Вона «зриває» вибори, вони голосують

09.02.2010
Вона «зриває» вибори, вони голосують

Так голосував Донбас. (Фото Рейтер.)

Недовго тішилися донецькі керівні «регіонали» після того, як нарешті вдалося «відшити» грузинських спостерігачів. Бо не встигли вони, горопахи, передихнути, а тут нова халепа. Тепер уже не з кавказьким акцентом, а з галицьким. Адже опоненти з БЮТ вийшли з ініціативою про реєстрацію членами виборчих комісій мешканців Західної України. Цей хід та інші передвиборчі маневри «біло–сердешних» представники владної в області Партії регіонів розцінили по–своєму — «робиться все для того, аби зірвати голосування».

 

Спершу лякали, а потім від нудьги позіхали

В області швиденько відбулися позачергові сесії міських рад, депутати яких затвердили текст звернення до Президента України, Голови Верховної Ради, Генерального прокурора, голови СБУ, парламенту Грузії, Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, міжнародних правозахисних організацій та ЗМІ. Автори послання не приховували свого занепокоєння ситуацією, що зусиллями БЮТівців складалася в регіоні напередодні другого туру. «Членам дільничних виборчих комісій від вказаного кандидата дані вказівки для зірвання голосування 7 лютого на виборчих дільницях Донецька. Способи наступні. Неявка членів виборчих комісій на дільниці в день голосування. Навмисне псування бюлетенів. Реєстрація членів виборчих комісій із західних регіонів, які не можуть брати участь в їхній роботі. Проведення навчання стосовно того, як ставити печатку для того, аби бюлетень визнали недійсним. «Втрати» заяв виборців для зірвання голосування за межами виборчої дільниці», — йшлося у відозві Донецької міської ради. За такий же документ проголосували депутати міськрад всіх міст Донеччини, окрім Маріуполя. У приморському місті «регіоналам» забракло голосів, бо не вдалося схилити на свій бік представників Соціалістичної партії.

Те, що абсолютні господарі краю — «регіонали» — стали боятися жмені спостерігачів–грузинів, а згодом «западенців», неабияк потішило їхніх опонентів. Та цей «хід конем» мав ще один ефект: тутешні виборці, схоже, «клюнули» й повірили, що нетутешні зайди можуть і справді забрати в них очікувану перемогу з–під носа. І в неділю дружно посунули голосувати, аби довести, що 70% виборців на дільницях у першому турі — це була тільки розминка.

А пішли вони дуже повільно, сковзаючись і хапаючись одне за одного, проклинаючи ожеледицю та місцевих комунальників, які, на думку донеччан, знову «проморгали» витівки негоди. Донецький міський голова Олександр Лук’янченко взявся запевняти, що комунальні служби напередодні таки почали рубати лід та посипати його піском на підступах до виборчих дільниць. Однак потім зізнався, що зробили це не скрізь. І все ж, попри природні перешкоди, донеччани повертати на півдорозі не збиралися: на 11–ту годину ранку по області вже проголосували понад 22% виборців — на 5% більше, ніж за цей період у першому турі. О 13–й годині свій вибір зробили понад 43% донеччан, о 15–й — майже 60%!

Справджувалися прогнози голови Донецької обласної ради Анатолія Близнюка, який в середині дня зазначив, що за умов збереження цієї динаміки проголосують не менше 80% виборців. А ось щодо перебігу другого туру, то керівник краю, який напередодні емоційно розповідав про жахи, які будуть коїти «наглядачі» із Західної України, зізнався: вибори проходять навіть «скучно». «Ідуть нормальні вибори, — поділився він спостереженнями. — Серйозних порушень немає, крім дрібниць. Десь там вказівник повернули від виборчої дільниці, ще десь людям казали, що там закрито й нікого немає...»

У суботу багато говорили про спробу Блоку Тимошенко замінити багатьох місцевих членів ДВК, на яких чинили тиск «януковичі», іншими, більш стійкими, кандидатами, і про спротив комісій такій ротації. Однак надалі про це як чинник адміністративного тиску згадували все менше.

