місця, де зараз стоїть Мекка, і почав готуватися до страти.

Нічна варта

Нічна варта

Учора зранку жителі Печерського району недорахувалися одного з «сусідів». На місці колишнього монумента Григорію Петровському, що у сквері біля Європейської площі, в самому центрі Києва, лежав порізаний на шматки постамент, де ще день тому зручно «сидів» один з організаторів Голодомору в Україні. Як розказав «УМ» Геннадій Гера, директор КП «Дирекція реставраційно–відновних робіт», пам’ятник прибрали рано–вранці, ще до початку робочого дня, поки не було великого напливу машин — начебто щоб не створювати дорожню пробку. «Сам монумент ми не нищили, а просто демонтували. Його зберігатимуть, доки міська влада не вирішить питання з побудовою спеціального парку, де виставлятимуть пам’ятники комуністичної доби». Комунальне підприємство діяло згідно з постановою Київміськ­держадміністрації від 29 вересня.

Тепле місце з–під енциклопедиста

Тепле місце з–під енциклопедиста

Столична влада наказала збирати речі черговому закладу культури. Цього разу їм приглянулася будівля по вулиці Богдана Хмельницького в самому центрі Києва, де розташоване видавництво «Українська енциклопедія» імені М. Бажана. Учора під її стінами утворили живий ланцюг письменники, митці, науковці, громадські діячі і прості кияни, яким небайдужа доля видавництва. Іван Драч, Павло Мовчан, Борис Олійник, Дмитро Павличко, академік АМН України Любомир Пиріг, доктор філологічних наук Олександр Пономарів, академік Петро Тронько та академік НАН України, в. о. голови Українського інституту національної пам’яті Ігор Юхновський та багато інших встали перед фасадом будинку і взялись за руки, щоб захистити «україн­ську енциклопедію» від зазіхань. Перед ними на діжці розклали невеличкий «натюрморт»: на червоний молот, книжки та веселенький плюшевий соняшник поклали важкий шолом космонавта. Трохи згодом у розпачливому жесті керівництво журналу «Соняшник» і агентства «Книга Пам’яті України», що також змушені переселятися, почали палити власну продукцію.

Тепло, як навесні

Синоптики запевняють: цього тижня жодних сюрпризів небесна канцелярія нам не зробить — метеорологи прогнозують тепло з невеликими опадами. «Погоду формують повітряні фронти атлантичного походження, що прийдуть до нас із заходу», — розповіла «УМ» начальник відділу метеорологічних прогнозів «Укргідрометцентру» Людмила Савченко.

Людське сальдо

Кількість українців усе ще невпинно зменшується, однак темпи нашого «вимирання» трохи вповільнилися. Згідно з даними Держкомстату, за вересень нас стало менше на 4,8 тисячі осіб, за останніми підрахунками, українців нині — 46 мільйонів 11 тисяч. Для порівняння: за серпень населення скоротилося на 6,1 тисячі осіб, а за липень — майже на 7 тисяч. Така тенденція спостерігається на тлі збільшення природного приросту населення. Він усе ще від’ємний, проте кожен місяць зростає більш ніж на тисячу людей. Крім того, в Івано–Франківській області вперше за 12 років народжується більше, ніж вмирає.

Важкі діти інтернету

Ідею слідкувати за школами у Львові мали реалізувати ще минулого року, однак тоді не вистачило фінансування. Нині ж депутати Львівської міської ради вирішили дофінансувати на 1,5 мільйона гривень ті пункти «Комплексної програми протидії злочинності», на які не вистачило коштів минулоріч, а саме: ремонт дільничних пунктів міліції та впровадження відео­спостереження за школами. Як пояснив кореспонденту «УМ» автор ідеї встановлення камер депутат Ігор Микитин, на меті — запобігти злочинам саме на ділянках біля шкіл, позаяк там надвечір часто збираються підлітки з не дуже законними намірами. «У середині будівлі за порядком слідкуватиме адміністрація школи, там встановлювати камери спостереження незаконно», — пояснив пан Микитин.

Море «іде на дно»

Нафта і стоки з полів — ось головні причини занепаду екосистеми Чорного моря. Таку думку висловив Віктор Тарасенко, президент неурядової Кримської академії наук: «Через перевищення вмісту нафтопродуктів у його водах близько 160 видів фауни, що там мешкають, перебувають на межі вимирання». Екологічна ситуація у морі, за даними Віктора Тарасенка, невпинно погіршується. Навіть попри те, що економічна активність у причорноморських країнах впала. Чорному морю сильно шкодить злив вод із полів, які містять мінеральні добрива. Через що активно росте фітопланктон, прозорість води знижується, а це спричиняє смерть багатоклітинних водоростей. Забруднюють море нафта, неочищені води і масовий вилов риби, через що гинуть морські тварини.

Сльози зцілення

Сльози зцілення

Образ Божої Матері з Боянського монастиря у Чернівецькій області відтепер можна побачити в храмі Феодора Освященного на вулиці Багговутівській. На іконі зображено Діву Марію і маленького Ісуса. «18 грудня 1993 року під час всенощного Богослужіння віруючі помітили, що з ікони почала виділятися рідина — образ замироточив», — розповів «УМ» отець Петро, настоятель храму, в який привезли ікону.

Мистецтво з розуму

Мистецтво з розуму

На нескінченностях уявного простору плавають дивні та витончені фігури, за кожною з них — точні математичні розрахунки. Іноді вони такі прості, що математичний вираз можна вмістити поруч із фігурою на картині, а іноді, щоб пояснити саме зображення на картині, треба кілька років навчатися в університеті. На меті в організаторів виставки «Imadinary. Художня математика» — популяризувати науку серед народу. Один з організаторів, професор механіко–математичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Сергій Овсієнко, каже: «У Німеччині 2008 рік був роком математики. Щоб зацікавити широку публіку і школярів, з’явилася ця виставка, яку підготував інститут математики міста Обервольфах. Вона мала величезний успіх. Нині на ній побували вже близько 350 тисяч відвідувачів. Україна — перша зі Східної Європи продемонструвала цікавість до цієї виставки».

Розслабтеся, це «свинство»

Розслабтеся, це «свинство»

Учора відбулася матеріалізація найбільшої сьогоднішньої фобії українців. Серед білого дня рожевий американізований «п’ятачок» людського зросту раптово опинився на майдані Незалежності. «Свиня» одразу кинулася бігати вулицями міста, наганяючи жах та розповсюджуючи смертельну хворобу з поцілунками власного плюшевого рильця.