«Червона крапка» на карті

15.11.2013

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила Європу про небезпеку спалаху поліомієліту, який насувається на континент із Сирії. Там уперше за останні 15 років почалася епідемія запалення мозку, спричинена поліовірусом. Особливо ВООЗ стурбована ситуацією, яка склалася в Україні: маємо велику загрозу повернення цієї недуги. ВООЗ та ЮНІСЕФ позначила Україну «червоною крапкою» на карті світу поряд з такими країнами, як Сирія, Африка, Сомалі, Ефіопія. Чому після 1994 року (тоді востаннє фіксували недугу в Україні) ми знову повертаємося до цієї теми?

Голова Бюро ВООЗ в Україні доктор Доріт Німан називає три основні причини: недовіра українців до якості вакцин, дефіцит самих препаратів та корупція в системі охорони здоров’я. «Ми готові до співпраці з Президентом, урядом, — наголосила пані Доріт під час учорашнього візиту до Києва. — Але нас лякає байдужість держави до цієї проблеми. Ви маєте дуже низький рівень вакцинації дітей проти поліомієліту — лише 30%, тому ризик досить високий». Для прикладу порівнює ставлення влади Ізраїлю до проблеми поліомієліту: коли там у стічних водах виявили поліовірус, відразу активізували профілактичну діяльність, це при тому, що показник щеплення проти недуги в цій країні — майже 95%.

«Поліомієліт — це вірусне захворювання спинного мозку з високим рівнем інвалідизації. Хвороба є невиліковною. Тому перш за все ми повинні забезпечити майже 100–відсоткову вакцинацію дітей, аби не повторити ситуацію 1957 року, коли у світі панувала пандемія поліомієліту», — висловив стурбованість ситуацією президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич під час зустрічі з керівником українського Бюро ВООЗ. Пан Валерій як ніхто інший розуміє небезпеку недуги: в дитинстві він перехворів на поліомієліт, як наслідок — втратив здатність ходити.

«Торік я робив щеплення своєму маленькому сину, витратив місяць на пошуки вакцини. Тому, навіть якщо батьки нині захочуть зробити щеплення своєму малюку, вони просто не мають цієї можливості! У нас катастрофічно не вистачає вакцини».

Експерти зауважують: після того, як у вересні цього року МОЗ скасувало GMP–сертифікацію вакцини, українці ще більше втратили довіру до якості цих препаратів. Саме тому головним завданням для уряду нині є закупівля вакцини найвищої якості та інформування батьків про важливість профілактичних щеплень. Робити це, на думку пана Валерія, необхідно саме зараз, коли затверджується держбюджет на наступний рік.

«Головним пріоритетом для нас є здоров’я української нації, — наголошує Доріт Німан. — За часів СРСР світова спільнота рівнялася на той рівень охорони здоров’я, який ви мали. А тепер ми фіксуємо розквіт інфекційних хвороб в Україні. Тому наполегливо закликаємо уряд до дій».

У свою чергу світові організації ВООЗ та ЮНІСЕФ готові співпрацювати і вже зараз можуть розпочати реальну оцінку ситуації щодо поліомієліту в Україні.

ДОВІДКА «УМ»

Поліомієліт — гостре вірусне захворювання, яке зумовлене поліовірусом, вражає центральну нервову систему, що може призвести до паралічів. Основними симптомами хвороби є підвищення температури тіла, головний біль, біль у горлі, кінцівках, блювота, проноси, неможливість підвестися з ліжка, підвищена пітливість. Профілактичні щеплення — єдиний захист від поліомієліту. Їх проводять тричі — дітям до 14 років.

 • «Як тебе не любити, Києве мій!»

  Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

 • Кровна залежність

  У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

 • «По-моєму, чувак, нас кинули»

  Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

 • Конвеєр репресій

  Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

 • «Херсон» наснився

  У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>