Віддала богу душу, а кандидату — голос

Представники обласної організації Комітету виборців України зафіксували дещо інші порушення. Причому здебільшого «відзначилися» якраз ті, хто найдужче лякав пересічних донеччан грузинами та «западенцями». На кількох виборчих дільницях не пустили журналістів газети КВУ «Точка зору»: член комісії від кандидата Януковича викликав міліцію і запевняв, що журналісти не мають права перебувати навіть на території біля дільниці. В іншому випадку голова комісії від «регіонального» кандидата погодився пустити журналіста тільки після його звернення до правоохоронців. А в Горлівці на дільниці №52 не допустили до виконання обов’язків двох членів комісії від Тимошенко, хоча в них були всі відповідні документи.

У Донецьку члени комісії на дільниці №47 виключили зі складу комісії секретаря комісії — зрозуміло, від БЮТ, — мотивуючи це тим, що «вона не має досвіду» (подібне рішення може приймати тільки окружна виборча комісії). В жінки–секретаря стався серцевий напад, і її відвезли до лікарні. Спостерігача, який став на її захист, члени комісії та міліціонер теж вивели з дільниці...

Ще на одній із дільниць затримали жінку, яка в кабінці для голосування намагалася замінити ручку на таку, написане якою згодом щезає. Не обійшлося й без «мертвих душ»: на гарячу лінію КВУ зателефонував мешканець Будьонівського району Донецька і повідомив, що у списку тих, хто вже проголосував, знову виявив свою покійну бабусю. Знову, бо з подібним цинізмом він зіштовхнувся ще під час першого туру. Тоді він наполіг, аби покійну нарешті викреслили зі списку виборців, однак у неділю знову побачив чийсь підпис навпроти прізвища бабусі...

Із схожою ситуацією зіштовхнулася ще одна мешканка краю: на дільниці вона побачила, що підписи вже стоять біля прізвищ і її, і сина, який зараз постійно перебуває за межами України. Ще одну дільницю в обласному центрі «замінували», адже сюди зателефонував невідомий і повідомив про вибухівку в приміщенні. Дільниця відновила роботу через годину — після ретельної перевірки. На жаль, не обійшлося й без трагедій — на виборчій дільниці в Дружківці померла 80–річна жінка.

Також в окремих випадках виборців «приманювали» харчами та випивкою. Така інформація надійшла з Дзержинська. Тут видавали талони на безкоштовний обід із спиртним у їдальні місцевого комбінату. Такий «сервіс» гарантували всім, хто візьме участь у голосуванні й поставить позначку «де треба».

Були зауваження й до БЮТівців. Їх звинувачували в тому, що «привезли» сюди спостерігачів із Західної України — всього більше двох тисяч — та в інших спробах «зірвати» вибори. Крім того, міський голова Донецька повідомив, що в «ніч тиші» «біло–сердешні» опоненти розповсюджували агітацію за свого кандидата, а ще телефонували вибірково до донеччан похилого віку і вводили їх в оману. Аби бюлетені потім визнали недійсними, людям, буцімто, казали, що прізвище небажаного кандидата обов’язково треба закреслювати.

Та попри все згадане, міжнародні спостерігачі в цілому серйозних порушень не зафіксували. «Ситуація спокійна, голосування триває досить активно, — робить висновок голова групи Міжнародної асамблеї країн СНД, депутат Державної Думи РФ Юрій Афонін. — Сподобалися гарно підготовлені дільниці та явка виборців. Ми оцінюємо, що виборчий процес тут організований цілком демократично».

Донецький підсумок

Загалом участь у голосуванні в Донецькій області взяли 77% виборців — це на 7% більше, ніж у першому турі. За попередніми даними, за Віктора Януковича проголосували 90,5% донеччан, за Юлію Тимошенко — 6,5%.

