На півдні України завершується збір ранніх сортів столового винограду. У кого ж він цьогоріч найсмачніший і найкрасивіший, учора визначала Асоціація фермерів–землевласників Криму, організувавши за сприяння Агентства міжнародного розвитку Канади і канадської асоціації МЕDA, першу виставку–конкурс сонячних грон.
Ранніми і надранніми сортами сьогодні, як відомо, опікуються дрібні фермери, власники присадибних ділянок і аматори, які швидше за всіх пристосувались до споживчих потреб і роблять ставку на «підручний матеріал», а не готовий імпорт. Саме вони і представили на суд журі власноруч виплекані ягоди — понад тридцять сортів і гібридних форм, що добре прижились у Криму, Запорізькій, Херсонській і Одеській областях. Дегустаційна комісія з числа фахівців Національного інституту винограду і вина «Магарач» і просто пересічних споживачів оцінювала їхню продукцію лише за двома критеріями — смак і зовнішній, себто товарний, вигляд. Вердикт: серед офіційних сортів найліпше цим якостям відповідає Аркадія з виноградника фермера із Красногвардійського району Криму Галини Вакуленко. Вона й отримала гран–прі.
Серед гібридних форм, тобто сортів, котрі хоч і не пройшли усталену процедуру випробування і, відповідно, держреєстрацію, але вже давно культивуються невеличкими господарствами і дачниками, рівних не було Софії, Лівії і Бажені. Цю смакоту довів до найкращих кондицій на своїх 15 сотках селекціонер–аматор, у минулому інженер–електронник Віталій Загорулько із Запоріжжя.
Виноградарство — справа досить прибуткова. Враховуючи сьогоднішні реалії, розповів «УМ» заступник директора інституту «Магарач» В’ячеслав Іванченко, на ринку в столового винограду сорти вітчизняної селекції цілком конкурентоздатні, відтак — затребувані.