Керівник виборчого штабу переможця Олександр Касянюк назвав вибори чесними, прозорими і такими, що не викликають сумнівів. А прес–секретар донецького штабу БЮТ Олег Ізмайлов визнав «ужинок» голосів за Тимошенко очікуваним. Щоправда, на його думку, десь 1,5–2% голосів не вдалося добрати через фальсифікації з боку опонентів. Проте, за словами Ізмайлова, про це говорити рано, адже зараз юристи ще опрацьовують всі документи про порушення виборчого законодавства.

Пилип КОНОПЕЛЬКО
  • Шість разів відміряли — результат той самий

    Під час другого туру виборів проводилося одразу шість екзит–полів. Така кількість — це певний перегин демократії. Та все ж варто підкреслити як позитив той факт, що всі без винятку опитування показали приблизно однаковий результат: по–перше, вони демонструють перемогу Віктора Януковича, по–друге, різниця між показниками кандидатів, за даними різних контор, не перевищує 1,5%. «Це велика точність», — зазначила в коментарі «УМ» науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. >>

  • Україна, що дивує

    Учасники президентських виборів в Україні повинні визнати результати виборів. Про це заявили представники місії спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи та Парламентської асамблеї НАТО. «Обидва кандидати повинні погодитися, що ці вибори були демократичними. Україна заслуговує на оплески», — сказав глава місії ПАРЄ Матіаш Йорші на прес–конференції. Йорші вважає, що вибори свідчать про перемогу Помаранчевої революції. >>

  • Одна смерть і букет антипатій Януковичу

    Івано–Франківщина, де керівник Партії Регіонів п’ять років тому набув скандальної популярності через «яєчний теракт», і цього разу піднесла йому неприємний сюрприз, встановивши національний рекорд антипатії до лідера другого туру президентських виборів. За попередніми даними, Віктора Януковича підтримало лише 7% прикарпатців (найменше — в Тисменицькому, Богородчанському та Калуському районах). Водночас за «сердечну» Юлю, котра в протистоянні з русофілом Януковичем у місцевих жителів переважно асоціювалася із захисницею національних інтересів, проголосувало 89% виборців краю — це найвищий показник довіри з–поміж усіх регіонів держави. >>

  • Усе «таємне» стало явним

    Якщо хтось захоче влаштувати конкурс серед областей на найбільш абсурдну виборчу кампанію, переможця можна назвати вже зараз. Це — Луганщина. Достатньо сказати, що 7 лютого тут було «заміновано» аж десять виборчих дільниць: чотири — в райцентрі Лутугине і шість — у Лисичанську. >>

  • Вікторія Віктора Я.

    Перше, що впадало в око у прес–центрі (чи то пак альтернативному штабі) Віктора Януковича недільного вечора, — це впевненість. Майже зухвала впевненість у перемозі. В готелі «Інтерконтиненталь», на вході у прес–зал, стояла рамка металошукача. У такий спосіб охорона хотіла посилити безпеку Януковича — наразі «звичайного» народного депутата, який через кілька тижнів, не виключено, суттєво просунеться в кар’єрі. Після першого туру виборів «рамки» не було... >>

  • Похибка і її межа

    «Пропало всьо» — ця знакова фраза з відеозвернення Юлії Тимошенко хоч і не лунала в її прес–штабі під час виборчої ночі, проте була написана на багатьох обличчях. Передусім — журналістських. Адже розбалувані попередніми заходами БЮТ у готелі «Хайятт» — під час першого туру нинішніх виборів і парламентських перегонів 2007 року — акули пера й мікрофона потайки плекали надію не лише наїстися, а й, залежно від політичних симпатій, залити горе/відзначити перемогу. Але вишукані наїдки й ріки вина, якими БЮТ раніше щедро балував журналістів і гостей, цього разу таки «пропали»: на зміну стравам у стилі «хайяттівського» ресторану прийшли скромні бутерброди, виставлені в окремій кімнаті для преси, а алкоголю й зовсім не було. «Шампанське відкривати рано, а споювати журналістів так, як минулого разу, коли вони до початку прес–конференцій уже на ногах не трималися, ми більше не збираємося», — пояснювали заклопотані працівники штабу. >>